5 oznak, że Twój pies się starzeje

Starość jest wpisana zarówno w życie ludzi, jak i czworonogów. Tyle że psy starzeją się kilka razy szybciej niż człowiek i najczęściej odchodzą z tego świata przed nami. Starość jest dla nich bardzo często synonimem cierpienia, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać jej pierwsze symptomy, by móc odpowiednio wcześnie zareagować i zadbać, by ta jesień życia czworonoga przebiegała łagodnie i w miarę bezboleśnie.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Starość - temat trudny i często pomijany. Tak w odniesieniu do ludzi, jak i zwierząt. A starzejemy się i umieramy wszyscy - bez wyjątku. Jesień życia to tak naprawdę kolejny etap, który przychodzi nieuchronnie i z którym trzeba się zmierzyć. Starość przynosi zmiany na wielu poziomach, może, ale nie musi, oznaczać tylko chorób i dolegliwości. W przypadku czworonogów, które starzeją się niemal siedem razy szybciej niż my, niezbędna jest czujność i wychwycenie pierwszych symptomów, bo to pozwoli nam w porę udzielić właściwej pomocy zwierzakowi, a także zadbać o pogodną jesień życia naszego ukochanego psiego seniora.

Oto 5 kluczowych pytań, które powinien zadać sobie każdy właściciel czworonoga:

1. Czy Twój pies się "skarży"?

Pytanie zasadnicze. Niektóre psy cierpią w ciszy, inne wręcz przeciwnie - sygnalizują, że coś im dolega poprzez pisk, skowyt, szczekanie, a nawet warkot. Nikt inny nie zna Twego psiaka lepiej od Ciebie i nikt inny nie będzie w stanie lepiej ocenić, co może oznaczać dane zachowanie. Także Ty, jako właściciel, potrafisz rozpoznać okoliczności, w jakich Twój czworonóg zachowuje się w określony sposób i czy może to mieć związek z potencjalnymi dolegliwościami. Psy, które się starzeją, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka, choroby serca (kardiomiopatia) oraz zapalenie stawów. Stają się mniej ruchliwe, mają problemy z mięśniami i stawami. Trzeba mieć to na uwadze i w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skontaktować się z weterynarzem natychmiast, niż biernie oczekiwać na rozwój wypadków. Wczesna diagnoza to zawsze szansa na wyzdrowienie i przedłużenie życia czworonoga.

 

2. Czy Twój pies zachowuje się inaczej niż zwykle?

Zmiana zachowania u psa bez konkretnego powodu to jeden z głównych symptomów, który może świadczyć o tym, że Twój psiak wkracza w jesień życia. Jeśli czworonóg śpi więcej lub mniej niż przedtem, budzi się gwałtownie, unika kontaktu z człowiekiem i przestał być towarzyski tak jak kiedyś, to są to poważne podstawy do tego, by sądzić, że zaczyna się po prostu starzeć. Jeśli skraca spacery i szuka drogi powrotnej do domu oraz nie cieszy się jak wcześniej, kiedy uwalniamy go ze smyczy, nie czeka pod drzwiami, mniej się rusza lub jest wręcz ospały, to zdecydowanie jest to dla nas sygnał, że czas zająć się naszym pupilem jak seniorem. Innym, bardzo dobitnym objawem starzenia się lub choroby jest nieuzasadniona agresja i irytacja w sytuacjach, które dotąd sprawiały psu przyjemność. Jeśli czworonóg warczy lub nawet próbuje gryźć to może oznaczać, że odczuwa ból, który jest dla niego nie do zniesienia.

Zmiana zachowania to także utrata wyuczonych umiejętności, zwłaszcza tych związanych z utrzymaniem czystości. Gdy na hasło "spacer" pies staje się zdezorientowany i kręci się nie pod tymi drzwiami, co zwykle, lub też nie reaguje na wyuczone polecenia typu "siad" czy "podaj łapę" to może oznaczać, że nasz pupil traci zdolność prawidłowego kojarzenia na skutek postępującej demencji starczej.

 

3. Czy zauważyłeś zmiany w posturze ciała psa?

Wyraz twarzy i postawa ciała mówią często więcej niż tysiąc słów. Tak też w przypadku psów grymas bólu i smutku jest łatwy do wychwycenia przez właściciela. Gdy rysy stają się bardziej pociągłe, a wzrok pusty, błędny i smutny może to oznaczać, że Twój psiak nie tylko traci energię życiową, ale odczuwa chroniczny ból. Pozycje, jakie przyjmuje chodząc lub leżąc również mogą wskazywać na rodzaj bólu. Jeśli pies kuleje, to ewidentnie zmienia się jego sposób poruszania, gdy boląca łapa pozostaje w powietrzu. Jeśli boli go brzuch, będzie miał tendencję do kładzenia się w pozycji przyklęku, w której ma podniesiony tył, a mostek i łapy przednie na ziemi. Gdy bolą go oczy, zamyka powieki, gdy bolą go plecy - wygina grzbiet, gdy z kolei boli go głowa, może próbować opierać ją o ścianę. Tych objawów nigdy nie wolno lekceważyć, ale trzeba być szczególnie na nie wyczulonym w przypadku psa seniora. Kiedy pojawiają się np. problemy ze stawami i kośćmi potrzebna jest odpowiednia kuracja, którą może zlecić weterynarz. Leki, masaże, odpowiednie poduszki - jest wiele sposobów na to, by ulżyć w bólu naszemu pupilowi, ważne jest jednak, by na czas zdążyć z pomocą.

 

4. Czy Twój pies stał się niespokojny i nadpobudliwy?

Nienaturalne pobudzenie i niepokój u psa to ewidentna oznaka, że coś mu dolega, a on sam nie jest w stanie znaleźć ukojenia. Ten niepokój objawia się w sposób szczególny nocą, kiedy pies nieoczekiwanie zaczyna biegać, kładzie się, wstaje i powtarza pewne czynności bez przerwy. Inne psy z kolei stają się nienaturalnie spokojne, wręcz osowiałe i spędzają cały czas w swoim legowisku. Właściciele najlepiej znają swoich pupili i ich temperamenty, dlatego dość łatwo jest im wychwycić zmianę w zachowaniu starzejącego się psa.

 

5. Czy Twój pies ma apetyt?

Gdy pies traci z dnia na dzień apetyt, to jest to dla nas, opiekunów, niezwykle ważny sygnał. Przyczyną może być ból narządów wewnętrznych lub inne dolegliwości fizyczne, dlatego należy działać natychmiastowo i skontaktować się z weterynarzem. U psów starzejących się można zaobserwować tendencję spadku masy ciała, co jest związane zazwyczaj z chorobami nerek i cukrzycą. Z kolei w przypadku przyrostu wagi ciała psa możemy mieć do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Niezależnie od wagi starzejące się psy powinny mieć odpowiednią dietę niskokaloryczną, ale za to bogatą w rozmaite składniki odżywcze wzmacniające organizm, które chronią zwierzaki przed różnymi infekcjami i chorobami sędziwego wieku.

Innym powodem braku apetytu u starzejącego się psa mogą być problemy z uzębieniem. Jeśli dodatkowo pojawia się nadmierne ślinienie i nieprzyjemny zapach z pyska, to należy niezwłocznie udać się do weterynarza, gdyż z zębów mogą przedostać się do układu krwionośnego niebezpieczne dla zdrowia bakterie.

 

Źródło: www.wamiz.com