5 cech idealnego petsittera

Petsitter to osoba profesjonalnie opiekująca się zwierzakami. To pod jego opiekę powierzasz swoich czworonożnych przyjaciół. Wybór odpowiedniej osoby ma duże znaczenie. Jakimi więc głównymi cechami powinien się odznaczać dobry petsitter?


Źródło: Shutterstock
1. Miłość do zwierząt i empatia

Czy powierzysz swego psa osobie nie lubiącej zwierząt? Czy nie będziesz się obawiać o jego zdrowie i życie? Tylko osoba kochająca braci mniejszych może dać Ci pewność, że oddajesz zwierzaka w pewne ręce. A co to empatia? To nic innego jak współodczuwanie - umiejętność wczucia sie w sytuację innej osoby lub… zwierzęcia. Osoba empatyczna łatwo pozna, kiedy zwierzak się boi, a kiedy jest radosny. Moim zdaniem to bezcenna cecha!


2. Odpowiednia wiedza na temat zwierząt


Sam jestem profesjonalnym opiekunem zwierząt i uważam, że nauki nigdy nie jest za wiele. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, też mogą mieć zapaść czy zjeść coś szkodliwego i się zatruć. Tego jak reagować w takich sytuacjach petsitter uczy się na odpowiednim kursie.  Dlatego sugeruję szukać certyfikowanego petsittera :) Taki certyfikat i podpisana umowa o powierzenie zwierzęcia pod opiekę na pewno gwarantuje Ci profesjonalne podejście do tematu.


3. Doświadczenie i praktyka


Co innego, gdy naszego spokojnego “laba” ma czasem wyprowadzić na spacer nastoletnia sąsiadka.  Ale jeśli mamy dużego, wymagającego psa, który potrzebuje konsekwentnej i stanowczej osoby, to śmiem wątpić czy delikatna osoba podoła takiemu zadaniu. Wilczarz, dog argentyński czy nowofunland to psy, którym przydałby się rosły mężczyzna z charakterem. Ale sama siła nie wystarczy, jeśli brak doświadczenia. Polecam wybierać osoby, które znają specyfikę rasy naszego pupila.


4. Cierpliwość i opanowanie


Wyobraźmy sobie taką sytuację: nasz ukochany seter poczuł ruje. Problem w tym, że w żarze miłości zerwał się ze smyczy i wsiadł do tramwaju, po czym zniknął nam z oczu. Nie wiadomo gdzie jest! Co należy w takiej sytuacji zrobić? Zachować zimną krew i nie panikować. Petsittera powinna cechować cierpliwość, bo nie każdy z podopiecznych będzie posłuszny i po szkoleniu. Trafiają się nieułożone, ba, nawet krnąbrne stworzenia! Z takimi też opiekun powinien sobie poradzić.


5. Dyspozycyjność


Dyspozycyjność i odpowiednia ilość wolnego czasu - opiekun zwierząt musi naprawdę mieć dla nich czas. Jeśli dana osoba podejmuje się np. wyprowadzania Twojego psa po południu, w czasie, gdy Ty jesteś w pracy, niedopuszczalne jest, żeby nie było jej na czas na miejscu.