Żegnaj 2013 - Roku Kota

Według dziennika New York Times rok 2013 upłynął pod znakiem kota. Dziennikarze gazety wysnuli ten wniosek na podstawie ubiegłorocznej ilości filmów, książek, bajek i dzieł sztuki, których tematyka kręci się wokół tych zwierząt.

 

rok kota rok kota Źródło: By amrumf, www.flikr.com, CC BY-SA 2.0

"Na początku lutego Hasbro, producent Monopolu, zamienił jeden z pionków w grze - srebrne żelazko - na figurkę kota." - to jedna z sensacji roku 2013 według New York Times'a. Są jednak i bardziej spektakularne przykłady na kocią dominację, jaką charakteryzuje się ubiegły rok. Po pierwsze, nasilona eksplozja popularności internetowych kotów. Już nie tylko można oglądać z nimi filmiki w internecie. Sławy takie, jak Grumpy Cat czy Lil Bub jeżdżą w turnee, spotykają się z fanami, firmują książki i gadżety ze swoją podobizną i występują w programach śniadaniowych. Na ubiegłorocznym festiwalu filmowym Tribeca większą uwagę reporterów przykuł Lil Bub pozujący przed premierą dokumentu na swój temat, niż rzesze sławnych aktorek. Wśród programów telewizyjnych w Ameryce rekordy popularności biły "My cat from hell" nadawany na Animal Planet, a w Anglii - "Psycho Kitty" na Discovery.

Do polskich kin studyjnych wszedł "Kot w Paryżu", zjawiskowa animacja nominowana na początku roku do Oscara. Na świecie trwały za to prace nad filmem "Murder of a cat", którego scenariusz długo był odrzucany przez kolejnych reżyserów, bo był zbyt kontrowersyjny. Film ten to opowieść o mężczyźnie, który po śmierci swojego kota odkrywa, że... jego ulubieniec prowadził podwójne życie.

Na Amerykańskim rynku bestsellerem była książka Caroline Paul opowiadająca o tym, jak zgubił się i znalazł jej kot. Podobnie jak w Polsce, coraz popularniejsze stały się też poradniki dla właścicieli kotów i przewodniki po kocim życiu wewnętrznym. U nas chętnie kupowany jest do dziś "Szczęśliwy kot" Doroty Sumińskiej. Dla dzieci wyszły za to w 2013 roku "Kotostrofy" i "Feliks. Kot astronauta".

Koty wiodły też prym w modzie, i to dosłownie wszędzie - od wybiegów, przez sieciówki, po propozycje młodych projektantów. Biżuteria, rajstopy, parasole, buty, bluzki i torby produkowały w ostatnim sezonie takie marki, jak Mad about Cats, Ryu Ryu, Top Shop, H & M, Prada, Reserved... Można wymieniać długo. Trzeba przyznać, że koty były i pewnie zostaną w modzie.

 źródło: jpegy.com