12 ras psów tylko dla doświadczonych

Niektóre rasy doskonale sprawdzają się jako zwierzęta rodzinne, inne są świetne jako stróże, a jeszcze inne to typowe kanapowe leniuchy.   A jakie pasują do doświadczonego właściciela i znawcy psiego charakteru, poszukującego satysfakcjonującego wyzwania? Pewne psy nie nadają się do każdego domu, ale może będą znakomicie współpracować właśnie z tobą!
 

Źródło: internet

Poznaj dwanaście interesujących, ale wymagających psich ras, które wymagają kontaktu z doświadczonym psiarzem i specyficznego wychowania. Znajdą się wśród nich duże psy obronne potrzebujące szczególnej konsekwencji w tresurze oraz psy, które uznają tylko jednego właściciela. Zobacz być może wśród tych ras znajdziesz swojego przyszłego najlepszego przyjaciela!

Cane corso 
Cane corso są opisane jako asertywne, pewne siebie i  szlachetne.  Te olbrzymy były pierwotnie hodowane jako psy stróżujące. To typowe psy jednego pana, nieufne wobec obcych i  ze skłonnością do dominacji, która powinna być opanowana.  Dorosłe osobniki mogą ważyć ponad 50 kg. Wyglądają dość groźnie, ale umiejętnie prowadzone są bardzo lojalne i chętne do współpracy z właścicielem.

 

Shar - pei
Tak samo inteligentne jak uparte psy shar-pei są odpowiednie tylko dla doświadczonych miłośników psów z poczuciem humoru. Ich podobny do hipopotama pyszczek i pomarszczona skóra(notabene wymagająca odpowiedniej pielęgnacji) uzupełniają komiczną osobowość, ale shar-peje mogą sprawiać naprawdę poważne trudności wychowawcze niekonsekwentnym właścicielom, albo tym, którym nie do końca ufają. Potrzebują umiejętnej socjalizacji i szkolenia, aby i one ,  i ich właściciele byli szczęśliwi!Akita inu
Ze swoją pluszową sierścią i zakręconym ogonem akity mogą wyglądać jak ogromne pluszaki, ale bywają agresywne wobec obcych i wymagają socjalizacji i szkoleń przez całe życie! Akity były przez wieki hodowane jako psy stróżujące i powinny trafić do domu bez innych psów i małych dzieci. Jednak dla doświadczonych, poświęcających im czas właścicieli to wspaniali, wierni towarzysze na całe życie! 

Australijski pies pasterski
Jeśli masz słabe serce i się szybko męczysz, musisz zapomnieć o tej inteligentnej i bardzo żywej rasie. Naprawdę musisz mieć znakomitą kondycje, aby nadążyć za australijskim psem pasterskim, który wymaga nie tylko bardzo dużo ruchu, ale także powinien pracować Niezależnie od tego czy hodujesz bydło, czy chcesz uprawiać ze swoim psem sport, twój” australijczyk” na pewno znakomicie się sprawdzi i odpłaci ci miłością i wiernością!

Źródło: internet
 

Border collie
Jeśli mowa o inteligencji i wytrwałości to kolejna klasyczna rasa. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować ze swoim psem w terenie, czy uprawiać agility – psy border collie naprawdę uwielbiają być zajęte! Ich inteligencja i chęć do pracy sprawiają, że border collie są ulubioną rasą profesjonalnych treserów psów. Znakomicie dogadują się także z dziećmi zatem są także świetnymi zwierzętami rodzinnymi, jednak pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednią dawkę ruchu i pracy.
Źródło: internet
 

Shiba inu
Shiba inu to najpopularniejsza rasa psów w Japonii, czemu zresztą trudno się dziwić, bo są po prostu śliczne! Jednak te urocze psy mogą sprawiać wiele kłopotów mniej doświadczonym właścicielom. Shiba jest inteligentny, ale bardzo niezależny i uparty, a także wymaga ćwiczeń i treningu.  Może być także wybredny i chodzący własnymi drogami – często opisuje się go jako psa o charakterze kota!
Źródło: internet
 

Wyżeł weimarski
Gładkie szarobrązowe futro i fantastyczne bursztynowe oczy – wyżły weimarskie to naprawdę zachwycające psy! Ale to także psy wymagające! Potrzebują regularnych ćwiczeń zarówno fizycznych jak umysłowych – przeciwnym razie weimary mają skłonności do niepokoju, niesubordynacji i nie są szczęśliwe. Pod opieką doświadczonego właściciela (najlepiej takiego, który lubi biegać) wyżeł weimarski może stać się idealnym psem rodzinnym.
Źródło: internet
 

Mastiff tybetański
Mastiffy tybetański są wielkie, silne, a także inteligentne i bardzo niezależne. Opisywane są również jako „wycofane”. Te bardzo piękne, puszyste psy znane są z robienia tego, co chcą. Wymagają bardzo doświadczonego właściciela, która potrafi zapanować nad ich indywidualizmem i zapewnić dostateczną stymulacje w codziennej rutynie.  „Rozrywka” jest niezwykle ważna dla tych psów, bo mastiffy, które się nudzą potrafią naprawdę narobić w domu sporo szkód.
Źródło: internet
 

Chow chow
Te podobne do lwów psy są chińską rasą pierwotnie stosowaną do polowań, ale ostatnio najczęściej używaną jako psy stróżujące. Chow chow nie potrzebuje dużo ruchu, a więc znakomicie sprawdza się jako pies mieszkający w apartamencie w mieście. Jednak często nie dogaduje się z innymi psami, a także bywa nieufny, a czasem wręcz agresywny wobec obcych osób.
Źródło: internet


Chart afgański
Charty afgańskie są niezaprzeczalnie bardzo piękne, ale ich wyjątkowa pokrywa włosowa potrzebuje również wyjątkowej pielęgnacji. Wybierając afgana musisz się liczyć, że będziesz musiał poświęcić mnóstwo czasu(a także pieniędzy) na rozczesywaniu jego długiej i gęstej sierści. Charty mogą być także nieposłuszne, mało czułe choć kochające i wybredne – to specjalne psy dla bardzo specjalnych osób!
Źródło: internet
 

Pirenejski pies górski
Podobnie jak jego przodek mastiff tybetański pirenejski pies górski to silny pies, który potrzebuje silnego człowieka.  Psy pirenejskie były początkowo hodowane jako niezależni stróże i bardzo donośnie szczekają. Chociaż czasami chodzą za tobą po domu krok w krok, bardzo lubią też spędzać czas same np. w ogrodzie. Pirenejczyki wyglądają jak gigantyczne pluszowe misie, ale potrafią być bardzo niebezpieczne wobec obcych wkraczających bez ostrzeżenia w ich rewir. Dobrze prowadzone są spokojnymi, wspaniałymi psami towarzyszącymi dla doświadczonych właścicieli
Źródło: internet
 

Owczarek kaukaski
Te imponujące psy pochodzą w górzystych regionów Kaukazu. W Rosji są najpopularniejszą rasą psów. Mogą ważyć nawet do 150 kilogramów! Został wyhodowany jako stróż wiejskich posiadłości. Owczarek kaukaski potrzebuje dużo ruchu i bardzo pewnego przewodnika o silnej osobowości, aby zapanować nad jego naturalną agresją i instynktem stróżowania. Podobnie jak inne psy z tej listy dobrze prowadzony i poddany odpowiedniej socjalizacji i treningowi, staje się lojalnym, kochającym zwierzęciem domowym.

Źródło: internet
 źródło: https://www.rover.com/blog/12-interesting-dog-breeds-experienced-dog-owners/