10 zasad, jak nagradzać psa

Podstawą skutecznego uczenia się jest odpowiednia motywacja - ta zasada działa zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Czym i jak nagradzać zatem psa, aby odnosić sukcesy i jednocześnie nie rozpuścić za bardzo naszego czworonoga?

Jak nagradzać psa? Jak nagradzać psa? Źródło: Shutterstock

Działaj szybko

Psy działają i myślą szybko. Oznacza to, że masz jedynie 0,3-3 sekund na wydanie psu komunikatu mówiącego mu, czy zrobił coś dobrze, czy źle. Dlatego nagrodę należy podawać natychmiast, od tego w dużej mierze zależą postępy w szkoleniu naszego pupila. To wymaga lekkiej wprawy, ale umiejętność ta jest do osiągnięcia przez każdego.

Opracuj system nagród

Twój szczeniak pierwszy raz załatwił się na dworze, a nie w pokoju? Owszem należy mu się nagroda, ale niech nie będzie to superzestaw smakołyków za pół twojej pensji. Opracuj system nagród, który będzie zależał od tego, jak duże są postępy twojego pupila.

Pamiętaj o dotyku

Nagroda to nie tylko materialna rzecz, psy uwielbiają też ludzki dotyk.  Nagradzanie psa poprzez głaskanie go lub poklepywanie po boku lub z przodu klatki piersiowej jest też sposobem na budowanie silniejszej więzi z czworonogiem.

Siła smakołyku

Psie ciasteczko czy mięsny smakołyk to idealna nagroda dla naszego czworonożnego pupila. Łakocie ułatwiają tresurę, a przy okazji możemy za ich pomocą dbać o zdrowie psa. Pamiętajmy jednak, że co za dużo to niezdrowe - nie można przejadać psa, bo to prosty sposób do nadwagi. Pamiętajmy też o tym, by nie nagradzać w ten sposób psa tuż po posiłku.

Wykorzystaj głos

Także ton głosu może służyć do nagradzania lub reprymendy. Niski, miły głos to coś, co psy lubią najbardziej, za to piskliwy i podniesiony ton na pewno im się nie spodoba.

Sugeruj się gustem swojego psa

W sklepach znajdziesz specjalne mieszanki smakołyków przeznaczone do nagradzania psów. Pamiętaj jednak, że to gust twojego psa jest najważniejszy, dlatego obserwuj, co lubi najbardziej i właśnie te przysmaki traktuj jako największą nagrodę.

Ćwicz z nim

Wspólna aktywność fizyczna z psem też może być rodzajem nagrody. Nie zapominaj o tym, że twój psiak uwielbia się bawić.

Moc zabawki

W nagrodę za dobrze wykonane zadanie pies może też dostać zabawkę. Czworonogi uwielbiają domowej roboty szarpaki i łamigłówki - najlepiej takie, które można rozgryźć.

Rób to z głową

Nagradzaj tylko te zachowania swojego psa, które powinien powtarzać w przyszłości. Przypadkowe nagradzanie nie zmotywuje twojego psa, a jedynie wprowadzi chaos do twojego planu szkoleniowego.
 
Opracuj piramidę nagród 

Na szczycie piramidy powinna znaleźć się rzecz, która jest przez psa najbardziej pożądana. Nagradzając go kolejno podczas poprawnego wykonywania ćwiczeń nagrodami najmniej pożądanymi (głaskanie, pochwała), później (w zależności, co znajduje się w piramidzie naszego psa) np. smakołykiem, następnie kończąc ćwiczenie dajemy psu zabawkę (to, co znajduje się na szczycie jego piramidy). W ten sposób uczymy psa, że nawet „średnie” nagrody powadzą do zdobycia tych „najlepszych”.