10 sposobów, by zostać przywódcą dla swojego psa

Niejednokrotnie jesteśmy przekonani, że pies ma silną osobowość i mocny charakter. Często nie przychodzi nam do głowy, aby on też mógł potrzebować lidera. Rady słynnego amerykańskiego psiego psychologa, Stanleya Corena, powinny pomóc w poszczególnych etapach stawania się przywódcą.

Źródło: Shutterstock

W jednej ze swoich słynnych książek o psach pt. „Charakter psa” dr Stanley Coren, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i członek Royal Society of Canada, a przede wszystkim znawca psiej psychologii przedstawia dekalogi mające na celu zbudowanie wspaniałej relacji właściciela z psem.

Oto 10 sposobów na stanie się przywódcą dla swojego psa:

  1. Kontroluj zasoby – aby podkreślić swój autorytet planuj posiłki psa, a nawet karm go z ręki.
  2. Naucz psa odpowiednich manier – jeśli twój pies natrętnie domaga się twojej uwagi, rzucania mu piłeczki czy pieszczot, trącając cię łapą, nosem czy też rzucając pod twoje nogi zabawki zignoruj go - wydawanie przez psa rozkazów jest niegrzeczne. To ty jako przywódca decydujesz kiedy zechcesz się z nim pobawić i go pogłaskać! Zanim dasz psu zabawkę, jedzenie czy pieszczotę każ mu usiąść.
  3. Wysokie miejsca powinny być zastrzeżone dla ludzi – nie pozwalaj psu samemu spać na kanapie czy w łóżku. Wysokie pozycje odpoczynku są zarezerwowane dla przywódcy. Owszem możesz zaprosić do siebie psa, ale tylko wtedy jeśli jesteś w stanie wymusić na nim późniejsze zejście na komendę.
  4. Podkreślaj swoje prawo do przejścia – przechodzenie nad psem, omijanie go jest składaniem mu hołdu. Postępując tak dajesz do zrozumienia psu, że do niego należy cała przestrzeń, a to niedopuszczalne! Jeśli twój pies stanie ci na drodze czy to w domu, np. w drzwiach, na spacerze albo schodach naucz go komendy „przepraszam” i zepchnij go z drogi. Pamiętaj, że zawsze to on musi ustąpić tobie, nawet wtedy gdy zapragniesz posiedzieć na jego legowisku, bądź przez nie przejść.
  5. Wykorzystaj izolację do kontrolowania niegrzecznego zachowania – jeśli widzisz narastającą frustrację psa, bądź jego niepoprawne zachowanie odprowadź go do klatki, innego niewielkiego pomieszczenia lub po prostu przywiąż jego smycz do posłania. Taka izolacja nie jest karą tylko dyscypliną, dzięki której skutecznie uspokoisz bardzo podekscytowanego psa.
  6. Postaraj się zrozumieć swojego psa – poznaj swojego psa i myśl jak on, wczuj się w jego skórę i pomyśl jakiego chciałabyś mieć przywódcę będąc na jego miejscu. Jeśli twój szczeniak gryzie meble poznaj tego przyczynę, może właśnie ząbkuje i ma nieustanną potrzebę gryzienia, by ulżyć sobie w bólu. Zamiast się na niego złościć daj mi specjalne zabawki do gryzienia.
  7. Organizacja czasu i przestrzeni psa – dobry przywódca stada stara się zorganizować czas i przestrzeń dla swoich podopiecznych. Ustal porządek dnia oraz zachowania swojego psa na każdą sytuację. Na przykład co powinien robić jak przychodzą goście, albo bawią się dzieci. Nauczyć go zachowywać się w takich sytuacjach.
  8. Ćwicz dotykanie całego ciała psa – aby podkreślić swój autorytet codziennie dotykaj swojego psa od głowy po czubki palców, to jest twoje prawo jako przywódcy stada. Poza tym dzięki temu badaniu w porę zauważysz wszelkie guzy, narośle i pasożyty na twoim psie. Gdy coś cię zaniepokoi skonsultuj się z weterynarzem.
  9. Bądź przewidywalny – twój pies nie ma zegarka, ale posiada doskonałe wyczucie czasu. Zaplanuj czas na spacery z nim, zabawę, szkolenie, posiłki tak, aby zawsze wiedział czego i kiedy ma się spodziewać, psy nie przepadają za spontanicznością.
  10. Podkreślaj pozytywy – zawsze chwal swojego psa za dobre zachowanie i chęć współpracy, wtedy stanie się miłym i niekłopotliwym towarzyszem.

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009;