10 przykazań idealnego właściciela psa

Zapewne znasz kogoś, kto uważa, że gryzienie kości w łazience to wystarczający trening dla psa. A może masz sąsiada, który tak głośno wydziera się na swojego pupila, że aż u ciebie słychać. Albo widziałeś u przyjaciela labradora, który szczeka i drapie gości, aby podzielili się z nim swoim posiłkiem. Co ich wszystkich łączy? Zapewne będą mieli źle wychowane i nieszczęśliwe psy. Czasami błędy, które popełniamy nie są aż tak spektakularne, ale i tak źle wpływają na nawyki naszego psa i mogą zagrozić jego zdrowiu i bezpieczeństwu.

Wychowanie psa może być przyjemnością, jeśli unikniesz tych błędów! Wychowanie psa może być przyjemnością, jeśli unikniesz tych błędów! Źródło: internet

Oto 10 najważniejszych błędów, których  należy się wystrzegać w stosunku do naszego psa:

1.       Przekarmianie.

Nadmierny apetyt bywa równie trudny do opanowania u psów, jak u ludzi. Tłuściutki pies jest co prawda tak słodki, że chciałoby się go…. zjeść, ale znaczny wzrost obwodu w „talii” jest przede wszystkim znakiem dla właściciela, że zbyt duże porcje jedzenia mogą się przyczynić do ryzyka związanego ze zdrowiem pupila.

 2.       Brak konsekwencji w szkoleniu.

Oczywistym jest, że psy zdecydowanie różnią się od ludzi! Gdy zaczynasz uczyć psa na przykład siadać, musisz wymagać od psa wypełnienia twojego polecenia za każdym razem, kiedy wydajesz komendę. Jeśli nie będziesz konsekwentny, twój pies poczuje się zdezorientowany, przestanie rozumieć komendy i zamiast ułożonego psa możesz mieć nieposłusznego i na dodatek zestresowanego!

 3.       Zbyt mało ruchu.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ruch jest nam potrzebny, aby zachować zdrowie i dobrą sylwetkę i dlatego chodzimy na siłownię lub basen, biegamy, albo uprawiamy gry zespołowe. Nasze psy również potrzebują, aby być zdrowe i sprawne odpowiedniej porcji aktywności ruchowej. Dla małych psów, niespecjalnie ruchliwych ras, wystarczą niedługie spacery, ale większe psy, szczególnie te bardziej aktywne, potrzebują naprawdę długich spacerów, albo kilku godzin hasania po psim wybiegu. Znajdź najlepsze dla was obojga sposoby na codzienną aktywność ruchową dla twojego pupila.

 4.       Krzyk.

 Podniesiony głos i niestabilne zachowanie właściciela przeraża psa. Większość psów ignoruje krzyki, albo stara się ich unikać, uciekając przed podniesionym głosem i złością właściciela. Znacznie lepsze rezultaty w wychowaniu swojego psa osiągniesz za pomocą normalnego, pozytywnego, a nawet wręcz pieszczotliwego głosu.

 5.       Pozwolenie na żebractwo.

 Jeden lub dwa kąski pyszności dane ukochanemu pieskowi podczas naszego posiłku to takie słodkie, nieprawdaż? Ale jeśli twój pies szczeka na ciebie, albo trąca nosem, a ty dzielisz się z nim każdym posiłkiem, to oznacza, że dominuje nad tobą. Psy mają wrodzony szacunek do osobnika będącego wyżej w hierarchii i nigdy nie ośmielą się szczekać na psa alfa – a to ty powinieneś być alfą w domowym stadzie!

 6.       Opóźnienie korekty lub nagrody.

Psy mają krótką pamięć. Nie jest to oczywiście przysłowiowa pamięć złotej rybki, ale ich pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie okres dwóch minut. Jeśli starasz się nauczyć psa, jak się zachowywać, twoja reakcja musi być natychmiastowa.

 7.       Pozwolenie na dominujące i niekontrolowane zachowania.

Skoro nie pozwalasz na to, aby ten nieudolny facet  z księgowości podczas zebrania w pracy ciągle ci przerywał, to jak możesz pozwolić sobie, aby twój pies wszedł ci na głowę i cię zdominował? Mechanizm jest podobny jak w punkcie 5 - pozwolenie na żebractwo – i dotyczy takich zachowań jak na przykład skakanie na ludzi i inne zwierzęta. Oprócz tego, że jest to niegrzeczne i może kogoś przestraszyć, twój pies może zostać pogryziony przez innego psa w wyniku takiego zachowania.

 8.       Wymuszanie kontaktu wzrokowego.

Kiedy rozmawiasz z ludźmi, chcesz mieć z nimi kontakt wzrokowy, aby upewnić się, że jesteś dobrze rozumiany. Z psami jest zupełnie inaczej. Gdy pies odwraca wzrok – oznacza to, że jest podporządkowany. Wymuszanie kontaktu wzrokowego to zaproszenie do konfrontacji, co w przypadku psów z tendencjami do dominowania i agresji, może nawet doprowadzić do pogryzienia.  

 9.       Zbyt długie tyrady do psa.

Jakkolwiek inteligentny nie byłby twój pies, naprawdę nie potrzebuje i na pewno nie zrozumie 20 minutowej przemowy na temat, dlaczego chciałeś, aby usiadł dwie godziny wcześniej.

 10.   Częste zmiany diety.

Psy mogą mieć problem z układem pokarmowym z powodu częstych zmian sposobu odżywiania I to niezależnie od tego, jak bardzo smakuje im na przykład ludzkie pożywienie.
 

 

Żródło: https://thepurrfectpaw.com/10-things-bad-dog-owners-do/