10 faktów o szczeniakach

Czy jest coś słodszego niż maleńki szczeniaczek? Do głaskania, całowania, ale przede wszystkim do troskliwej opieki. Oto, co trzeba wiedzieć o psich niemowlakach.

1. Przychodzą na świat po dwóch miesiącach w brzuchu mamy

Na maluchy nie trzeba bardzo długo czekać. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży poród następuje zazwyczaj między 56 a 70 dniem od zapłodnienia.

2.W ciągu pierwszego tygodnia życia podwajają swoją wagę urodzeniową

Trudno podać „właściwe” wymiary zdrowego szczenięcia – zależy to od jego rasy. Przyjmuje się jednak, że zwierzę rośnie zgodnie z oczekiwaniami, jeśli w ciągu tygodnia przybędzie mu tyle gramów, ile ważyło przy urodzeniu.

3. Rodzą się ślepe i głuche, ale potrafią narobić hałasu

Przez pierwsze dwa tygodnie życia maluch nie widzi i nie słyszy, wydaje natomiast szczenięce odgłosy – popiskiwania, fuknięcia, pomruki itp. Oczy szczeniaka zaczynają się otwierać, gdy zwierzę skończy 10 dni, uszy dopiero po dwóch tygodniach od narodzin (choć do większości noworodków od początku docierają niektóre przytłumione dźwięki). Szczeniaki przychodząc na świat mają szaroniebieskie tęczówki, ostateczny kolor oczu ustala się około 10 tygodnia życia.

4. Głównie śpią i jedzą - zupełnie jak ludzkie dzieci

Noworodki jedzą co 2 godziny. Pomimo ciągle zamkniętych oczu doskonale radzą sobie z odnalezieniem drogi do karmiącej mamy. Pomiędzy karmieniami śpią - przesypiają około 22 godzin na dobę.

5. Nie wiedzą, kiedy pora na siusiu

Maluchy w tej kwestii polegają całkowicie na mamie. Żeby pobudzić potrzebę toaletową psia mama masuje językiem okolice pupy szczeniaków.

6. Potrzebują ciepła

I w sensie bliskości, i temperatury. Mechanizmy termoregulacyjne u nowo narodzonych czworonogów nie działają jeszcze prawidłowo, a do właściwego rozwoju potrzebne jest ciepło. Mama dogrzewa maluchy swoim ciałem.

7. Rodzą się z futrem i pazurami, ale bez zębów

Szczenięta przychodzą na świat uzbrojone w malutkie ostre pazurki. Z ich obcinaniem lepiej zaczekać do 4- 6 tygodnia. Chyba że ranią sukę i sprawiają jej ból. Niemowlęcy puszek psie dzieci wymienią na dorosłe futro w ciągu pierwszego roku życia. Jeśli chodzi o zęby: mleczne zaczną się wyrzynać w drugim miesiącu, a już między 3 a 4 miesiącem rozpocznie się wymiana uzębienia na stałe.

8. Są bardzo podatne na choroby

Małe pieski, do ukończenia 4 – 12 tygodnia, są szczególnie narażone na zakażenie parwowirozą i nosówką.  Szczeniaki w pierwszych 3 tygodniach życia są też bardzo podatne na wyjątkowo dla nich niebezpieczny wirus psiej opryszczki.

9. Potrzebują dodatkowej ochrony

Ośmiotygodniowe maluchy, jeśli zostały odseparowane od mamy, nie otrzymują już przeciwciał razem z jej mlekiem. Pora na odrobaczanie i pierwsze szczepienia.

10.Wymagają troskliwej opieki i właściwej socjalizacji

Szczenięta nie powinny być rozdzielane z mamą i rodzeństwem z miotu przed ukończeniem 8 tygodni. Po 3 tygodniu życia zaczyna się bardzo intensywny rozwój mózgu – to czas na zapoznanie ich z innymi zwierzętami i ludźmi.

 

źródło: www.petmd.com