100 lat panie żółwiu! Które zwierzęta żyją najdłużej

Zwierzęta różnią się między sobą wieloma rzeczami. Mają one nie tylko inny wygląd, jadłospis, środowisko, ale także jedne żyją dłużej, inne krócej. Czy wiesz, które ze stworzeń przeżyją każdego człowieka, a które mogą się cieszyć jedynie jednym dniem, spędzonym na ziemi?

Niech nam żyją 100 lat! Niech nam żyją 100 lat! Źródło: Shutterstock

Wiekowi rekordziści

Człowiek nie jest najdłużej żyjącą istotą na ziemi. Nikogo chyba nie zdziwi, że najbardziej wiekowym zwierzakiem jest żółw olbrzymi. Nie tylko wygląda on jak pomarszczony, wysuszony staruszek, ale potrafi osiągnąć wiek ponad 200 lat! Żadnemu człowiekowi nie uda się przeżyć tak długo!

Co ciekawe – do grona stulatków należy także jesiotr – duża ryba ważąca nawet kilkaset kilogramów oraz długowieczny kuzyn karpia, znanego z polskich rzek. Pod wodą żyje wiele niesamowitych, długowiecznych stworzeń. Naukowcy znaleźli także zupełnie wyjątkowe istoty – koralowce mające ponad 4200 lat i małże żyjące w akwarium już od 400 lat. Trudno jednak nazwać je zwierzętami!

 

Latający i biegający stulatkowie

Zdrowe osobniki ponurego sępa także nie narzekają na długość życia. Znane są przypadki, gdy latający szczęściarze dożyli do okrągłego wieku stu lat! Podobnie największe papugi kakadu i ararauna przeżyć mogą cały wiek. Krócej o kilkanaście lat, bo do sędziwego wieku 70-80 lat, dobijają majestatyczne orły, wielkie strusie i pohukujące sowy.

Wyglądające od małego jak staruszkowie - słonie i nosorożce również żyją długo. Zwierz z trąbą w dobrych warunkach potrafi przeżyć 80 lat, a jego gruboskórny kuzyn z rogiem – do 60 lat.

Źródło: Shutterstock
 Koty i psy nie żyją tak długo, choć zdrowe, dobrze karmione pupile towarzyszą nam przez kilkanaście lat. Kot domowy potrafi dożyć wieku 20 lat, lecz na wolności już jedynie 8. Długość życia psiaków zależy od wielu czynników, głównie od rasy i wielkości. Mniejsze psiaki żyją dłużej. Merdający szczęściarze przekraczają znacznie granicę 20 lat życia.

 

Które żyją najkrócej?

Najkrócej pięknem tego świata cieszą się insekty. Ciężki los zgotowała natura przedstawicielom gatunku jętki jednodniówki. Choć jako niewykształcona larwa żyje ona kilka lat, to jako dorosły owad składa jaja, po czym ginie przed upływem jednego dnia. Także znana z domu bzycząca mucha nie żyje długo – zazwyczaj około miesiąca. Kruchy i delikatny wygląd motyla jest jego przekleństwem. Owad jest bardzo podatny na uszkodzenia, przez co żyje jedynie kilka tygodni.

Długi żywot nie jest pisany również gryzoniom. Natura zrekompensowała ich krótkie życie licznym potomstwem – myszka urodzić może aż do 9 młodych. Najkrócej żyją małe ryjówki, których wiek nie przekracza 1,5 roku. Tyle też żyją zazwyczaj myszy i szczury, choć w dogodnym warunkach żyć mogą do 4 lat.

Najkrócej w królestwie ptaków żyją kolibry. Te małe, żywiołowe ptaszki odchodzą z tego świata po 5 latach życia. Dla porównania – równie mikry, skaczący kuzyn - wróbel osiąga wiek do 10 lat.