1% podatku to czasem drobna kwota. Wystarczy jednak pomnożyć ją przez liczbę miłośników zwierząt a okaże się, że można zrobić nią wiele dobrego. Zanim wypełnisz tegoroczny PIT zastanów się, komu możesz pomóc jednym ruchem długopisu.
Zbliża się moment corocznego rozliczenia podatku dochodowego. Co roku 1% tej kwoty możemy przekazać na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Dla wielu organizacji prozwierzęcych 1% oznacza „być, albo nie być” na cały następny rok. Jak znaleźć organizację, której warto pomóc?
Jak szukać?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) to organizacje pozarządowe, powołane w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby uzyskać status OPP organizacje te muszą działać przez co najmniej dwa lata, w obszarze określonego ustawą tzw. pożytku publicznego. Działanie takich organizacji, podobnie jak ich kontrola muszą być jawne.
W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji pomagających zwierzętom. Ich głównym celem działania jest zapobieganie niehumanitarnemu traktowaniu, a co za tym idzie, poprawa losu zwierząt rozmaitych gatunków. Spektrum działania tych stowarzyszeń jest bardzo szerokie: są fundacje zajmujące się ochroną gatunków dzikich zwierząt, zwierząt hodowlanych (krowy, kury, a nawet karpie). Istnieją organizacje sprzeciwiające się wykonywaniu testów na zwierzętach, występujące przeciw warunkom transportu zwierząt rzeźnych, hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich skór i futer, czy na przykład nieludzkiemu traktowaniu psów w różnych krajach i regionach. Bardzo wiele spośród tych fundacji zajmując się poprawą losu zwierząt towarzyszących, poprzez interweniowanie w przypadkach znęcania się nad nimi, prowadzenie akcji adopcyjnych, szkolenia psów, działań edukacyjnych i kampanii społecznych, opiekują się także zwierzętami w schroniskach, wpływając na poprawę losu czworonożnych przyjaciół. Mnogość takich stowarzyszeń i różnorodność ich działania, sprawia, że podatnik, który chce przekazać 1% ma ogromny wybór. Pełną listę organizacji OPP znajdziecie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tu.
Jak przekazać 1%?
Wypełniając formularz rozliczenia (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38) w odpowiedniej rubryce (rubryka H) wpisujemy numer, pod jakim wybrana organizacja widnieje w KRS (do znalezienia na stronie www organizacji), a następnie kwotę, jaką chcemy przekazać, wynikającą z naszego zeznania podatkowego. Pamiętajmy, że w przypadku ogólnopolskich organizacji, możemy przekazać swój 1% jednostce w konkretnym mieście czy województwie, zaznaczając ten fakt, w rubryce I (cel szczegółowy). Przykładowo, jeżeli OPP prowadzi wiele schronisk w danym kraju, chcąc przekazać 1% na konkretne schronisko, wpisujemy jego nazwę i adres w tej właśnie rubryce.
Wiele programów komputerowych służących do wyliczenia podatku dochodowego, dysponuje pełną bazą organizacji uprawnionych do zbierania 1%, inne z kolei automatycznie zaznaczają w naszym rozliczeniu konkretną OPP i nie można tego zmienić. Warto więc zwrócić uwagę, czy program, którym będziemy rozliczać PIT nie sugeruje nam organizacji, której niekoniecznie chcemy przekazać finansowe wsparcie, bo na przykład zbyt mało o niej wiemy lub jej statutowe działania nie są zgodne z naszymi poglądami.
O czym warto pamiętać?
Wiele osób decydujących się przekazać 1% podatku zastanawia się, czy pieniądze zostaną odpowiednio spożytkowane, czy podany cel jest zgodny z prawdą i czy zgromadzone fundusze rzeczywiście zostaną przeznaczone z korzyścią dla zwierząt. Nierzadko ufamy takim organizacjom, tylko ze względu na cel ich działania, który wydaje nam się szczytny i wspaniały. Decydując się przekazać finansowe wsparcie dowiedzmy się o niej jak najwięcej. Wybór ułatwią nam informacje typu:
Jeżeli OPP działa w okolicy naszego miejsca zamieszkania na pewno łatwiej nam się zdecydować, ponieważ słyszeliśmy na jej temat pozytywne opinie lub nawet korzystaliśmy z jej pomocy. Wiele osób, przekazujących 1% na rzecz zwierząt oddaje go zaprzyjaźnionej fundacji, z którą ich drogi się zeszły, schronisku, z którego adoptowało psa bądź kota itp. Jeżeli jednak nie mamy takich doświadczeń, a bardzo chcielibyśmy pomóc zwierzętom, dużo informacji możemy uzyskać w internecie, m.in. na forach.
Co jeszcze?
Pomagać możemy nie tylko raz w roku. Wiele organizacji płynność finansową utrzymuje tylko dzięki sponsorom i datkom od ludzi dobrej woli, dlatego każdy, nawet drobny gest ma wielkie znaczenie. Warto przelewach choćby po 20 zł miesięcznie na konto takiej fundacji. Co jeszcze możemy zrobić?
To tylko niektóre z wielu form pomocy, jakie możemy wybrać, ale każda z nich znaczy w świecie cierpiących zwierząt bardzo, bardzo wiele. Im bardziej systematyczna pomoc, tym lepiej dla zwierząt.
Więcej informacji o OPP znajdziesz: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Kampanie, Edukacja, Reklama 2002-2008; .www.toz.pl.