1% podatku dla zwierzaka - jak to zrobić?

1% podatku to czasem drobna kwota. Wystarczy jednak pomnożyć ją przez liczbę miłośników zwierząt a okaże się, że można zrobić nią wiele dobrego. Zanim wypełnisz tegoroczny PIT zastanów się, komu możesz pomóc jednym ruchem długopisu.

Źródło: Shutterstock

Zbliża się moment corocznego rozliczenia podatku dochodowego. Co roku 1% tej kwoty możemy przekazać na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Dla wielu organizacji prozwierzęcych 1% oznacza „być, albo nie być” na cały następny rok. Jak znaleźć organizację, której warto pomóc?

Jak szukać?

Organizacje pożytku publicznego (OPP) to organizacje pozarządowe, powołane w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby uzyskać status OPP organizacje te muszą działać przez co najmniej dwa lata, w obszarze określonego ustawą tzw. pożytku publicznego. Działanie takich organizacji, podobnie jak ich kontrola muszą być jawne.

W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji pomagających zwierzętom. Ich głównym celem działania jest zapobieganie niehumanitarnemu traktowaniu, a co za tym idzie, poprawa losu zwierząt rozmaitych gatunków. Spektrum działania tych stowarzyszeń jest bardzo szerokie: są fundacje zajmujące się ochroną gatunków dzikich zwierząt, zwierząt hodowlanych (krowy, kury, a nawet karpie). Istnieją organizacje sprzeciwiające się wykonywaniu testów na zwierzętach, występujące przeciw warunkom transportu zwierząt rzeźnych, hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich skór i futer, czy na przykład nieludzkiemu traktowaniu psów w różnych krajach i regionach. Bardzo wiele spośród tych fundacji zajmując się poprawą losu zwierząt towarzyszących, poprzez interweniowanie w przypadkach znęcania się nad nimi, prowadzenie akcji adopcyjnych, szkolenia psów, działań edukacyjnych i kampanii społecznych, opiekują się także zwierzętami w schroniskach, wpływając na poprawę losu czworonożnych przyjaciół. Mnogość takich stowarzyszeń i różnorodność ich działania, sprawia, że podatnik, który chce przekazać 1% ma ogromny wybór. Pełną listę organizacji OPP znajdziecie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tu.

Jak przekazać 1%?

Wypełniając formularz rozliczenia (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38) w odpowiedniej rubryce (rubryka H) wpisujemy numer, pod jakim wybrana organizacja widnieje w KRS (do znalezienia na stronie www organizacji), a następnie kwotę, jaką chcemy przekazać, wynikającą z naszego zeznania podatkowego. Pamiętajmy, że w przypadku ogólnopolskich organizacji, możemy przekazać swój 1% jednostce w konkretnym mieście czy województwie, zaznaczając ten fakt, w rubryce I (cel szczegółowy). Przykładowo, jeżeli OPP prowadzi wiele schronisk w danym kraju, chcąc przekazać 1% na konkretne schronisko, wpisujemy jego nazwę i adres w tej właśnie rubryce.

Wiele programów komputerowych służących do wyliczenia podatku dochodowego, dysponuje pełną bazą organizacji uprawnionych do zbierania 1%, inne z kolei automatycznie zaznaczają w naszym rozliczeniu konkretną OPP i nie można tego zmienić. Warto więc zwrócić uwagę, czy program, którym będziemy rozliczać PIT nie sugeruje nam organizacji, której niekoniecznie chcemy przekazać finansowe wsparcie, bo na przykład zbyt mało o niej wiemy lub jej statutowe działania nie są zgodne z naszymi poglądami.

 O czym warto pamiętać?

Wiele osób decydujących się przekazać 1% podatku zastanawia się, czy pieniądze zostaną odpowiednio spożytkowane, czy podany cel jest zgodny z prawdą i czy zgromadzone fundusze rzeczywiście zostaną przeznaczone z korzyścią dla zwierząt. Nierzadko ufamy takim organizacjom, tylko ze względu na cel ich działania, który wydaje nam się szczytny i wspaniały. Decydując się przekazać finansowe wsparcie dowiedzmy się o niej jak najwięcej. Wybór ułatwią nam informacje typu:

 • jak długo OPP istnieje?
 • jakie ma osiągnięcia w dziedzinie pomocy zwierzętom?
 • czy poza zbiórką 1%, przeprowadza inne akcje, kampanie?
 • czy współpracuje z innymi organizacjami (w kraju lub za granicą)?
 • czy ma swoją stronę internetową (jeżeli tak zapoznajmy się z nią)?
 • czy schronisko przez nią prowadzone cieszy się dobrą opinią?

Jeżeli OPP działa w okolicy naszego miejsca zamieszkania na pewno łatwiej nam się zdecydować, ponieważ słyszeliśmy na jej temat pozytywne opinie lub nawet korzystaliśmy z jej pomocy. Wiele osób, przekazujących 1% na rzecz zwierząt oddaje go zaprzyjaźnionej fundacji, z którą ich drogi się zeszły, schronisku, z którego adoptowało psa bądź kota itp. Jeżeli jednak nie mamy takich doświadczeń, a bardzo chcielibyśmy pomóc zwierzętom, dużo informacji możemy uzyskać w internecie, m.in. na forach.

Co jeszcze?

Pomagać możemy nie tylko raz w roku. Wiele organizacji płynność finansową utrzymuje tylko dzięki sponsorom i datkom od ludzi dobrej woli, dlatego każdy, nawet drobny gest ma wielkie znaczenie. Warto przelewach choćby po 20 zł miesięcznie na konto takiej fundacji. Co jeszcze możemy zrobić?

 • Aktywnie uczestniczyć w zbiórkach publicznych. W wielu miastach, najczęściej w supermarketach lub sklepach zoologicznych, organizowane są zbiórki na rzecz poszkodowanych zwierząt. Możemy na nie przynieść karmę, koce, makaron, ryż, mięso, leki. Akcje najczęściej odbywają się w weekend, a sklepy na kilka dni przed nimi rozwieszają plakaty informacyjne.
 • Przekazać akcesoria i karmę do schroniska. Instytucje te z chęcią przyjmują dary w godzinach otwarcia schroniska, w miejscu wyznaczonym lub w biurze placówki. Szczegółowe informacje, co jest aktualnie potrzebne, często są publikowane na stronie schroniska.
 • Brać udział w akcjach edukacyjnych. Stowarzyszenia mające na celu poprawę losu zwierząt coraz częściej organizują duże akcje informacyjne skierowane do wszystkich mieszkańców danego miasta. Mają one na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zwierząt w Polsce, zaprezentowanie psów do adopcji itp. Biorąc w nich udział możemy również wspomóc organizację.
 • Zgłaszać przypadki znęcania się nad zwierzętami odpowiednim służbom bądź organizacjom. Wpływamy w ten sposób bezpośrednio na poprawę losu zwierzęcia, nie pozostajemy obojętni na cierpienie - o to właśnie walczy wiele OPP.
 • Stworzyć dom tymczasowy dla skrzywdzonego zwierzaka. Domy te są często jedyną szansą dla zwierzęcia, które nie daje sobie rady w schronisku, np. w wyniku przebytej traumy. Większość organizacji zajmujących się pomocą psom i kotom pilnie szuka osób, które deklarują, że zostaną tymczasowym opiekunem (do czasu znalezienia stałego właściciela). Zwierzę formalnie jest wtedy nadal własnością fundacji i to ona płaci za jego leczenie, nierzadko karmę i decyduje o jego dalszym losie.

 To tylko niektóre z wielu form pomocy, jakie możemy wybrać, ale każda z nich znaczy w świecie cierpiących zwierząt bardzo, bardzo wiele. Im bardziej systematyczna pomoc, tym lepiej dla zwierząt.

 

Więcej informacji o OPP znajdziesz: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Kampanie, Edukacja, Reklama 2002-2008; .www.toz.pl.