Flat Coated Retriever
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Cieszący się coraz większą popularnością za oceanem flat coated retrierver był kiedyś psem aportującym, dzisiaj ze względu na niezwykle przyjazne usposobienie i łatwość w wychowaniu trzymany jest przede wszystkim jako pies rodzinny i towarzyszący. 

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Aktywny pies pracujący, mocny, ale nie ciężki, elegancki, ale nie wysubtelniony.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies myśliwski – aporter, dziś częściej trzymany do towarzystwa.

WYMAGANIA

Flat coated retriever jest psem bardzo aktywnym i żywiołowym, potrzebującym dużo ruchu i zajęcia. Nadaje się do trzymania zarówno na wsi, jak i w mieście – długie spacery nie sprawiają problemów, bo jest to pies łagodny, niegroźny dla nikogo, i karny. Nie powinien spędzać wielu godzin, zamknięty w mieszkaniu; poza ruchem potrzebuje ludzkiego towarzystwa.  Bardzo lubi wodę, i to bez w względu na pogodę. Nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, poza szczotkowaniem, bo wtedy mniej będzie gubił sierści,  i czesaniem dłuższego włosa na uszach, nogach i ogonie.  Jak wszystkie retrievery, tak i ten oznacza się znakomitym apetytem i jest niewybredny, żeby nie powiedzieć żarłoczny;  u psów, które nie mają dostatecznie dużo ruchu, problemem może być utrzymanie prawidłowej wagi. Flat jest psem długo dojrzewającym, za to długowiecznym, i do późnego wieku zachowuje dobrą formę i żywy temperament.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- inteligencja
- bystrość
- przywiązanie do człowieka
- chęć do szkolenia
- łatwość w szkoleniu
- przyjacielskość
- delikatność i tolerancja wobec dzieci
- aktywność
- umiłowanie ruchy
- wrażliwy i uczuciowy charakter 

ZDROWIE

Retrievery prostowłose są bardziej, niż przeciętnie, predestynowane do kilku rodzajów nowotworów, takich jak mięsaki, chłoniaki i mięsak kości, oraz ziarnicy złośliwej. Kluby rasy w USA i Wielkiej Brytanii zaangażowane są w programy badawcze, mające na celu określenie genetycznych markerów tych chorób i ocenę ryzyka ich wystąpienia. Jak wszystkie retrievery, także i te nie są wolne od chorób oczu. Postępujący zanik siatkówki (PRA) jest dość rzadki, znacznie częściej zdarza się jaskra, toteż wskazane jest badanie gonioskopowe,  pozwalające na jej wczesne wykrycie. Spośród chorób układu kostno-stawowego występuje dysplazja stawów biodrowych (HD) i łokciowych (ED).

WŁAŚCICIEL

Retriever ten będzie doskonałym psem dla osób, które chciałyby mieć aktywnego, bezpretensjonalnego psa sportowego, a nie zależy im na stróżu ani obrońcy. Wiele satysfakcji przyniesie mu szkolenie  -  choć nie jest aż tak łatwe, jak w przypadku goldena, to jest chyba ciekawsze.  Flat coated retrievery osiągają doskonałe wyniki nie tylko w pracy myśliwskiej, ale i we wszelkiego rodzaju psich sportach, jak agility i flyball, w posłuszeństwie i pracy węchowej. Z natury są to psy łagodne i pogodne, opiekuńcze względem dzieci, sprawdzają się jako psy terapeutyczne i przewodnicy niewidomych, i w ratownictwie. Dla osób starszych temperament flat coated retrievera   może okazać się męczący.

HISTORIA

Rasa ta powstałą w wieku XIX,  kojarzeń psów z Nowej Fundlandii, zarówno nowofundlandów, jak i labradorów, z seterami i spanielami, celem wyhodowania doskonałego aportera z wody i z lądu. Pierwszą próbę klasyfikacji  rozmaitych psów aportujących podjęto w roku 1860, a obecną nazwę ta rasa retrievera  otrzymała w roku 1874. W jej rozwoju najważniejszą rolę odegrały suki Old Bounce i jej córka Young Bounce. Prostowłose retrievery (bo tak chyba należałoby je po polsku nazywać) szybko zyskały znaczną popularność, a do najbardziej prominentnych hodowców należeli założyciel Kennel Clubu S.E.Shirley,  i H.R.Cooke, który hodował je pod przydomkiem Riverside  przez niemal 70 lat. Na początku większość tych retrieverów byłą maści czarnej; dopiero zwycięstwo psa o umaszczeniu wątrobianym na najważniejszych próbach polowych w 1900 roku spowodowało wyraźny wzrost zainteresowania tą odmianą barwną. Z czasem bardziej popularne od retrieverów prostowłosych stały się labradory i goldeny, i tak pozostaje do dzisiaj  – z  korzyścią dla rasy, która zachowała wszelkie cechy doskonałego psa myśliwskiego,  i uniknęła wszelkich „błędów i wypaczeń”, jakie często zdarzają się w hodowli ras, które nagle stają się bardzo modne. Inaczej, niż labradory czy goldeny, te retrievery nie podzieliły się jeszcze na „wystawowe” i „pracujące”. Najbardziej popularne, poza Wielką Brytanią,  są dzisiaj flat coated retrievery w krajach skandynawskich. W Polsce hodowane od niedawna, liczebnie zajmują trzecie miejsce pośród wszystkich retrieverów.