Clumber Spaniel
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Clumeber spaniel to pies o mocnym kośćcu, harmonijnie zbudowany, o zamyślonym wyrazie oczu. Jest to przede wszystkim pies myśliwski i powinien być zdolny do wytrwałej pracy w polu.   

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Masywny pies o ciężkim kośćcu i wydłużonej sylwetce. Gdy nie pracuje, ma wyraz zamyślony i smutny.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies myśliwski – płochacz i aporter, dziś trzymany także do towarzystwa.

WYMAGANIA

Clumber spaniel to bardzo spokojny, łagodny pies, który potrafi przystosować się do najróżniejszych warunków życia. Nadaje się do trzymania w mieście, w domu jest spokojny i niehałaśliwy. Nie potrzebuje intensywnego ruchu (w okresie wzrostu jest on nawet niewskazany). Nie znaczy to, że nie potrzebuje go wcale. Spacery powinny być długie, ale w spokojnym tempie. Spacer z clumberem jest przyjemnością, bo pies ten nie jest napastliwy, nie wdaje się w bójki i trzyma się blisko właściciela.  Bardzo ożywia się na widok ptaka i innej zwierzyny, ale nie ma kłopotów z przywołaniem go. Pielęgnacja sierści nie jest trudna. Psa wystarczy porządnie wyszczotkować raz w tygodniu i wyczesać pióra. Na co dzień zwracać trzeba uwagę na uszy, bo łatwo się brudzą, a poza tym często zdarzają się stany zapalne. Clumber spaniel gubi sierść.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- spokojny, wielkoduszny charakter
- inteligencja
- doskonały węch
- całkowity brak agresji   

ZDROWIE

To niestety słaby punkt clumber spaniela. Psy tej rasy znane są z tego, że powszechnie występuje u nich dysplazja stawów biodrowych (HD) i to w stopniu budzącym przerażenie lekarzy weterynarii. Co ciekawe dysplastyczne psy rzadko wykazują objawy niesprawności czy dyskomfortu. Dość często zdarzają się zwyrodnienia kręgosłupa i wypadnięcie dysku. Wyeliminowanie lub choćby ograniczenie występowania tych chorób wymagać będzie zmiany budowy psa – clumber spaniele muszą stać się lżejsze i krótsze. Inne częste choroby to zapalnie spojówek, entropion (podwinięcie powieki do wnętrza gałki ocznej, co powoduje ciągłe podrażnienie rogówki a z czasem jej owrzodzenie) i ektropion. Jak wszystkie psy białe, także i clumber spaniele częściej niż przeciętnie cierpią na rozmaite uczulenia i zapalenia skóry.

WŁAŚCICIEL

Clumber spaniel to bardzo dobry pies dla osób starszych i dla dzieci. Jest spokojny, nie ma w nim cienia agresji czy nerwowości. Nie nadaje się na stróża, bo mało szczeka i przyjaźnie odnosi się do wszystkich ludzi, choć wobec obcych może początkowo zachowywać się z rezerwą. Życzliwie nastawiony do całego świata, nie jest groźny dla innych psów i mniejszych zwierząt, trzymanych w domu. Trzeba pamiętać, że clumber spaniel jest psem znacznie większym, niż to się wydaje.

HISTORIA

Clumber spaniel różni się wyraźnie od pozostałych spanieli, a  jego przodkami są nie tylko dawne spaniele lądowe, ale i psy gończe – basety.  Inaczej, niż inne spaniele, clumber pochodzi z Francji, a angielskim stał się wówczas, gdy podczas Rewolucji Francuskiej (1789) książę de Noailles przewiózł hodowane w jego posiadłości od pokoleń spaniele do psiarni księcia Newcastle w Clumber Park.  Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród angielskiej arystokracji i niebawem znalazły się w kennelach najlepszych rodzin, a nawet w psiarni królewskiej – właścicielem kilku clumber spanieli był książę Albert; od roku 1861 hodował je także  następca tronu, Edward. Pierwszy raz spaniele te pokazano na wystawie w 1859 roku, ale opinie o tej rasie były od początku bardzo zróżnicowane. Jedni wychwalali ich dokładność i metodyczność w pracy, inni nazywali pogardliwie  „psami dla leciwych dżentelmenów”. Istotnie, ciężka budowa clumber spaniela czyni te psy dość powolnymi, ale za to  pozwala mu pracować w chaszczach, przez które nie przebiją się inne, lżejsze spaniele. Obecny wzorzec rasy powstał w roku 1902. Nigdy nie stała się ona tak popularna jak inne spaniele, a dziś clumber zaliczony jest do ras zagrożonych. Ponadto pojawiły się opinie, z których wynika, że wzorzec rasy wymaga cech bezpośrednio wpływających na stan  zdrowia psa (bardzo ciężka budowa, luźne powieki i fafle). W odpowiedzi na te zarzuty powstał w Wielkiej Brytanii klub pracujących clumber spanieli, nieco lżejszych i szczuplejszych. W całej Europie i w Polsce jest to rasa nieliczna i mało znana.