Boston Terrier
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Żywy o sympatyczny i zgrabnym wyglądzie piesek do towarzystwa. Boston terriery  to rasa popularan szczególnei w UAS i Kanadzie.

POCHODZENIE

USA

WYGLĄD

Zwarty, elegancki pies o charakterystycznym umaszczeniu.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies do towarzystwa.

WYMAGANIA

Boston terier jest niemal idealnym psem do towarzystwa, doskonale sprawdzającym się w rozmaitych warunkach, a niewielki wzrost i króciutka sierść predestynują go szczególnie do miejskich mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że jak na psa tej wielkości, boston jest bardziej niż przeciętnie aktywny, potrzebuje spacerów i zabawy, byle nie w dni upalne, bo wysoka temperatura jest dla niego niebezpieczna.  Należy je chronić przed silnym słońcem i ani na chwilę nie zostawiać w samochodzie.   Zimą  boston terier marznie i przeziębia się, toteż spacery o tej porze roku nie powinny być zbyt długie, a przy dużych mrozach najlepiej sprawić psu sweterek. Boston prawie nie gubi sierści, nie ma psiego zapachu, wystarczy go od czasu do czasu wyszczotkować miękką szczotką i przetrzeć flanelką lub irchą, żeby pięknie błyszczał. Jedyne miejsce, wymagające większej uwagi, to nasada ogona – jeśli jest on wciśnięty w zad, mogą w tym miejscu powstawać odparzenia.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- łatwość adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia
- towarzyskość
- tolerancja wobec dzieci
- czujność
- przywiązanie do domowników

ZDROWIE

Boston to rasa krótkogłowa (brachycefaliczna), stąd u rasy tej występują, choć nie tak często, te same problemy co u buldogów – wrażliwość na wysoką temperaturę i trudności w oddychaniu, czasem też przedłużone podniebienie miękkie. Poza tym są psy zdrowe i odporne, a spośród chorób, uwarunkowanych genetycznie, występuje wrodzone zwichnięcie rzepki kolanowej i wrodzona zaćma, która u tej rasy jest zawsze obuoczna, dlatego nieprawny właściciel może jej nie zauważyć. Duże oczy są w ogóle narażone na urazy, których skutkiem może być owrzodzenie rogówki.

WŁAŚCICIEL

Choć boston jest psem aktywnym, to potrafi przystosować się i do spokojniejszego trybu życia, nadaje się więc dla osób starszych. Będzie też doskonałym towarzyszem dzieci. Jest bardzo inteligentny, szybko się uczy, o ile uzna przywództwo właściciela – bostony dobrze sprawiają się w szkoleniu posłuszeństwa i w agility (oczywiście w wersji mini). Z zasady jest to pies przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi, więc nie nadaje się na stróża. Ze względu na swą przeszłość nie bardzo nadaje się do trzymania z innymi psami, bo potrafi wdawać się w poważne bójki. Inne zwierzęta domowe znosi  lepiej.

HISTORIA

Boston terier jest potomkiem rozmaitych psów do walk, mieszańców buldogów i rozmaitych terierów, wywodzących się z Anglii i ogólnie znanych jako „bull & terier”. W Anglii powstały z nich bull teriery i staffordshire bull teriery, a USA – amstaffy i boston teriery. Pierwotnie także i one hodowane były do walk. Współczesne bostony wywodzą się w większości od angielskiego psa o imieniu Judge, sprowadzonego do Massachussets w 1865 roku. Pierwszy raz pokazano je pod nazwą bull terierów w roku 1878, a dziesięć lat później nazwane zostały „round headed bull teriers” (okrągłogłowe bull teriery), można więc przypuszczać, że już wtedy nabrały wyglądu, zbliżonego do dzisiejszego, tyle, że od dzisiejszych psów były sporo większe. Pod koniec wieku rasa, której obecną nazwę nadano w 1893, była już w miarę ujednolicona w typie i niebawem stała się ogromnie popularna – w latach 1921 – 34 w księgach rodowodowych zarejestrowano 90 000 boston terierów, co dało im drugie miejsce na liście najpopularniejszych ras i tak pozostaje do dzisiaj. W Europie boston teriery hodowane są od lat 50. XX wieku (najwcześniej sprowadzono je do Holandii), ale dopiero od niedawna zyskują na popularności, jako „zdrowsza”  alternatywa dla buldożków francuskich. W Polsce do niedawna bardzo nieliczne, ale z roku na rok jest ich coraz więcej.