Pudel toy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Pudel toy jest najmniejszą odmianą z czterech odmian pudla (duży, średni, miniaturowy). 

POCHODZENIE

Francja

WYGLĄD

Elegancki, harmonijnie zbudowany pies o lekkim, tanecznym ruchu.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies do towarzystwa.

WYMAGANIA

Pudel toy to pies o sporym temperamencie, wymaga dość dużo ruchu i zabawy, nie może być traktowany jak pies pokojowy, to znaczy taki, od którego niczego się nie wymaga, bo wtedy staje się nieznośnie hałaśliwy. Potrzebna jest mu wczesna socjalizacja, żeby nie reagował lękiem na wszystko, co obce.  Nadaje się raczej do miasta, i do trzymania w domu, nie jest to w żadnym razie pies podwórzowy, a u psa trzymanego na wsi trudniej będzie utrzymać sierść. Ta decyduje o urodzie pudla, i wymaga sporo pielęgnacji – regularnego czesania i szczotkowania, i dość częstych kąpieli. Pudla trzeba regularnie strzyc, co lepiej będzie powierzyć kompetentnemu fryzjerowi,  bo nie jest to zadanie łatwe; niestety, fachowe usługi nie są tanie. Za to szczotkowany i strzyżony  pudel praktycznie nie gubi sierści.  Pudlom, a już zwłaszcza najmniejszym,  trzeba systematyczne czyścić zęby, bo kamień nazębny odkłada się u nich bardzo szybko.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- inteligencja
- chęć do nauki i pracy
- żywe i ciekawskie usposobienie
- silnie przywiązany do opiekuna 
- tolerancja wobec dzieci i innych zwierząt 
- energiczność 

ZDROWIE

Pudle są rasą bardzo dobrze „rozpracowaną” pod względem występujących u nich chorób. U  pudli toy  zdarza się  choroba Legg-Calve-Perthesa (aseptyczna martwica główki kości udowej), wypadnięcie rzepki kolanowej i dysplazja stawów łokciowych. Spośród chorób oczu u pudli występuje postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćma i wrodzone zwichnięcie soczewki. Częściej niż przeciętnie występuje u toy  pudli padaczka.   

WŁAŚCICIEL

Toy pudel   to doskonały pies do towarzystwa w mieście ; jeśli  strzyżony jest na sposób wystawowy, to jego właściciele nie mogą bać się posądzenia o ekscentryczność….. Pies ten ma bujny temperament, jest dość pobudliwy, a niewłaściwie traktowany i niewychowany może być okropnym  histerykiem. Pudla można z powodzeniem szkolić, zarówno w tradycyjnej pracy węchowej i posłuszeństwie, jak i w różnych psich sportach.  Nadaje się dla   osób starszych i dla  podrośniętych, łagodnych   dzieci.  Traktowany jak „normalny pies”, a nie maskotka, jest jednym z najlepszych psów do towarzystwa, jakiego można sobie wyobrazić.  Bez problemów dogaduje się z innymi zwierzętami, trzymanymi w domu.

HISTORIA

Uznany za rasę francuską, pudel jest potomkiem dawnych psów aportujących z wody, którym najbardziej klasycznym przedstawicielem jest barbet. Niektórzy przypisują mu jednak  pochodzenie niemieckie; w każdym razie zarówno nazwa niemiecka (a za nią angielska), jak i francuska, odnoszą się do oryginalnej użytkowości tych psów – aportowania strzelonego ptactwa z wody. Nawet ich dzisiejsza, często wyśmiewana fryzura, jest pamiątką po dawnej użytkowości, bo tak właśnie strzyżone były psy wodne. Popularne jako psy domowe stały się pudle po Rewolucji Francuskiej i wtedy właśnie rozpoczęło się ich stopniowe zmniejszanie – z psów, sięgających nawet i 70 cm, poprzez selektywną hodowlę, a zapewne też kojarzenia z psami z grupy biszonów. Pudle często towarzyszyły wędrownym trupom kuglarzy i cyrkom, budząc powszechny podziw swą inteligencją i zmyślnością. Pierwsze kluby hodowców pudli powstały w Niemczech ( wzorzec rasy powstał tam w roku 1880) i we Francji, ale z czasem ton hodowli zaczęli nadawać Anglicy, Skandynawowie i Amerykanie. Toy to najnowsza odmiana pudla, uznana tylko przez FCI; nazewnictwo odmian wielkościowych pudli jest dość mylące, bo w Wielkiej Brytanii i USA „toy” to nasza miniatura, a „miniature” to nasz średniak. Pudel duży zaś to „standard”.