Historie

Mało znane fakty na temat psów Dominika Krakowiak

William Shakespeare pisał, że „są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło” i trudno się z dramaturgiem nie zgodzić. Weźmy takie psy na przykład. Niby towarzyszą ludziom od tylu tysięcy lat i tyle rzeczy o nich wiadomo, a cały czas czworonogi te swoimi umiejętnościami i cechami zaskakują. I to nie tylko filozofów.

I co ty wiesz o psach? I co ty wiesz o psach? Źródło: Shutterstock

Pies – detektor chorób

Okazuje się, że pies jest w stanie wykryć chorobę u człowieka. Niektóre czworonogi są w stanie zasygnalizować zdrowotne problemy, o których człowiek nawet jeszcze nie wie. Wykrywają też zbliżające się nawroty, ataki czy nasilenia schorzeń. Wykazano, że te niesamowite czworonogi mogą nawet informować swoich opiekunów o ich zdrowotnych problemach, choć zapewne wiele osób nie potrafi takich sygnałów po prostu właściwe odczytać.

Pies umie wyczuć chorobę u właścicielaPies umie wyczuć chorobę u właściciela Źródło: Shutterstock

Odpowiednio szkolone w tym kierunku psy są na przykład w stanie ostrzec swojego właściciela przed dalszym  rozwojem między innymi nowotworów płuc, piersi, skóry, pęcherza moczowego, prostaty. Przypuszcza się, że psy rozpoznają specyficzny zapach, który wydziela chore ciało człowieka. Również w przypadku cukrzycy nasi czworonożni przyjaciele mogą okazać się pomocni. Psy potrafią rozpoznawać spadek lub wzrost poziomu cukru we krwi. Podobnie rzecz ma się z padaczką. Psiaki są w stanie ostrzec chorych na ok. 45 minut przed zbliżającym się atakiem.

Psy chorują jak ludzie

Niestety, psy zapadają na takie same choroby jak ludzie. I choć część występujących schorzeń dotyka wyłącznie psów albo ludzi, to istnieją także choroby, które występujące zarówno u nas, jak i u naszych pupili. Są to między innymi nowotwory.  Rocznie u ponad 6 milionów psów stwierdza się raka. Psiaki cierpią również na choroby psychiczne, nerwice, fobie, a nawet depresje.

Pies jak lustro

Pies przejmuje zachowania od człowieka. Jak to możliwe? Dzieje się to za pomocą neuronów lustrzanych w jego mózgu, które aktywują komórki odpowiedzialne za wykonywanie czynności obserwowanych przez zwierzę. Jeśli pies widzi strach i zdenerwowanie swojego opiekuna, sam staje się przestraszony i zdenerwowany. Pamiętajmy więc, że swoim zachowaniem często sami prowokujemy zachowanie psa (np. skracając i szarpiąc smycz na widok zbliżającego się innego czworonoga).

Behawiorysta Anders Hallgren stwierdził, że każdy osobnik w stadzie  (w tym także rodzinnym  - z mamą, tatą, dziećmi i psem) ma wyrównany – w stosunku do reszty – poziom energii. Psy bardzo szybko, pod tym względem, dostosowują się do reszty domowników. Czyli jeśli my jesteśmy zdenerwowani („po psiemu” - mamy wysoką energię), psy także podnoszą poziom swojej energii (stają się nadaktywne, szczekają itp.). Dbajmy więc o niezmiennie pozytywną i stabilną energię w naszym domu. Co ciekawe, czworonogi reagują także na poziom hormonów w naszym ciele. Istnieje bowiem wyraźna zależność między testosteronem u ludzi a kortyzolem u psów. Im wyższy u człowieka poziom testosteronu (hormon związany z napięciem seksualnym, stresem, agresją), tym wyższy psi poziom kortyzolu (hormon stresu usprawniający ciało w sytuacji zagrożenia, ale także pojawiający się w chwilach napięcia emocjonalnego). Psy wyczuwają poziom hormonów u oraz obserwują wywołane tym zmiany zachowania u swoich właścicieli. Oczywiście i w tym przypadku psiaki dostosowują swój poziom kortyzolu do naszego poziomu testoteronu.

 Psy nie potrafią odczuwać winy

Pies nie odczuwa poczucia winyPies nie odczuwa poczucia winy Źródło: Shutterstock

A dokładnie: psy nie czują winy po przeskrobaniu czegoś, ale za to potrafią się „kajać”, gdy widzą lub słyszą nasze niezadowolenie. Tak więc samoistne poczucie winy u psiaków nie istnieje. Pojawić się mogą jedynie jego przejawy, gdy czworonogi odczytają naszą negatywną postawę.

 Prawdziwe psy nie płaczą

Oczywiście psiaki posiadają gruczoły łzowe, służące do nawilżenia i ochrony rogówki, ale nie są w stanie płakać w wyniku reakcji emocjonalnych, tak jak ludzie. Psy wyrażają uczucia poprzez całą gamę innych zachowań, takich jak: machanie ogonem, lizanie, ziewanie, szczekanie, itd.

Psi gatunek jest najbardziej zróżnicowany pod względem budowy ze wszystkich ssaków

Naukowcy z American Naturalist wykazali, że czaszki psów różnią się od siebie w takim stopniu jak różnią się czaszki zupełnie różnych gatunków ssaków. Fakt – głowa mopsika (na dodatek z poważnym deficytem noska) zasadniczo różni się do łba doga niemieckiego.

Super moc psa - węch

Pies posiada od 100 do 250 milionów komórek węchowych i jest w stanie odróżnić ponad 500 tysięcy zapachów. Człowiek ma takich komórek zaledwie od 5 do 10 milionów i rozróżnia „tylko” od 3 do 5 tysięcy zapachów. Dodatkowo - czas psiej reakcji na zapach to mniej niż 0,1 sekundy!

Peryskop psa - ucho

To niesamowite, ale jedno ucho psa poruszane jest aż 17 różnymi mięśniami. Dzięki temu, nasz czworonożny przyjaciel może ustawić je tak, żeby wychwycić jak najwięcej dźwięków. Psie uszy mogą poruszać się niezależnie od siebie! Częstotliwości wychwytywana przez psy to od 16 Hz do 50 000 Hz.

Ciekawe, czego jeszcze naukowcy nie wiedzą o psach? Być może wkrótce dowiemy się czegoś nowego.

 

Wróć do cyklu