Zwyrodnienia stawów u psów i kotów

Zwyrodnienia stawów to częsta choroba dużych psów w starszym wieku, dotyczyć może jednak zwierząt każdej wagi i na każdym etapie życia. Co ciekawe, dotyczyć może także kotów, u których często pozostaje nierozpoznana. Okres przesilenia jesiennego, wilgotna aura i chłód sprzyjają pogorszeniu objawów choroby zwyrodnieniowej. 
 
 

Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

 Zwyrodnienia stawów wynikają z uszkodzenia chrząstki. W obrębie stawu dochodzi do stanu zapalnego, co wiąże się z bólem i jego obrzękiem. Przyczyny choroby zwyrodnieniowej są różne. Wraz z wiekiem w całym organizmie, a więc i w chrząstce następuje przewaga procesów katabolicznych (rozkładu) nad anabolicznymi (wytwórczymi), czyli zużycia stawu. Czynnikiem sprzyjającym są przeciążenia stawów, które wynikać mogą z nadwagi, różnych zaburzeń ortopedycznych (złamania, zwichnięcia, wady rozwojowe) skutkujących przeniesieniem ciężaru na jedną kończynę.

U psów

najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych, a także kręgosłupa. Predysponowane są psy ras dużych: labradory, golden retrievery, czy owczarki niemieckie. Do zwyrodnień kręgosłupa zaś najczęściej predysponowane są psy relatywnie długie.

U kotów

U kotów najczęstsze są zwyrodnienia stawów łokciowych i biodrowych. Uważa się, że bardziej predysponowane są koty perskie, himalajskie i main coon.Choroba często pozostaje nierozpoznana, a objawy są nieoczywiste. Badania wykazały, że aż 99% kotów powyżej 12 roku życia ma chorobę zwyrodnieniową jednego czy kilku stawów!

Objawy

Właściciele kotów zauważyć mogą spadek aktywności, który często przypisywany jest wiekowi. Koty niechętnie się bawią, przestają skakać, mogą robić się agresywne i mniej kontaktowe, gdyż nasze pieszczoty i głaskanie powodują ból zwyrodniałych stawów.

Do głównych objawów sugerujących chorobę zwyrodnieniową u psów są trudności ze wstawaniem, zwłaszcza po dłuższym odpoczynku. Zwierzęta dłużej śpią i niechętnie chodzą na spacery. Pojawia się kulawizna, która znika po rozchodzeniu łapy. Psy mają trudności z wchodzeniem po schodach czy wspinaniem się na ulubione fotele i kanapy. Często łapy robią się "cieńsze" ze względu na postępujący zanik mięśni.

Leczenie

Jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy warto udać się do lekarza weterynarii. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, by ustalić, kiedy pojawia się kulawizna i jak wygląda. Następnie zbada zwierzę, omacując dokładnie wszystkie stawy. Pomocne w diagnostyce są badania obrazowe, zwłaszcza RTG.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych odpowiednio dobranych dla kota i psa. Grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma wiele substancji czynnych i czasem dobranie odpowiedniej dla naszego pupila trochę trwa. Ważne, by nie podawać leków na własną rękę (!), gdyż wiele stosowanych u ludzi, np. paracetamol, może powodować zatrucia u zwierząt.

Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

Profilaktyka - jakie produkty stosować?

Ważnym elementem terapii oraz profilaktyki jest stosowanie tzw. chondroprotetyków, które sprzyjają odbudowie chrząstki stawowej i wpływają na prawidłową pracę stawów. Preparaty wspomagające stawy powinny zawierać odpowiednie składniki oraz ich wysokie stężenie. Oprócz typowych składników wspomagających odbudowę chrząstki jak glukozamina czy chondroityna, dobrze jeśli preparaty zawierają też kwas hialuronowy i kolagen, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie stawów. Istotna jest także zawartość składników o naturalnym działaniu przeciwzapalnym – bardzo dobrze przebadane są m.in. NNKT Omega – 3, które można znaleźć w niektórych preparatach na stawy. U psów stosuje się także czarci pazur, który oprócz naturalnego działania przeciwzapalnego ogranicza bolesność stawów. Takie preparaty dla psów to m.in. ArthroFlex. Dla kotów warto kupować specjalne preparaty, których receptura jest dostosowana do ich potrzeb – np. ArthroScan Omega Kot.

Sprawa ciężkiej wagi

Ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi, gdyż stawy przenoszące zbyt duży ciężar są zdecydowanie bardziej narażone na nasilenie choroby zwyrodnieniowej. Świetnym ćwiczeniem, a jednocześnie rehabilitacją dla psów ze zwyrodnieniem stawów jest pływanie. Wykorzystać można zbiorniki naturalne w cieplejszych porach roku, a w chłodniejszych bieżnię wodną. Dla małych psów wystarczy domowa wanna. 

Warto zadbać, by pies poruszał się po odpowiednich dla jego łap powierzchniach. Panele, czy płytki są śliskie i na pewno trudniej będzie z nich wstać. Zapewnić należy odpowiednio miękkie i łatwo dostępne legowiska. Koty powinny mieć łatwy dostęp do miski i posłania, a także niską kuwetę.

Pomocna okazać się może fizjoterapia, odpowiednie masaże, ćwiczenia, czy zabiegi wskazane przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Usługi takie znaleźć można w większości dużych miast.

W niektórych przypadkach lekarz ortopeda zalecić może leczenie operacyjne zwyrodniałego stawu. Jego celem przede wszystkim jest wyeliminowanie bólu, którego mimo leczenia farmakologicznego nie udaje się stłumić. W celu ustalenia właściwego postępowania warto skonsultować się ze specjalistą ortopedą. 

Rekomendowane produkty: