Zoofizjoterapia, czyli rehabilitacja zwierząt

Twemu futrzastemu przyjacielowi wypadł dysk, łapa nie jest sprawna jak kiedyś, zwierzak ma problem z poruszaniem. Nie wykluczone, że odwiedzicie fizjoterapeutę. Ale czym właściwie jest fizjoterapia? Jakie dolegliwości likwiduje skutecznie?

Źródło: iStock

Zoofizjoterapia to inaczej rehabilitacja fizyczna zwierząt. Jest działem medycyny weterynaryjnej, mającym na celu przywrócenie pacjenta do normalnego funkcjonowania. Może być stosowana w profilaktyce, leczeniu oraz po operacjach.

Na fizjoterapie składają się trzy działy -  kinezyterapia, fizykoterapia i masaż.

Kinezyterapia to leczenie za pomocą ruchu. Terapię tą można podzielić na ćwiczenia bierne   wykonywane przez terapeutę bez czynnego udziału pacjenta, ćwiczenia czynne, które zwierzę wykonuje samo zachęcane w odpowiedni sposób oraz ćwiczenia rozciągające.           

W fizykoterapii wykorzystuje się lecznicze działanie czynników fizycznych takich jak temperaturę, światło, promieniowanie nadfioletowe i podczerwone, prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki. Do wykonywania zabiegów fizykalnych wykorzystywane są różne technologie - od bardzo prostych, takich jak używanie okładów żelowych typu cool-pack, hot-pack, po bardzo zaawansowane technologiczne urządzenia, wytwarzające np. prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki, pozaustrojowe fale uderzeniowe czy określone promieniowanie.

Źródło: istock

Masaż jest manipulacją wykonywaną na tkankach miękkich przez terapeutę. 

Wszystkie te działy wzajemnie się uzupełniają i mogą być stosowane łączne w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów terapii.

W weterynarii rehabilitacja znalazła zastosowanie przede wszystkim w ortopedii i neurologii, z powodzeniem wykorzystywana jest do podtrzymywania sprawności zwierząt starszych. Doskonale sprawdza się u zwierząt wykorzystywanych w sportach - zarówno jako uzupełnienie treningów, środek zapobiegający powstawaniu kontuzji oraz terapia w sytuacjach gdy kontuzja miała miejsce. Metody fizykalne wspomagają, również leczenie schorzeń dermatologicznych. Pozwala na szybszy i pełny powrót do zdrowia po zabiegach operacyjnych schorzeń ortopedycznych takich jak np. dysplazja, zerwanie więzadeł, osteochondroza, zwichnięcia, złamania oraz neurologicznych np. (dyskopatie). Jest stosowana w przypadku chorób neurologicznych (min. polineuropatia, embolizacja, przepuklina jądra miażdżystego). Rehabilitację wykorzystuje się jako alternatywną metodą leczniczą bólu różnego pochodzenia. Leczy się za jej pomocą schorzenia takie jak; zapalenia ścięgna (bez przerwania), zapalenia kaletek maziowych, skręceń, artrozy, schorzeń układu nerwowego obwodowego (splot ramienny), odnerwienia, uszkodzenia więzadeł, niektórych niestabilności rzepki. Zmniejsza stany zapalne, pomaga zlikwidować obrzęki. Przyspiesza gojenie ran, oraz gojenie tkanek. Przy wykorzystaniu zoofizjoterapii możemy zapobiegać degeneracji kości, chrząstki, więzadeł i ścięgien. Poprawia możliwości ruchowe zwierzęcia. Wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Niewątpliwą zaletą fizjoterapii jest fakt, iż jest ona metodą stosunkowo nie inwazyjną, działa  na konkretne tkanki nie wywołując skutków ubocznych. Rehabilitacja może być szeroko wykorzystywana, przy różnych rodzajach schorzeń. Musi być jednak stosowana przez dłuższy okres czasu by przynieść pożądany efekt. Wymaga również zaangażowania właściciela zwierzęcia.

Zoofizjoterapia jest stosunkowo młodym działem medycyny weterynaryjnej. W Polsce rozwija się od niedawna ale pojawia się coraz więcej placówek w których jest prowadzona. Trzeba pamiętać ,że rehabilitacja jest procesem długotrwałym musi być prowadzona przez wykwalifikowanego zoofizjoterapeutę przy współpracy z lekarzem weterynarii. Bywa, że przy konkretnych schorzeniach trzeba powtarzać serie zabiegów co jakiś czas. Warto jednak korzystać z obecnych metod rehabilitacji zwierząt w celu zapewnienia naszemu pupilowi komfortu życia i dobrej formy.