Zmiana diety psa - jak się do tego zabrać?

Pies nie potrzebuje urozmaicenia w swojej diecie jak człowiek.  Każda nagła zmiana karmy / sposobu żywienia może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. 

Źródło: pixabay.com

Jednak czasem musimy zmienić karmę, bo np. pies wykazuje przejawy nietolerancji pokarmowej, alergii lub widzimy, iż może nie jest to posiłek optymalnie dobrany do psa.

Dlaczego nie zmieniać diety nagle?

Psy mają dość ubogę mikrobiotę jelitową, ich przewód jest stosunkowo krótki i to wystarczy, aby nasz pies nabawił się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nawet przy zmianie na bardzo dobrą karmę. 

Pamiętajmy również, iż brzuch psa to nie śmietnik na potrawy z naszego stołu. Po pierwsze uczymy psa nieprawidłowych zachowań i może być tak, iż w pewnym momencie odmówi jedzenia posiłków optymalnie dopasowanych do niego i będzie oczekiwał stałego „dokarmiania”. Jednak co ważniejsze możemy doprowadzić psa nie tylko do przejściowych zaburzeń układu pokarmowego. Często w wyniku dostarczania niewłaściwych pokarmów zaczynają się rozwijać przewlekłe schorzenia trzustki czy wątroby.

Jak więc zmienić karmę?

Nie należy robić tego nagle. W zależności od wrażliwości psa zmiana diety może zająć od 7-14 dni. Czas przejścia na nową dietę zależy od tego, jak układ pokarmowy psa będzie reagował na nową dietę.  Psy bardziej wrażliwe, lub też pozostające przez dłuższy czas na tej samej diecie, mogą wymagać więcej czasu. Stosujmy schemat:

-2-3 dni 75% starej karmy 25% nowej karmy

- 2- 3 dni 50% starej karmy 50% nowej karmy

- 2- 3 dni 25% starej karmy 75% nowej karmy

Dopiero po tym okresie trwającym zazwyczaj 7-14 dni możemy podawać 100% nowej karmy.

W przypadku psów słabiej tolerujących zmiany karmy np. mających biegunki czy wymioty okresy te należy wydłużać. 

Wyjątek: Może się zdarzyć, iż pies zachorował i jego stan zdrowia będzie wymagał gwałtownej zmiany diety w ciągu 1-2 dni. Wówczas decyzję taką należy podjąć w konsultacji ze specjalistą, aby nie pogarszać stanu zdrowia psa. W takich sytuacjach lekarz weterynarii czy dietetyk w konsultacji z weterynarzem może zalecić nawet 1-2-dniową głodówkę.

Wielu specjalistów zaleca również w trakcie zmiany karmy podawanie probiotyków, zwłaszcza psom z bardziej wrażliwym układem pokarmowym. Wówczas należy wybierać produkty odpowiednie dla zwierząt.

Co zrobić, jeśli nagle zabrakło nam karmy?

Zdarza się, iż nagle zabraknie nam karmy. Wówczas może się zdarzyć, iż korzystniejsze będzie przegłodzenie psa niż podanie mu jakiejkolwiek karmy z supermarketu. Jeśli pies ma dietę mieszaną np. z gotowanymi posiłkami, nie będzie to problemem.

Starajmy się planować zaopatrzenie w karmę, zwłaszcza, iż część dostawców oferuje już np. możliwość zakupu karmy w subskrypcji, gdzie zawsze dostaniemy karmę na czas i nie musimy pamiętać o zakupach.

 

Obserwacja psa

Przy zmianie karmy należy obserwować psa. Pamiętajmy, iż zmiana karmy to rewolucja dla układu pokarmowego psa. Nowa karma to nie tylko nowy smak. Karmy produkowane przez producentów, nawet z tym samym mięsem, mają inne składy, czy często nawet technologie produkcji.  Biegunki, zaparcia czy wzdęcia powinny dać nam do myślenia, jeśli utrzymują się przez jakiś czas. Pamiętajmy, iż nigdy nie należy podejmować pochopnie decyzji, a czas na zaakceptowanie nowej karmy może być różny. Jeśli nie wiemy, co jest normalne, a co patologiczne, warto jest się zapytać specjalisty. 

Bądźmy również czujni na objawy nietolerancji pokarmowych. Jeśli zmieniamy karmę z powodu nietolerancji pokarmowej, nawet po zmianie karmy na nową, przez jakiś czas wcześniejsze  objawy mogą się utrzymywać. Wiele psów potrzebuje 2 i więcej tygodni, aby ich stan zdrowia uległ poprawie.

Im dłużej odżywialiśmy psa w niewłaściwy sposób i objawy były bardziej zaawansowane, tym dłużej zajmie psu odzyskanie prawidłowej kondycji. Lekarz dodatkowo może również zalecić podawanie leków objawowych dla psów cierpiących na zaawansowane przejawy alergii pokarmowych.

Podsumowanie:

Dbajmy o nasze psy. Zaniedbania żywieniowe mogą doprowadzić do wystąpienia chorób w późniejszym wieku, jak również obniżają jakość życia każdego psa.  Nie zapominajmy również o stałym dostępie do wody: Bezwzględne orientacyjne zapotrzebowanie na wodę u psa (wliczając w to wodę zawartą w posiłkach) to 50-60 ml na kg wagi psa.



WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>

 


Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl