Zbadano psią zazdrość

Wszyscy na pewno tak kochamy psy, że traktujemy je jak członków naszej rodziny. Psy odwzajemniają nam to uczucie, jednakże czasem może wydawać się, że pies jest odrobinę zazdrosny lub nawet zaborczy.

Kochaj tylko mnie! Kochaj tylko mnie! Źródło: patchattack / Foter / CC BY-SA

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu San Diego dowiodły, że psia zazdrość jest prawdą i jest podobna do ludzkiej. Wyniki badań pokazały, że psy stają się bardziej zazdrosne w sytuacjach, gdy ich właściciele byli zainteresowani innymi psami.

W eksperymencie zbadanych zostało 36 psów. Badacze poprosili właścicieli psów, aby w ich obecności głaskali i zajmowali się ruchomym psem-zabawką. Prawdziwe psy zaczynały wówczas pokazywać oznaki zazdrości i często szukały zainteresowania ze strony właściciela. Wiele z nich wchodziło między człowieka i zabawkę. 

Naukowcy przekonują, że ich eksperyment sugeruje nie tylko to, że psy mogą wykazywać oznaki zazdrości, ale także, że próbują zerwać więź między właścicielem a ich rywalami.

Radą na oznaki zazdrości ze strony psów może być po prostu ponowne zajęcie się swoim pupilem i podarowanie mu szczególnego uczucia lub zainteresowania tak, aby utwierdzić go w przekonaniu, że to między nim a właścicielem jest ta niezwykła więź.