Zapoznanie kota z psem

Na wstępie należy zaznaczyć, że kota można zapoznawać jedynie z psem, który jest do niego przyjaźnie nastawiony. Ciekawość i lekkie podniecenie są dopuszczalne, ponieważ to naturalne zachowanie u psów spotykających się z nową sytuacją. Jeśli jednak zauważymy oznaki agresji lub wiemy, że dany pies już wcześniej lubił polować na koty powinniśmy odstąpić od zapoznawania obu zwierząt. Nieodpowiedzialna decyzja może skończyć się ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią jednego ze zwierząt.

Źródło: Shutterstock

O wiele łatwiej zapoznawać młodego psa z kotem niż młodego kota ze starszym psem. Dlatego też jeśli wiemy, że w przyszłości zamierzamy trzymać dwa gatunki razem zadbajmy o ich właściwą socjalizację i kontakt już od pierwszych tygodni życia.

W momencie zapoznawania psa z kotem, pies powinien być trzymamy na smyczy. Kot początkowo może przebywać w transporterze. Na początku pozwólmy zwierzętom zapoznać się ze swoimi zapachami. Kiedy minie pierwsza ekscytacja pozostawmy psa na smyczy, a w transporterze otwórzmy drzwiczki. Niech kot sam zdecyduje kiedy go opuści. Może to zająć nieco czasu, jednak niczego nie przyspieszajmy. Cała sytuacja ma być przyjemna dla obu zwierzaków. Jeśli nie jesteśmy pewni reakcji psa możemy założyć mu kaganiec, jednak zdejmijmy go tak szybko jak będzie to możliwe. Po opuszczeniu przez kota transportera zwierzęta powinny obwąchać się z zaciekawieniem. Dalsze reakcje zależą od wieku i charakterów psa oraz kota. Możemy spodziewać się zarówno wspólnej zabawy jak i całkowitej ignorancji. Dla nas najważniejsze jest, aby zwierzęta zaakceptowały swoją obecność.

W ciągu następnych dni powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad. Zawrzeć je można w jednym zdaniu: Wszelkie przyjemności spotykają psa i kota tylko wtedy, kiedy zwierzęta znajdują się razem. Dotyczy to przede wszystkim karmienia, zabawy i pieszczot. Dzięki temu pupile zrozumieją, że „ten drugi” zwiastuje pojawienie się czegoś przyjemnego.

Powinniśmy także zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez oba zwierzęta. Jeśli widzimy, że jedno z nich jest zbyt nachalne odwróćmy jego uwagę. Z czasem, po drobnych nieporozumieniach, zarówno pies jak i kot nauczą się wzajemnie odczytywać swoją mowę ciała. Pośpiech nie jest wskazany, a jak zawsze sprawdzi się cierpliwość i konsekwencja. Powodzenia.