Zanim zostawisz psa samego – 5 rad Cesara Millana

W naturze żaden pies niemal nigdy nie zastaje sam poza stadem! Dlatego jakkolwiek źle zachowuje się twój pies pozostawiony sam w domu – niszczy, szczeka, wyje, czy usiłuje sforsować drzwi – to nie jest wynik jego złego charakteru! 

Zanim wyjdziesz z domu! Zanim wyjdziesz z domu! Źródło: internet

Jak oswoić psa z tą nienaturalną sytuacją, gdy stado go opuszcza, to zadanie przewodnika, czyli twoje!  Poniższe rady, jak wychodzić z domu zostawiając psa samego, powinny ci w tym pomóc w sytuacji, gdy dopiero przyzwyczajasz psa do swoich wyjść, a także, gdy twój pies już cierpi z powodu stresu separacyjnego.   

Pamiętaj, to ty jesteś przewodnikiem stada i od twojego zachowania zależy w dużej mierze zachowanie i dobre samopoczucie twojego najlepszego przyjaciela!

1. Weź psa na intensywny spacer zanim wyjdziesz na dłużej z domu
Czym dłuższy i intensywniejszy będzie ten spacer, tym większe są szanse, że twój pies przynajmniej część czasu w samotności spędzi na odpoczynku, a nie na niszczeniu, demolowaniu i szczekaniu. Należy jednak pamiętać, że pod pojęciem spacer nie należy rozumieć tylko marszu z psem na smyczy, ale musi on obfitować zarówno w rekreację fizyczną jak i umysłową. Pobaw się z psem, potrenuj z nim, ale także pozwól mu chociaż na chwilę swobodnego wąchania otoczenia. Po powrocie napój go i nakarm. Pies powinien czuć się lekko zmęczony, zadowolony i zrelaksowany.

2. Nie dotykaj, nie rozmawiaj, nie patrz w oczy

Nie rób wielkiej afery ze swojego wyjścia. W ten sposób dajesz swojemu psu do wiadomości, że twoje opuszczenie domu to nic wielkiego. To taka sama rutynowa czynność jak wyjście do łazienki, albo zamknięcie przed nim drzwi sypialni.  Tak samo zresztą zachowuj się po powrocie.

3. Pożegnaj się z psem na długo przed wyjściem z domu

Jeśli masz kłopoty z praktykowaniem punktu 2 i bardzo chcesz pożegnać się ze swoim i powiedzieć mu, jak bardzo będziesz za nim tęsknić – zrób to odpowiednio wcześniej np. podczas spaceru albo karmienia po powrocie z niego. I pamiętaj, że to pożegnanie jest potrzebne tylko tobie, pies nie będzie ci miał za złe tego, że nie powiesz mu „do widzenia” każdego dnia.

4. Bądź spokojny i asertywny

Staraj się zostawić niepokój, poczucie winy i strach poza sobą i pokazać w momencie wychodzenia z domu psu tylko pewność i spokój przewodnika stada. Pamiętaj, że pewny siebie, spokojny i asertywny przewodnik stada to pierwszy stopień do wyciszenia niepokoju twojego psa. Zachowanie psa po twoim wyjściu zależy w dużym stopniu od twojego zachowania przed wyjściem. Sam tylko pomyśl, czy pies nie ma prawa się denerwować, skoro przewodnik stada tak strasznie się niepokoił i dziwnie zachowywał przed wyjściem!

5. Zacznij od małych kroków 

Jeśli twój pies cierpi na lęk separacyjny staraj się go przezwyciężyć przez trening stopniowego wydłużania czasu rozstania. Zaczynaj od króciutkich wyjść, dosłownie pięciominutowych, powtarzanych jednak kilkakrotnie w ciągu dnia. Wychodź i zaraz wracaj, przestrzegając oczywiście punktów 2, 3 i 4. Niech twój pies zrozumie, że twoje wyjścia łączą się z powrotami i nie ma w nich nic strasznego. Stopniowo wydłużaj czas twojej nieobecności – najpierw do 20 minut, potem do godziny itd.  

 

Źródło: https://www.cesarsway.com/dog-behavior/separation-anxiety/5-tips-for-separation-anxiety