Zamiast tresury wychowanie

Wychowanie psa polega na przystosowaniu go do życia z ludźmi i w ludzkim świecie. Nie jest to jednak łatwe zadanie i wymaga od nas dużego nakładu pracy, ale również anielskiej cierpliwości. 

Źródło: Shutterstock

Niektóre zachowania psów wpisane w ich naturę są „nie do przyjęcia” w naszym świecie. Jednym z takich zachowań jest polowanie. Gdybyśmy nie wpływali na zachowanie naszego psa poprzez właściwą socjalizację, liderowanie i wychowanie, miałby on naturalną skłonność do kłusownictwa, która dałaby o sobie znać w momencie, kiedy nasz pupil wróciłby do domu z zagryzioną kurą sąsiada.

Kolejny problem, który prawdopodobnie każdy z nas odczuł na własnej skórze, stanowi uporczywe szczekanie. Psy szczekają, ponieważ szczekanie leży w ich naturze, w ten sposób się komunikują. Nie możemy im tego zabronić czy na siłę oduczyć! Jeśli nie chcemy by nas pies szczekał, kupmy sobie kota. Oczywiście nie oznacza to, że mamy pozwolić naszym podopiecznym szczekać bez powodu lub z byle powodu. Pies nie może szczekać na każdy dźwięk dochodzący z klatki schodowej, nie powinien też szczekać w czasie ciszy nocnej (od godziny 22 do 6 rano), ani kiedy został w domu sam. Naszym obowiązkiem, jako właściciela psa, jest oduczenie pupila uporczywego i bezsensownego szczekania. Trzeba nauczyć go ignorować dźwięki odbiegające z klatki schodowej i przechodzących pod oknem czworonogów. Musimy także przyzwyczaić naszego psa do pozostawania w samotności, by zapobiec ewentualnemu wyciu z rozpaczy po naszym wyjściu do pracy.

Potraktujmy szkolone psy, tak jak traktujemy dzieci: wychowujmy je Źródło: Shutterstock

W drodze wychowania niektóre psie zachowania trzeba stłumić lub przekierować psie instynkty na zachowania przez nas akceptowalne. Psy nie mogą gonić rowerzystów, biegających ludzi, zaganiać dzieci bawiące się na placu zabaw, załatwiać się na chodnikach, ganiać kotów czy atakować inne psy. Muszą nauczyć się chodzić na smyczy i w kagańcu, co dla jest dla nich zupełnie nienaturalne. Aby cieszyć się odrobiną swobody, na każde zawołanie muszą zjawić się w mig przy nogach właściciela. Muszą nauczyć się właściwego zachowania w środkach komunikacji publicznej i miejscach o natężonym ruchu pieszych i samochodów.

Wszystko to stanowi ogromne wyzwanie dla zwierzęcego umysłu, a pies jest jednym na świecie zwierzęciem, które tym wyzwaniom jest w stanie stawić czoła. Ale pamiętajmy, że pies nie nauczy się wszystkiego sam. Przygarniając psa pod swój dach, bierzemy na siebie odpowiedzialność przystosowania go do życia z nami w naszym świecie. Biorąc do domu psa, zobowiązujemy się go wychować. Szkolenie psa to obowiązek każdego właściciela. Wychowując psa, dajemy mu narzędzia potrzebne do bezkonfliktowego życia w naszym społeczeństwie, a społeczeństwu i sobie zapewniamy bezpieczeństwo przed zagrożeniem, jakie może stanowić nieposłuszny i agresywny pies.

Wychowanie, socjalizacja i liderowanie

Istnieją trzy procesy, które pies musi „zaliczyć”, by móc „przetrwać” w naszym świecie. Pierwszym jest wychowanie (szkolenie), czyli proces w którym dajemy psu „wiedzę”, w jaki sposób ma się zachowywać, żyjąc u naszego boku. Drugim jest socjalizacja mająca na celu zapoznanie psa ze otoczeniem, w którym przyjdzie mu żyć na co dzień. Zaś ostatnim elementem jest liderowanie, czyli stanie się dla psa przewodnikiem po obcym mu świecie, świecie dwunożnych. Za prawidłowy przebieg tych procesów odpowiedzialni jesteśmy my, miłośnicy psów, którzy zapraszamy do swojego życia czworonożnych przyjaciół.

Wychowując psa pamiętajmy, że żądanie od niego by przestał robić to, do czego został stworzony, jest kompletnym absurdem! Wychowanie nie służy oduczeniu psa naturalnych instynktów, ale właściwym ich wykorzystaniu w taki sposób, by nie wchodziły w konflikt ze społeczeństwem. A jeśli psia natura nam się nie podoba, zamiast na siłę ją zmieniać, po prostu nie decydujmy się na trzymanie psa!

Ponadto wychowanie pomaga człowiekowi w objęciu i utrzymaniu pozycji przewodnika psa. Dzięki czemu nawiązujemy pozytywny kontakt z psem oraz budujemy trwałą opartą na przyjaźni i zaufaniu więź między nim a nami.

Nie wszyscy musimy chodzić na kursy posłuszeństwa, zdawać ze swoim czworonogiem egzaminy PT czy IPO, ale każdy z nas zobowiązany jest  swojego psa socjalizować, wychować i stać się dla niego liderem. To są potrzeby twojego psa, a zapraszając go pod swój dach jesteś mu to winien.