Zamiast kupować - przygotuj samodzielnie

Samodzielne przygotowywanie psu posiłków ma tę zaletę, że nie jest takie samo każdego dnia. W gruncie rzeczy jest to zaletą, bo kto chciałby o każdej porze dnia, przez całe życie jeść np. tylko takie same kanapki? Składniki których można użyć są naprawdę różnorodne, a samodzielne ich komponowanie może być całkiem niezłym wyzwaniem kulinarnym.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Żywienie psa, niezależnie od jego wieku, metodą wykorzystującą karmę samodzielnie przygotowaną w domu jest jedyną metodą, w której stosujemy podstawową zasadę prawidłowej diety, a mianowicie jej urozmaicenie.

Podstawą do konstruowania takiej diety są produkty spożywcze w większości przypadków wykorzystywane w żywieniu pozostałych domowników. Ich wykorzystanie jest ograniczone tylko wyobraźnią. Oczywiście byłoby zbyt pięknie, gdyby bezwzględnie wszystkie surowce spożywcze wykorzystywane w żywieniu człowieka mogłyby być wykorzystywane w żywieniu psa. Niektóre z nich w diecie psa nie mogą być obecne, ale o tym aspekcie żywienia psa mówi osobny artykuł.

Aby wykorzystać możliwość urozmaicania codziennej diety rosnącego psa powinniśmy mieć kilka profesjonalnie przygotowanych, zbilansowanych dawek pokarmowych, które stosujemy naprzemiennie. W ten sposób dieta każdego psa nie będzie monodietą a bogatą, urozmaiconą i spełniającą wymogi diety optymalnej.

W żywieniu rosnącego organizmu ważne jest zwrócenie uwagi na następujące surowce:

Surowce mięsne i pochodzenia mięsnego.

Wśród różnych gatunków mięs ważne z punktu żywieniowego są wołowina, drób, w mniejszym stopniu wieprzowina oraz podroby drobiowe. Mięso nie musi być koniecznie pozbawione tłuszczu i elementów ścięgnistych. Zasada jest następująca: im pies jest starszy tym elementów ścięgnistych, mięsa przerośniętego tkanką tłuszczową może być w diecie więcej – pamiętać trzeba tylko o ilości energii, którą niesie ze sobą tłuszcz międzytkankowy. W żywieniu młodych zwierząt takie elementy jak skórki drobiowe, podroby drobiowe mogą występować chociażby z powodu wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych n-6. Białka pochodzenia zwierzęcego komponujemy tak, by wyrównać skład aminokwasowy i żeby żadne z nich nie występowało pojedynczo. W ciągu doby nie podajemy samej wołowiny, ale uzupełniamy ją drobiem. Ze względu na wysoką zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach stosowanie wątróbki drobiowej, nerek wieprzowych ograniczamy do kilku podań w ciągu miesiąca. Ważnym zagadnieniem jest zbilansowanie dawki pokarmowej pod względem zawartości składników mineralnych. Możemy sobie pomóc wykorzystując gotowe suplementy diety lub samemu spróbować uzupełnić dietę psa poprzez dodatek np. zmielonych skrzydełek kurczaka lub innych miękkich kości – ograniczają nas tylko wytrzymałość i zdolności naszej maszynki do mielenia mięsa. Podawanie kości rosnącym psom można stosować jako ciekawą alternatywę, ale kości te nie mogą być twarde, ostro zakończone lub łamiące się w sposób zagrażający życiu spożywającego je psa. Właściciele szczególnie szczeniąt/rosnących psów ras dużych i olbrzymich stosują kości cielęce (głównie mostki, łopatki, miednice), które w czasie rozłupywania nie powodują zagrożenia dla psa.

Nabiał

Źródłem białka oraz łatwowchłanialnych składników mineralnych jest nabiał i jego przetwory. Zwierzęta mogą spożywać nabiał w postaci sera białego – od chudego po tłusty, jogurtów, kefirów czy serków homogenizowanych. Liczbę tych składników w diecie można samemu regulować biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne zwierząt. Jeżeli jest ono duże można podawać jogurt lub serek homogenizowany, natomiast przy niższym zapotrzebowaniu energetycznym bezpieczniej jest podawać kefir lub ser biały chudy. Fermentowane produkty mleczne są cenne przede wszystkim dlatego, że wprowadzając do przewodu pokarmowego substancje zakwaszające poprawiamy wchłanianie większości składników odżywczych z treści przewodu pokarmowego oraz stymulujemy pożyteczną florę jelitową, co ma niebagatelne znaczenia dla zapobiegania chorobom przewodu pokarmowego. 

Warzywa

Bardzo cennym uzupełnieniem diety rosnących psów są warzywa, podawane jako źródło węglowodanów, składników witaminowych i mineralnych. Warzywa dodatkowo dostarczają cennych frakcji włókna pokarmowego, które reguluje pracę przewodu pokarmowego. W przypadku psów rosnących ras dużych czy olbrzymich stanowią idealny sposób na zapełnienie przewodu pokarmowego zapewniając psu komfortowe uczucie sytości, a właściciela pozbawiają wyrzutów sumienia, że uległ ciepłemu spojrzeniu psa i podzielił się swoim posiłkiem. 

Surowce dostarczające węglowodanów

Mimo, że w diecie rosnącego psa przeważającą część stanowić powinny mięso i warzywa to cenne są także różnego rodzaju kasze, płatki, makarony czy ryż. Pamiętać tylko należy, że część z tych produktów należy do wysokoprzetworzonych, które są tylko i wyłącznie źródłem wysokoenergetycznych węglowodanów. Z drugiej strony niektóre z kasz ze względu na wysoką zawartość włókna pokarmowego nie mogą być w nadmiarze stosowane w żywieniu zwierząt rosnących - pogarszają strawność całej dawki oraz podrażniają przewód pokarmowy powodując biegunki. Takimi kaszami są kasza gryczana i gruboziarniste kasze pszenne. Wśród surowców dostarczające węglowodany powinniśmy wybierać np. płatki jęczmienne, owsiane, drobnoziarniste kasze pszenne, kaszę jaglaną. Szczególnie płatki owsiane są polecane ze względu na wysoką zawartość beta-glukanów, składników, które w istotny sposób odpowiedzialne są za niespecyficzne stymulowanie odporności w organizmie.

Inne surowce

Wśród cennych surowców, które powinny/muszą się znaleźć w prawidłowo zestawionej diecie domowej są m.in. oleje roślinne, tłuszcz rybi, zmielone siemię lniane, ryby (np. sardele). Ich skład i rolę omówiono w innych artykułach.

 

dr Jacek Wilczak