Zabytkowe legowiska z najwyższej półki

Choć w sklepach królują kolorowe legowiska, przypominające kształtem wielkie poduszki albo małe odpowiedniki ludzkich kanap, są na świecie właściciele, dla których są one niewystarczające. Osoby ceniące sobie luksus, najwyższy komfort i niebanalny styl, sięgają po najwyższej klasy psie łoża, których jakość wykonania, a przede wszystkim wyjątkowość kształtu i dodatków, rozmiękczą serce każdego przeciwnika rozpieszczania pupili.

Źródło: Grande Finale (http://www.grandefinale.pl/)

Z uwagi na wymagającego klienta, psie łoża stylizowane na zabytki rodem z dworu Ludwika XIV, charakteryzują się największą pieczołowitością i dbaniem o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Każde z legowisk wykonane jest ręcznie, nadając przedmiotom indywidualnego stylu. Ręczne wykonanie zapewnia niepowtarzalność formy, trwałość, ale i możliwości stworzenia prawdziwego dzieła sztuki użytkowej.

Metalowe łoże dla warczącej hrabiny

Wśród legowisk z najwyższej półki najpopularniejsze są modele wykonane z metalu. Stelaż wraz z oparciami stworzony jest z ręcznie modelowanego żelaza, sprawnymi rękami rzemieślników o artystycznymi zacięciu. Każde załamanie i wygięcie elastycznego tworzywa wpływa na styl i elegancję posłania.

Najpopularniejszym kształtem jest mniejszy odpowiednik ludzkich łóżek, znanych z dworów szlachetnie urodzonych. Mniejszy model królewskiego łoża także posiada oparcie na plecy oraz mniejsze ścianki dookoła, służące do przytrzymania materaca.

Na rynku dostępne są także modele posiadające dwa oparcia obite elegancką tkaniną – u głowy i u nóg. Luksusowy materiał dodaje szyku metalowej konstrukcji.

Najdroższe są modele bardziej rozbudowane, gdzie w czterech rogach łoża umiejscowione zostały kolumny, łączące się nad głową pupila w stylowym zwieńczeniu przypominającym koronę.

Dół posłania zazwyczaj wykończony jest drewnianymi listwami, przytrzymującymi od dołu miękką powierzchnię do spania. Materac lub poduszka posiadają podobną kolorystykę, uzupełniając elegancki wygląd posłania. Na rynku oferowane są także tańsze modele, do których właściciele włożyć mogą typowej wielkości poduszkę o najlepszym stopniu miękkości.

Kanapa dla ulubieńca

Bardziej przyziemne modele łączą luksus z niższą ceną. Wśród średniej półki cenowej królują nibykanapy oraz szezlongi, stylizowane na ludzkie odpowiedniki. Meble wyglądają jak żywcem przeniesione z bogatego salonu, pomniejszone cudeńka. Zazwyczaj ze względów estetycznych wybierana jest skóra ekologiczna lub tkanina obiciowa. Należy zwrócić uwagę na miękkość posłania, wystarczające gabaryty, ale i brak wystających guzików.

Pamiętajmy, że nibyskóra nie stanowi najlepszego materiału na psie posłanie. Tkanina uniemożliwia cyrkulację powietrza, przez co pies odczuwać może dyskomfort. Tańsze materiały nie są odporne na psie pazurki.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Nie ma oczywiście niczego złego w otaczaniu pupila luksusem. Jeśli właściciel ma ochotę nabyć stylizowane łoże dla najdroższej sobie istoty – śmiało. Należy jedynie zadbać, aby szczekający lub miauczący pupil otrzymał łoże nie tylko zjawiskowo piękne, ale i bezpieczne. Przy zakupie zwróćmy uwagę na umiejscowienie stalowych przęseł. Muszą ona znajdować się w takim miejscu, aby całkowicie uniemożliwić włożenie tam psiej łapy lub tylko pazurka. Miejmy na uwadze, że niejeden pupil w trakcie snu kręci się jak szalony i nieoczekiwana pułapka z boku może zrobić mu sporą krzywdę.

Ważna w związku z tym jest także wielkość oczek, powstałych między powyginanymi przęsłami. Zwrócić uwagę należy także na miejsce łączące materac ze stelażem. Upewnijmy się, że w trakcie wskakiwania na posłanie nie wpadnie tam łapa, grożąc złamaniem czy zwichnięciem.

Warto pamiętać, że metal jest niezwykle trwałym surowcem i raz zakupiony stelaż wystarczy na długie lata. Jeśli łoże obdrapie się lub zmieni kolor – wystarczy pomalować je farbą. Poduszkę wymieniać można, gdy się zniszczy lub dla dodania nowego charakteru dla psiego zakątka.