Zabawki interaktywne raz jeszcze

Oto kolejna dawka przydatnych informacji na temat prostych i tanich zabawek dla kotów. Tym razem jednak będzie trzeba wykazać się ciut większą wyobraźnią i lepszymi umiejętnościami technicznymi.

Sznurek i spinacz - najprostsze z możliwych. Sznurek i spinacz - najprostsze z możliwych. Źródło: iStockphoto / Thinkstock

Kocia wańka-wstańka

Pierwszą z proponowanych zabawek jest kocia wersja niezwykle kiedyś popularnej wańki-wstańki. Do jej wykonania potrzebne nam będą: okrągła plastikowa butelka po wodzie mineralnej, trochę piasku lub metalowych kulek, klej do plastiku, plastikowa butelka po napoju z okrągłym końcem przy nakrętce i kilka dodatkowych kawałków plastiku (do zaklejenia otworów po korkach i do zamknięcia dolnej części zabawki). Butelkę po wodzie mineralnej pozbawiamy gwintu, a otwór zaklejamy kawałkiem plastiku. Następnie tniemy butelkę na pół. Dolna część nie będzie nam potrzebna. Powstały po cięciu otwór zaklejamy plastikiem.

Od butelki po napoju również odcinamy gwint, po czym tniemy butelkę w miejscu połączenia półkulistego fragmentu z fragmentem cylindrycznym. Otwór po korku zaklejamy i do powstałej w ten sposób półkuli wsypujemy piasek lub kulki i również zaklejamy otwór. W tym momencie pozostaje nam tylko wyciąć w butelce po wodzie małe otworki, połączyć ze sobą płaskimi powierzchniami obie części, wsypać do środka suchą karmę lub smakołyki i dać kotu do zabawy. Atrakcyjność zabawki można zwiększyć przez zamontowanie na niej piórek lub innych interesujących dla kota elementów.

Plastikowe kubeczki

Do wykonania kolejnej zabawki potrzebować będziemy solidnej drewnianej podstawy o wymiarach mniej więcej 0,5 m na 0,5 m, 4 drewnianych deszczułek o długości 0,5 m każda, 3 plastikowych kubeczków, np. takich używanych do mycia zębów, 0,5 m plastikowej rurki o średnicy około 0,5 cm, ewentualnie drutu stalowego o podobnej średnicy, i kilkunastu drewnianych kołeczków o długości około 5 cm i średnicy maksymalnie 1 cm. Potrzebne nam będą też wiertarka, młotek, śrubokręt, klej do drewna i 4 krótkie wkręty do drewna.

W kubeczkach, mniej więcej centymetr nad połową wysokości, wiercimy na wylot otwory, tak aby przeszła przez nie plastikowa rurka (lub drut, w zależności, na którą opcję się zdecydowaliśmy). W podstawie wiercimy otwory, w które wkładamy drewniane kołeczki. Drewniane deszczułki sklejamy ze sobą jednym końcem, zachowując taki kąt, aby dały się przykręcić do podstawy. Używamy wkrętów do drewna. Następnie przez otwory w kubeczkach przeciągami rurkę lub drut, które następnie mocujemy na górze sklejonych ze sobą deszczułek. Zabawka w zasadzie gotowa. Największy problem przy jej budowie to połączenie rurki lub drutu z kubeczkami. W przypadku drutu najłatwiej jest przewiercić otwór przez deszczułki, przełożyć drut i zagiąć go na końcach, aby nie wypadł. Jeśli użyjemy rurki, można to rozwiązać na kilka sposobów: najłatwiej będzie użyć kleju do łączenia plastiku z drewnem, można również przymocować ją przy użyciu specjalnych metalowych obejm.

Zabawka stymuluje rozwój kota, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Aby wydostać wsypaną do kubeczków karmę, kot musi wykazać się inteligencją i zręcznością. Karma, którą uda mu się wysypać, trafia między zamontowane w podstawie drewniane kołeczki, spomiędzy których kot musi ją jeszcze raz wydobyć.

Rura z karmą

Ostatnia zabawka jest najprostsza w wykonaniu i wymaga najmniejszych nakładów finansowych. Jej zrobienie nie jest również czasochłonne. Potrzebne będą nam jedynie tekturowe rury, np. po stretchu i folii spożywczej. Przycinamy je do długości około 30 cm. Ważne, aby węższa rura była krótsza i mieściła się w środku szerszej, żeby pozostało miejsce na przemieszczanie się w zabawce suchej karmy bądź smakołyków. Następnie zaklejamy grubą tekturą jeden koniec obu rur. W obu też wiercimy otwory niewiele większe od smakołyków, które zamierzamy wsypać do środka. Otworów nie powinno być zbyt dużo, aby nie ułatwiać za bardzo zadania naszemu pupilowi. Do środka węższej rury wsypujemy jedzenie. Drugi koniec konstrukcji zakrywamy korkiem, zrobionym np. ze zmiętej w kulkę tektury, i dajemy rurę kotu do zabawy. Jeśli nie zrozumie na początku zasad działania zabawki, warto mu w tym pomóc.