Z psem w Polskę, czyli wspólne wakacje

Wakacje to czas podróży, wypoczynku, zwiedzania i mnóstwa innych przyjemności. Coraz częściej decydujemy się spędzić je nie tylko w gronie najbliższych ludzi, ale także zwierząt. Właściciele hoteli, pensjonatów i restauracji wychodzą naprzeciw czworonogom i ich opiekunom, obecność psa nie stanowi także problemu na niektórych plażach i trasach turystycznych. Pies jadący z nami na wakacje musi jednakże być odpowiednio przygotowany i zaopatrzony w niezbędne artykuły.

Źródło: Shutterstock

Transport czworonoga:

Choć może odbywać się rozmaitymi środkami lokomocji, w każdym z nich należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

W samochodzie: przewożąc psa na tylnym siedzeniu, powinniśmy zapobiegać jego przemieszczaniu po aucie stosując specjalne pasy bezpieczeństwa lub szelki transportowe. Do nabycia w sklepach zoologicznych zapobiegają wypadnięciu psa podczas gwałtownego hamowania, czy zderzenia. Jeśli przewozimy zwierzaka w aucie typu combi, w części bagażowej- powinniśmy uniemożliwić mu przechodzenie do przestrzeni pasażerskiej (np. poprzez kratki przegradzające). Psa można także przewozić w specjalnie do tego przystosowanej klatce transportowej, odpowiedniej do masy ciała i rozmiaru czworonoga.

Podczas podróży samochodem psu należy regularnie podawać wodę i chronić go przed nadmiernym słońcem, wnętrze pojazdu powinno być wentylowane (temperatura ok. 20 °C).

W pociągu: zwierzęta odbywające z nami podróż transportem szynowym muszą mieć aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie i założony kaganiec oraz smycz. Pies nie może przeszkadzać innym pasażerom w podróży. Przed podróżą warto dowiedzieć się, jakie przepisy panują u wybranego przewoźnika, odnośnie biletów dla zwierząt, miejsc ich przebywania a pociągu (korytarz czy przedział) itp.

W komunikacji miejskiej: zasady przewozu są podobne jak w pociągach. Pies musi być szczepiony, mieć założoną smycz i kaganiec, nie sprawiać swoim zachowaniem problemów współtowarzyszom podróży. Niedopuszczalne jest sadzanie psa na siedzeniach, ponadto przed podróżą powinniśmy za niego uiścić opłatę. Jeśli podróż nie służy naszemu czworonogowi lub przypuszczamy, że tak może być- zaopatrzmy się zawczasu w weterynaryjne środki przeciwwymiotne i na kilka godzin przed podróżą nie karmmy pupila.

U celu podróży

W hotelu lub pensjonacie: o możliwość pobytu z psem-należy zapytać już podczas rezerwacji, aby uniknąć przykrej sytuacji na miejscu, gdy nasz pupil nie będzie mile widzianym gościem. Co prawda coraz więcej hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych respektuje pobyt z czworonogiem, warto jednak dokładnie znać zasady i regulamin miejsca. Pobyt zwierzaka może być darmowy lub wymagać dobowej opłaty, upewnijmy się wcześniej czy na miejscu będą inne zwierzęta, poinformujmy obsługę, jeśli planujemy zostawić psiaka samego w pokoju.. Nie nadużywajmy jednak tego procederu. Pies, który poczuje się samotny w obcym miejscu, może wyć i piszczeć nastręczając kłopotów nie tylko obsłudze, ale także hotelowym gościom.

W restauracji: o ile problemem nie powinno być przebywanie z czworonogiem na zewnątrz o tyle nie wszystkie restauracje respektują pobyt psa we wnętrzu lokalu. Jeśli jednak trafiliśmy do lokalu przyjaznego psom, nie nadużywajmy gościnności. Najlepiej wybrać odizolowany stolik, aby psiak nie leżał w przejściu czy często uczęszczanym miejscu. Inaczej niż przed transportem, w to miejsce warto udać się z najedzonym zwierzakiem, z kolei woda jest najczęściej dostępne bez problemu.

Na plaży, w lesie, w górach: niezależnie, w jakie miejsce postanowiliśmy udać się wraz z psem, przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na nieznanym terenie trzymajmy psa na smyczy, podczas pobytu na wakacjach zaopatrzmy go w adresówkę z naszym numerem komórkowym, kontrolujmy w pełni poruszanie się psa po niebezpiecznym terenie, jakim są góry czy wody, na długie spacery zabierajmy zapas picia dla psa, chrońmy także czworonogi przed atakiem kleszczy i pcheł. Pomocna może okazać się apteczka pierwszej, psiej pomocy, podróżująca z nami „ na wszelki wypadek”.

Nie eksponujmy psiaka na nadmierne działanie promieni słonecznych, zrezygnujmy z długich wycieczek „ w pełnym słońcu”, bądźmy odpowiedzialni i rozsądni, a udane wakacje z psem na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.