Z psem w góry

Dla niektórych nastał już czas ferii. Ten zimowy czas to doskonała okazja do aktywnego wypoczynku w górach. Śnieg i mróz cieszą nie tylko ludzi, psy wręcz uwielbiają zabawy w białym puchu, ale planując urlop z czworonogiem w górach musimy odpowiednio go do tego przygotować.

Wyjazd w góry z psem to doskonały pomysł dla miłosników aktywnego spędzania czasu Wyjazd w góry z psem to doskonały pomysł dla miłosników aktywnego spędzania czasu Źródło: Shutterstock

Wybór miejsca

Jeśli planujemy wybrać się na dłużej, niezbędne jest wcześniejsze zarezerwowanie noclegu. O ile jadąc bez zwierząt możemy zdać się na los i szukać bazy noclegowej będąc już u celu, o tyle z psem może nie być to takie proste. Na szczęście coraz więcej hoteli, pensjonatów, restauracji, kawiarni, a nawet pubów dopuszcza obecność czworonoga. Właściciele hoteli i wszelkich innych kwater mogą, lecz nie muszą za pobyt psa pobierać opłaty- w większości jednak tego nie robią. Czworonożni towarzysze chętnie przyjmowanie są w gospodarstwach agroturystycznych, których w górach jest szczególnie dużo. Planując wypoczynek z psem, starajmy się wybierać miejsca niezbyt tłumne, spokojne i ciche. W restauracji wybierajmy odizolowany stolik, tak, aby nasz psiak miał miejsce na spokojny odpoczynek i nie musiał leżeć w miejscu uczęszczanym przez ludżi.

Niezbędnik psiego podróżnika

W ferworze przygotowań do wyjazdu pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i psa, za którego odpowiadamy również podczas urlopu jest najważniejsze. Nie zapomnijmy zabrać książeczki zdrowia z aktualnym zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i numerem mikrochipu, kagańca i co bardzo ważne apteczki psiej pomocy. Na pewno powinny znaleźć się w niej waciki bawełniane, gaziki, nożyczki, woda utleniona, opaska uciskowa, pinceta, ręcznik, opatrunek chłodzący, plaster. Przy jej kompletowaniu warto poradzić się weterynarza. Wszak góry to potencjalnie miejsce niebezpieczne, zwłaszcza w zimie. Warto, zatem poza przedmiotami pierwszej pomocy zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.

Niezbędne adresy

W obcym miejscu nasz psiak może zachowywać się różnie. O przypadkach zagubień psa podczas urlopu słyszał chyba każdy. Starajmy się, zatem maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo naszego zwierzaka: zaopatrzmy go w adresówkę, a w miejscu, w którym jesteśmy z nim po raz pierwszy nie puszczajmy ze smyczy, zorientujmy się przezornie, z którym schroniskiem umowę ma podpisana gmina, do której planujemy udać się na wypoczynek. Warto również zorientować się zawczasu gdzie w okolicy miejsca, do którego się udajemy przyjmuje lekarz weterynarii. Oszczędzi to stresowych sytuacji, gdyby akurat lekarz okazał się potrzebny.

Wędrówki po górach

Góry w Polsce są przepiękne i stwarzają mnóstwo możliwości na urozmaicone piesze wędrówki z psem. Ich zakątki obfitują w zamki, ruiny, kopalnie, ogrody itp. Wybierając się w okolice tych miejsc z psem bezwzględnie trzymajmy zwierzę na smyczy. Ryzyko wiąże się nie tylko z ucieczką, ale także z wypadkiem, jakiemu zwierzę może ulec: pies biegający po stromych zboczach może doznać złamania, upadku, uszkodzeń narządów wewnętrznych i zewnętrznych, zaklinowania się, a nawet śmierci. Zwłaszcza psiaki żyjące, na co dzień w mieście, niezaznajomione jeszcze z górami powinny przebywać pod naszą stałą kontrolą. Na długie spacery zabierajmy ze sobą wodę dla pupila, wybierajmy w miarę możliwości sprawdzone szlaki, kontrolujmy - zwłaszcza podczas mocno ujemnych temperatur stan opuszków psich łap. Jeśli nasz pies nie jest z powodu wieku, stanu zdrowia czy innych czynników psim sportowcem o doskonałej kondycji, nie forsujmy go długimi czy intensywnymi górskimi spacerami.

Nie dla psa

To, że zabieramy ze sobą czworonoga w góry nie oznacza, że bezwzględnie wszędzie musimy go ze sobą zabierać. Jeśli nasz pies potrafi sam zostawać i poinformujemy o tym obsługę noclegowni. Nie powinno być problemu pozostawić go w pokoju na godzinę lub dwie. Są bowiem miejsca, w które jeśli się udajemy, bezpieczniej nie brać ze sobą zwierząt. Bez wątpienia są to stoki narciarskie, knajpy z głośną muzyką, sklepy, kościoły i klasztory.

Ubezpieczenie psa

Aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego psiaka nie tylko w górach można wykupić ubezpieczenie dla zwierzaka gwarantujące m. in. zwrot kosztów leczenia wynikłego na skutek nieszczęśliwego wypadku jakiemu uległ nasz pupil.