Wzdęcia u psów – czy to niebezpieczne?

Banalnie brzmiące „nałykanie się powietrza” w przypadku psów może skończyć się tragicznie. Nie straszymy, ostrzegamy. Konsekwencją wzdęć bywa skręt żołądka, a to bardzo poważny stan, postępujący błyskawicznie i zagrażający życiu czworonoga.

Źródło: shutterstock

Wzdęcia powstają wtedy, gdy żołądek powiększa się pod wpływem nagromadzonego w nim powietrza, płynu lub pokarmu. Rozciągający się żołądek boli, co więcej – podczas wzdęć może dojść do bardzo niebezpiecznego skrętu żołądka.

Żołądek, którego objętość nagle kilkakrotnie się powiększa, uciska inne narządy wewnętrzne, co powoduje trudności w oddychaniu oraz wzrost ciśnienia krwi w naczyniach, także tych kierujących się do serca i skutkuje bólem brzucha o silnym natężeniu. Wypełniony gazami żołądek ma tendencję do obracania się wokół własnej osi, a tak skręcony uniemożliwia ucieczkę nagromadzonemu w środku powietrzu. To szalenie niebezpieczne – jeśli powietrze nie znajdzie ujścia, w ciągu kilku godzin może doprowadzić do śmierci.

Skręt żołądka najczęściej zdarza się psom o głębokiej klatce piersiowej (m. in. owczarek niemiecki, greyhound, dog niemiecki), ale chociaż podłoże genetyczne i budowa ciała mogą odgrywać pewną rolę, zagrożenie dotyczy wszystkich psów. Prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć i ich niebezpiecznych konsekwencji zwiększa sposób karmienia – tylko jeden posiłek dziennie, łapczywe i zbyt szybkie jedzenie i picie, zwłaszcza przed intensywnym ruchem fizycznym.

Jak rozpoznać zagrożenie? Skręt żołądka objawia się zazwyczaj w chwilę po posiłku, a stan zwierzęcia pogarsza się z minuty na minutę. Pies broni dostępu do gwałtownie powiększonego i bolesnego brzucha, może puszczać gazy, dyszeć, próbować bez powodzenia wymiotować. Nagłe osłabienie może skutkować utratą świadomości – ból dosłownie zwala z nóg.

Jedynym ratunkiem dla czworonoga jest natychmiastowa pomoc lekarza. Trzeba pozbyć się z żołądka nagromadzonego powietrza - czasami udaje się zrobić to metodami mniej inwazyjnymi (np. za pomocą rurki prowadzącej przez przełyk do żołądka), czasem niezbędna jest operacja. Gdy stan zwierzęcia jest ustabilizowany, lekarz może rekomendować chirurgiczny zabieg odkręcenia żołądka, a także gastropeksję. Gastropeksja to przyszycie żołądka do ściany jamy brzusznej - unieruchomiony w ten sposób nie może się już obrócić.To rozwiązanie zalecane jest nie tylko po skręcie, ale też w przypadku poważnych wzdęć, które maja tendencję do powtarzania się i stanowią niebezpieczeństwo, że kiedyś do skrętu żołądka dojdzie.

Czy wzdęciom można zapobiec? Ryzyko można zminimalizować zmieniając sposób karmienia. Zamiast jednego posiłku dziennie – kilka mniejszych porcji. Specjalnie zaprojektowana miska pomoże nauczyć psa jeść wolniej, mniej łapczywie. Trzeba zadbać też o spokój i obowiązkowy odpoczynek po posiłku. Dla psów z grupy szczególnego ryzyka amerykańscy weterynarze proponują wykonanie zabiegu gastropeksji (unieruchomienia żołądka) prewencyjnie, np. przy okazji wykonywanej pod narkozą sterylizacji.

Gdy do wzdęć i skrętu żołądka dojedzie, najważniejsza jest czujność i refleks opiekuna. Im szybciej zwierzę trafi do weterynarza, tym lepiej. Jeśli okaże się, że tkanki są uszkodzone i konieczne będzie usunięcie fragmentu żołądka, szanse na zdrowie i życie psa dramatycznie maleją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

korzystałam z www.vetstreet.com