Wyścigi psich zaprzęgów

Robert Edwin Peary, Amerykanin w 1909 roku zdobył biegun północny, a parę lat później Amundsen południowy czego dokonali dzięki psim zaprzęgom. Wszystkie dziewiętnastowieczne i dwudziestowieczne ekspedycje polarne odbywały się właśnie za pomocą psich zaprzęgów. Rozkwit transportu za pomocą psich zaprzęgów nastąpił wraz z falą poszukiwaczy złota na Alasce. Już wtedy zaczęły odbywać się wyścigi psich zaprzęgów, które były sprawdzianem, odwagi, umiejętności i wytrzymałości maszerów oraz ich psów.

Yukon Quest - niesamowity wyścig psich zaprzęgów Yukon Quest - niesamowity wyścig psich zaprzęgów Źródło: Forum

Pierwsze wyścigi psich zaprzęgów były wyścigami amatorskimi, do których używano roboczych sań, uprzęży oraz psów na co dzień pracujących przy transporcie ładunków. Dopiero później w miarę rozwoju tej dyscypliny sportowej sanie stawały się coraz lżejsze, uprzęże bardziej sportowe, a psy pociągowe zaczęto krzyżować z różnymi rasami by uzyskać coraz szybrze psy.

Z czasem psy zostały zastąpione mechanicznymi pojazdami śnieżnymi. Ale tradycja psów zaprzęgowych i wyścigów przetrwała i coraz bardziej się rozwijała.

Na Alasce od 1971 roku zaczęto organizować obecnie najdłuższy, najbardziej prestiżowy i obok Yukon Quest najtrudniejszy międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów Iditarod Trail Sled Dog Race.

Źródło: Forum

Wyścigi psich zaprzęgów to nie tylko domena Ameryki Północnej, która może poszczycić się trudnymi i długimi szlakami. Również w Europie organizuje się wyścigi niestety nie na tak długich dystansach jak jest o możliwe na Alasce. Najpopularniejsze europejskie wyścigi to: La Pirena rozgrywane w Pirenejach (na ternie Andory, Francji i Hiszpanii). Alpentrail w Alpach. Oraz Finnmarksløpet rozgrywany w Norwegii od 1981 roku.

W Polsce wyścigi psich zaprzęgów pierwszy raz zorganizowano w 1991 w Szczypiornie koło Pomnichówka, których propagatorką była Maria Czerwińska.

Wyścigi psich zaprzęgów kilkukrotnie były prezentowane na zimowych olimpiadach i być może kiedyś zostaną one włączone do Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
 

ŹRÓDŁA: Janusz Kuźniewicz, Grzegorz Kuźniewicz, Metody szkolenie i sposoby użytkowania psów, Wrocław 2005;