Wybór karmy i modelu żywieniowego dla juniora

Karma komercyjna czy domowa? Dylemat jest, a odpowiedzi czasem wydają się bardzo oczywiste. Czy jednak słusznie? W jaki sposób wybrać odpowiedni rodzaj pokarmu dla naszego szczeniaka?



Źródło: Shutterstock

Ze względu na świadomość roli, jaką odgrywa jakość żywienia szczeniąt na ich dorosłe życie, właściciele powinni bardzo świadomie wybierać model żywienia szczeniąt. O ile model zakładający wybór karmy komercyjnej – zarówno suchej jak mokrej, daje gwarancję prawidłowego dostosowania karmy do potrzeb żywieniowych, o tyle żywienie domowe jest metodą, która wymaga dostatecznie dużej wiedzy właściciela lub posiadania gotowej receptury/receptur opracowanych przez dietetyka weterynaryjnego.

W przypadku karm komercyjnych należy tylko i wyłącznie przestrzegać ilości karmy, którą należy podać psu do miski. Na rynku znajduje się wiele karm komercyjnych przeznaczonych dla psów rosnących. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie w pierwszym okresie po odsadzeniu, inne są przeznaczone do żywienia szczeniąt od odsadzenia do osiągnięcia wieku dorosłego. Dokonując wyboru karmy dla swego pupila należy pamiętać, że karmy dla szczeniąt ras dużych różnią się nieco od karm dla szczeniąt ras małych i średnich. W karmach dla szczeniąt ras dużych jest nieco mniej wapnia i mniej energii niż w karmach dla szczeniąt ras małych i średnich. Mniejsza ilość energii ma za zadanie wyrównanie nieco tempa wzrostu szczeniąt ras dużych i rozłożenie go na dłuższy czas. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie zaburzeń kostno-stawowych, które mogą wystąpić w momencie, gdy  szybkiemu przyrostowi masy mięśniowej nie towarzyszy równie szybki rozwój kości. Wybór karmy komercyjnej musi być dostosowany do potrzeb żywieniowych psa danej rasy lub dostosowany do masy ciała dorosłego osobnika.

Osobną kwestią, która musi być poruszona w przypadku wyboru modelu żywieniowego i karmy dla szczeniąt/juniorów jest to, że żadna z metod nie wyklucza stosowania w żywieniu zwierząt związków biologicznie czynnych, które zgodnie z wiedzą właściciela mogą stanowić cenne uzupełnienie diety psa. Oczywiście w większości karm komercyjnych, szczególnie suchych, producenci już dodają szereg takich związków, ale nie oznacza to, że ich ilość nie może ulec zwiększeniu. Szczególnie istotne z punktu widzenia wpływu na rozwój młodych organizmów są przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie te z rodziny n-3 i ich końcowe metabolity – kwasy EPA i DHA. Należy tylko pamiętać, że niosą one ze sobą też pewną wartość energetyczną – 1 łyżeczka tranu to około 30kcal.

W diecie rosnących psów mogą znaleźć się także pro- i prebiotyki, jako czynniki, które regulują i stymulują rozwój przewodu pokarmowego oraz niwelują skutki nietolerancji pokarmowych. W przypadku stosowania gotowej karmy komercyjnej raczej nie powinno się stosować sumplementacji diety związkami mineralnymi i witaminowymi, gdyż producent gwarantuje, że ilości wszystkich składników odżywczych są dobrane odpowiednio i w 100% są zgodne z zapotrzebowaniem.