Wybieramy zabawki dla psów

Często właściciele psów mówią "Mój pies nie lubi się bawić zabawkami" lub "Ma tylko jedną zabawkę, którą się bawi", po czym na zawsze rezygnują z tego wspaniałego sposobu nagradzania psa. Czy pomyśleliście kiedyś, że pies może lubić konkretny typ zabawek? Podpowiadamy jak, z obecnie dostępnego ogromnego asortymentu psich zabawek, wybrać te, które nasz pies pokocha. 

Źródło: shutterstock

Zasada najważniejsza. Zabawki w większości sklepów zoologicznych są zazwyczaj średniej jakości. Oczywiście nie dla psów, które mają mocne szczęki i kochają twarde, ciężkie zabawki bądź wręcz obłędnie brzmiące piszczałki. W dużych sklepach specjalistycznych sytuacja jest nieco lepsza niż w małych sklepikach bowiem asortyment zabawek jest coraz większy i możemy kupić np oryginalne zabawki Kong, do których wrzucamy smakołyki lub firmy Petstages, które są lepsze dla szczeniąt i psów o miękkich szczękach. Jednak w osiedlowych sklepach nadal dominują piłki-kamienie, paranoidalne piszczałki, niebezpieczny plastik oraz super-twarde szarpaki ze sznura. Dlatego bardzo polecam kupować zabawki odpowiednie dla różnego typu psich upodobań w cenach od bardzo niskich do niestety bardzo wysokich.

 

Poniżej radzimy jak dobrać zabawkę do psa ze względu na przeznaczenie zabawki.

1.  Zabawki do żucia w domu

Takie zabawki powinny być przede wszystkim bezpieczne i solidne. Mając psa o delikatnych szczękach raczej nie musimy się bać, że zje zabawkę razem z pokarmem, ale przy bardziej destrukcyjnych zwierzakach powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ połknięcie fragmentów zabawek może skończyć się kosztowną operacją a nawet śmiercią psa!

Jeśli chcemy zostawić psa samego z zabawką, którą zajmie się na długo polecam różnego rodzaju zabawki firmy Kong, do których włożyć można jedzenie. Są nawet takie, z których aby wypadła kulka jedzenia, pies musi obracać nimi w odpowiedni sposób co na pewno zajmie do na długo. Zabawki te nie są tanie, ale bezpieczne i starczą na długo.

Jeśli natomiast chcemy by pies sam żuł zabawkę, np. w czasie wymiany zębów zamiast naszych mebli... można, pod kontrolą, dać mu wszelkie gumowe i kauczukowe zabawki o dziwnych kształtach lub gumowe zabawki z fragmentami plastikowej butelki w środku, które przy zgniataniu wydają fajny dla psa dźwięk. Uwaga: lepiej aby takie zabawki nie posiadały sznurka, szczeniaki szybko go odgryzą lub zjedzą.

2.  Piszczałki

Większość psów bardzo lubi piszczące zabawki. Dźwięk ten działa bardzo pobudzająco. Jest to dobre przy bardziej stabilnych psach, jednak przy tych mających problemy z wyciszeniem, ze zbyt dużym pobudzeniem, brakiem samokontroli wkręcanie się w dźwięk takiej zabawki wcale nie robi dobrze na ich stan psychiczny. Niektóre psy potrafią doprowadzać się do obłędu tym dźwiękiem i piszczeć taką zabawką dopóki piszczałka nie ulegnie zniszczeniu. Jeśli więc masz stabilnego psychicznie psa, który nie lubi innych zabawek, lub psa którego można zachęcić do zabawy w przeciąganie pobudzając go takim dźwiękiem polecamy zabawki z piszczałką, która nie "umrze" po 5 minutach czyli większość piszczących piłeczek ze sklepów zoologicznych odpada. Kup piszczałkę ze stabilniejszą obudową lub trochę droższą, albo z piszczałką wbudowaną w jakiegoś pluszaka do przeciągania.

 3.  Zabawki do przeciągania tzw. szarpaki

Przeciąganie się z psem zabawką jest świetnym elementem służącym nam w trakcie szkolenia. Możemy przeciąganiem nagradzać, poprzez przeciąganie uczymy aportu i pobudzamy psa nadając mu i lepszy wyraz pracy i większe do niej chęci. Jednak nieumiejętnym szarpaniem możemy tylko zniechęcić co delikatniejsze psy. Dlatego dla bardziej miękkich psów nie poleca się bardzo twardych "szarpaków" wyglądających jak liny lub bardzo twardych piłek na sznurku. W sklepach internetowych możemy dostać szarpaki uplecione z polaru, które są bardzo miękkie, aporty ze sztucznego futra zaczepione na wygodnych rączkach, kolorowe różnej grubości piłki na sznurkach lub rączkach z amortyzatorem. Dostępne są nawet zabawki do przeciągania, do środka których można włożyć smakołyki by zachęcić do szarpania bardziej nieśmiałe psy, nie lubiące zabawek.

Firmy produkujące takie zabawki to m.in Ke-hu, Rauki, Petstages, Chuckit, Kong, Puller i wiele zabawek hand-made.  

 4.  Frisbee

Jeśli chcesz zacząć przygodę z frisbee nie kupuj psu frisbee dla ludzi lub tanich dysków z hipermarketów. "Ludzkie" frisbee jest dużo cięższe i ma większą średnicę dlatego może być i niebezpieczne i niewygodne dla psów szczególnie początkujących. Z dysków przygotowanych specjalnie dla psów, które także dopuszczone są do zawodów przez oficjalne regulaminy, możemy wybrać rozmiary dla małych i dużych psów, super twarde, normalne, miękkie, dyski dla szczeniąt. Są to firmy takie jak Hero, Fastback oraz nie dopuszczone na zawody, ale dobre do zwykłej zabawy różne gumowe dyski, które są bezpieczne dla psów.

 

5.   Zabawki do aportowania z wody

Zabawki do aportowania z wody muszą być widoczne i dobrane do rozmiaru pyska psa. Przede wszystkim nie polecamy materiałowych zabawek wypełnionych watą, które co prawda unoszą się na wodzie ale pękają na szwach i wychodzi z nich wata. Zabawki do aportowania z wody są dostępne w różnych kształtach także frisbee.

 

Pamiętajmy o tym, żeby przy wyborze zabawek dla psa nie iść na łatwiznę, bo łatwo możemy zniechęcić go do zabawy albo tez zrobić mu krzywdę kiedy np. połknie część zabawki. Nie dawajmy dużemu psu za małych zabawek a małemu za dużych. Fajna zabawka to uśmiechnięty psi pysk i droga do sukcesów szkoleniowych.