Wszystko o kociętach

Młode zwierzątko w domu to ogromna radość i wielkie wyzwanie. Bez względu na to, czy pochodzi z hodowli, ze schroniska, czy też jest znajdą z ulicy, gdy dołącza do rodziny, opiekunowie mają tysiąc pytań o jego rozwój i pielęgnację. Co warto wiedzieć o kociętach?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

1. W jakim wieku jest kociątko?

Wbrew pozorom to kluczowa informacja. Kocięta poniżej ósmego, lub – jak twierdzą niektórzy specjaliści – nawet dziesiątego tygodnia życia mają specjalne potrzeby w zakresie żywienia, utrzymania ciepłoty ciała, socjalizacji i nie powinny być rozdzielane z mamą. Gdy pochodzenie kotka nie jest znane, w ustaleniu wieku i w prawidłowym zaspokojeniu jego potrzeb pomoże weterynarz.

2. Czy kocie oczy będą zawsze szaro – niebieskie?

Kolor oczu kotków, podobnie jak ludzkich niemowląt, zmienia się z czasem.  W przypadku małego kota ostateczna barwa ustala się między 4 a 7 miesiącem życia.

3. Kiedy można zacząć podawać maluchowi stałe pokarmy?

Jeśli zwierzę przyszło na świat pod dachem obecnych opiekunów i ciągle jest pod opieką kocicy, koło 5 tygodnia jego życia mama zaczyna wydłużać przerwy między karmieniami. To znak, że trzeba ją odciążyć i jednocześnie sygnał, że młode jest już w stanie jeść coś więcej niż mleko.

4. Jak nauczyć kotka korzystania z kuwety?

Dobra wiadomość! Gdy tylko kot nabierze sprawności w poruszaniu się, wystarczy po nakarmieniu postawić go w kuwecie i… to wszystko. Czasami lekcję trzeba powtórzyć, ale kotki trening czystości zazwyczaj chwytają błyskawicznie.

5. Czy kociątko może przenosić jakieś choroby na inne domowe zwierzęta lub na dzieci?

Najpowszechniejszym zagrożeniem są pasożyty, ale problem mogą stanowić również infekcje bakteryjne. Dlatego nowonarodzone kocięta powinny trafić do weterynarza, który je przebada, w razie potrzeby zleci odrobaczanie i ustali kalendarz szczepień.

6. Po co szczepić kota, który ma być zwierzęciem wyłącznie domowym, niewychodzącym na zewnątrz?

To środek bezpieczeństwa - być może kot wymknie się z domu niekontrolowany i narobi sobie kłopotów, albo w domu w międzyczasie pojawią się nowe zwierzęta, które mogą roznosić choroby. Komplet szczepień zazwyczaj wymagany jest w kocich hotelach, z których być może przyjdzie skorzystać.

7. O co warto zapytać weterynarza na pierwszej wizycie?

Zaufany weterynarz (przy jego wyborze najlepiej kierować się poleceniem znajomych kociarzy) poza zbadaniem kotka i ustaleniem planu szczepień chętnie poradzi, jaką karmę wybrać, w jakich ilościach i jak często ją podawać (młode kotki potrzebują innej karmy niż dorosłe koty), jak rozpoznać obecność pasożytów, jak dbać o uszy i paznokcie zwierzęcia, na jakie symptomy potencjalnych chorób być wyczulonym i kiedy poddać czworonoga sterylizacji/kastracji.

8. Jak przygotować dom na przyjęcie kociątka?

W nowym miejscu kotek będzie zaciekawiony, podekscytowany, ale też zdezorientowany. Na początku dobrze jest ograniczyć przestrzeń, w której będzie przebywał do jednego pomieszczenia i stopniowo ją poszerzać – zwłaszcza, gdy w domu są inne zwierzęta lub dzieci. Każde kociątko powinno mieć miskę na karmę i wodę, kuwetę, legowisko, drapak i ciasne, ciemne miejsce, w którym może się schować (w tej roli doskonale sprawdza się niewielkie kartonowe pudełko). To absolutne minimum. Adaptacja kota do nowego otoczenia trwa czasem dobę, a czasem kilka tygodni. Warto zwierzę stopniowo przyzwyczajać również do trzymania na rękach, zaglądania do uszu, do pyska i do czesania.

9. Dlaczego młody kotek tak często i tak mocno gryzie?

Po pierwsze: trenuje polowanie, w końcu – nawet, gdy ma zawsze pełną miskę – w genach jest drapieżnikiem, po drugie – jako kocie dziecko najzwyczajniej w świecie się bawi. Jak uchronić ręce przed pokąsaniem? Przekierować uwagę kotka z dłoni na zabawki albo dać mu kumpla do towarzystwa. Co dwa kotki to nie jeden!

10. Jak powstrzymać kociaka przed drapaniem mebli?

Kot drapać musi (w ten sposób dba o swoje pazury i znaczy teren), ale wcale nie musi niszczyć dywanów, kanap i foteli. Im wcześniej się o tym dowie, tym lepiej. Gdy będzie od małego przyzwyczajony do drapaka (wybór tego, który przypadnie mu do gustu, bywa czasochłonny, ale gra warta jest świeczki), meble ocaleją.

11. Czy kociątko potrzebuje kąpieli?

Ani kociątko, ani dorosły kot, nie potrzebuje wody i mydła. Jest zaledwie kilka wyjątków od tej reguły:

- koty z chorobami skóry czasem w ramach terapii muszą być kąpane w leczniczym preparacie

- ludzie z alergią na kocią sierść często odczuwają znaczną ulgę, gdy kot, z którym przebywają jest regularnie myty specjalistycznym szamponem

- niektóre koty z wiekiem mogą przestać o siebie dbać – zazwyczaj powodem jest choroba, ograniczona ruchomość stawów, nadwaga – i trzeba im pomóc zachować futro w czystości.

REKOMENDOWANE PRODUKTY
     
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/mata-honey
        

    
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/suchy-szampon-w-pudrze-200-g
    
 
     
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/poduszka-ochronna-granatowa-chloe-s-house