Wprowadzamy nowy model żywienia młodego psa

Zasadnicze pytanie, z którym przychodzi zmierzyć się hodowcy, to kiedy zacząć zmieniać dietę szczeniaka z mlecznej na stałą i jak zrobić to prawidłowo by mu nie zaszkodzić? To dość trudne zadanie wymaga pewnej wiedzy o tym, co dzieje się w przewodzie pokarmowym szczeniaka podczas zmiany stylu żywienia.



Źródło: shutterstock

Wybór modelu żywienia szczenięcia może nastąpić już w czwartym tygodniu życia psa. Można wtedy raz dziennie podsuwać szczeniakowi nowy, stały pokarm. Ilość powinna być niewielka, taka którą szczenię zje jednorazowo oraz taka, która nie zakłóci/zmniejszy ilości wyssanego mleka od suki.

Hodowcy – bowiem w tym etapie rozwoju tylko oni mają do czynienia z tak młodymi szczeniakami – preferują podawanie wysokogatunkowego mięsa cielęcego, wołowego bardzo dokładnie zmielonego oraz niewielkich ilości twarogu (najlepiej nie kwaśnego). Ważna informacja dotycząca szczególnie żywienia szczeniąt – chociaż w dorosłym życiu psa też istotna: każdy pokarm, który podajemy szczenięciu/psu musi mieć temperaturę pokojową. Szczególnie w młodym wieku wykluczone jest podawanie pokarmu zimnego „prosto z lodówki”. Temperatura pokarmu staje się dodatkowym czynnikiem wpływającym na odbiór sensoryczny nowego pokarmu oraz może zakłócać ssanie mleka przez szczeniaka. Dodatkowym czynnikiem, który musi być uwzględniony wykorzystując surowe mięso w żywieniu szczenięcia/psa to ryzyko jakie niesie ze sobą. Mięso nieświeże, pochodzące z nieznanego źródła może być źródłem zakażenia mikrobiologicznego, doprowadzając np. do biegunki, której skutki dla młodego organizmu są bardzo niebezpieczne.

Układ pokarmowy szczeniąt mimo, że wcześniej nie zetknął się z tego typu pokarmem jest w stanie sobie z nim poradzić. Wysoka aktywność enzymów proteolitycznych pozwoli na strawienie i wchłonięcie produktów trawienia w jelicie cienkim. Dodatkowo pojawienie się stałego pokarmu stymuluje warstwę nabłonkową przewodu pokarmowego do szybkiego wzrostu i liczniejszych podziałów – dzięki czemu szybciej powstają charakterystyczne kosmki jelitowe, których głównym zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania składników odżywczych.

Wbrew powszechnym opiniom jest to także moment na wprowadzenie do jadłospisu szczenięcia docelowej formy karmy. Jeżeli jest to karma sucha należy ją wcześniej bardzo uwodnić poprzez moczenie w ciepłej wodzie o temperaturze pokojowej. Decyzja podjęta w tym momencie nie powinna być zmieniana aż do osiągnięcia wieku dorosłego przez psa – wtedy dopiero jego przewód pokarmowy jest wystarczająco ukształtowany ibez większego trudu zniesie zmianę metody żywienia. Nie oznacza więc to, że raz obrana metody żywienia psa nie może ulec zmianie.

W momencie odbioru szczeniaka przez przyszłych właścicieli od hodowcy należy przeprowadzić dokładny wywiad na temat metody żywienia szczeniaka. W celu zminimalizowania stresu wynikającego z rozdzielenia z matką i rodzeństwem większość hodowców daje także karmę, którą szczenię było dotychczas karmione. Jest to bardzo ważne aby ten rodzaj żywienia kontynuować zwracając jednocześnie uwagę na zachowanie szczeniaka podczas jedzenia oraz kontrolować jakość kału. Pojawienie się biegunek w pierwszych dniach po odebraniu od hodowcy nie musi być od razu związane z jakością karmy a wynika najczęściej ze stresu. Dopiero przedłużające się biegunki mogą niepokoić. Należy w takim przypadku wziąć pod uwagę fakt, że hodowca oddając nam szczeniaka błędnie przekazał nam informację na temat jego żywienia. W takim przypadku należy koniecznie zmienić metodę żywienia/rodzaj karmy/producenta karmy i obserwować zachowanie szczenięcia. Należy wtedy koniecznie kontrolować dzienne przyrosty masy ciała.  Jest to etap w rozwoju młodego organizmu chyba najbardziej stresujący właściciela.