Witamina B6 - najważniejsza jest równowaga

Witamina B6 jest przykładem związku, w przypadku którego zarówno niedobór, jak i nadmiar są bardzo niebezpieczne dla funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, jako składnik niekumulujący się w organizmie, musi być ona dostarczana systematycznie wraz z codzienną dietą.

Źródło: shutterstock

Biologicznie aktywne formy witaminy B6 to pirydoksyna, pirydoksal oraz pirydoksamina. W postaci syntetycznej (chlorowodorku pirydoksyny) witamina ta wchłania się w stosunkowo niewielkiej ilości. Witamin B6 stanowi grupę prostetyczną wielu enzymów biorących udział głównie w przemianach aminokwasów, w metabolizmie neurotransmiterów, aminokwasów siarkowych oraz w syntezie niacyny z tryptofanu. Witamina B6 odgrywa także istotną rolę w syntezie tauryny i L-karnityny.

Niedobór tej witaminy prowadzi do przedwczesnego starzenia się neuronów na skutek zaburzenia syntezy amin katecholowych (serotoniny, dopaminy), czego konsekwencją są nieprawidłowości w zachowaniu się zwierząt. Długotrwały niedobór prowadzić może do zapalenia skóry, niedokrwistości, kamicy nerkowej, zaburzenia w syntezie insuliny, zmniejszenie odporności komórkowej. Niedobór u ciężarnych może być przyczyną deformacji płodu. Nadmiar witaminy B6 jest bardzo toksyczny, objawy są zauważalne głównie ze strony układu nerwowego, np. brak koordynacji ruchów. Nadmiar B6 może także powodować zmianę profilu aminokwasowego w osoczu i komórkach.