Wirtualna mapa kotów

Pracownicy londyńskiego ogrodu zoologicznego postanowili stworzyć wirtualną mapę kotów mieszkających na terenie angielskiej stolicy. Dzięki niej chcą ustalić najważniejsze cechy mruczków zamieszkujących poszczególne dzielnice nie tylko w ścisłym centrum aglomeracji, ale także na jej przedmieściach.

W tym celu wykorzystano mapę świata opracowaną przez Google. Jak się wkrótce okazało osiągnięto w ten sposób nieco inny niż pierwotnie zamierzony efekt, gdyż większość mruczków zamieszczonych na mapie mieszka poza Anglią i Londynem.

Na mapie można znaleźć koty nie tylko z Europy, ale także Afryki, Bliskiego Wschodu, Dalekiego Wschodu, Ameryki Północnej i Południowej, a nawet Australii i Nowej Zelandii. Niektóre nie posiadają żadnego opisu, ale w większości przypadków ich właściciele napisali kilka słów o swoich pupilach, a nawet dołączyli ich zdjęcia. Dzięki temu możemy sprawdzić jakie rasy i imiona kotów cieszą się największą popularnością w poszczególnych częściach świata. Dodatkowo do mapy dołączono wyszukiwarkę. W rezultacie wybierając poszczególne kryteria takie jak: płeć, wiek, kolor futerka, imię i miejsce zamieszkania możemy wyszukać każdego kota wpisanego do bazy. Mapę znajdziemy pod adresem http://sites.zsl.org/maps/catmap

Na dzień dzisiejszy baza liczy grubo ponad dziesięć tysięcy kotów, ale szybko się powiększa. Rejestrowane są w niej również duże, dzikie koty. Ponadto zamieszczono na stronie informację, że na wolności pozostało już tylko trzysta tygrysów sumatrzańskich. Niestety nie jest to jedyny krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek dziko żyjących kotów. W Europie w najtrudniejszej sytuacji znajduje się ryś iberyjski. Na wolności pozostało już niespełna sto tych wspaniałych zwierząt. Większość z nich zamieszkuje hiszpańskie góry Sierra Morena.

Źródło: The New Zealand Herald, London ZOO