Uważaj, bo się odgryzę!

Znacie zasadę ograniczonego zaufania? Co prawda dotyczy ona kierowców, ale z powodzeniem można przełożyć ją na psy. Nawet te najlepiej wychowane, najspokojniejsze i najsłodsze sprowokowane mogą ugryźć. Psy kochamy, ale w kontaktach z nimi pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: Shutterstock

Nigdy nie zapominajmy, że pies, oprócz tego, ze jest najlepszym przyjacielem człowieka, jest też zwierzęciem, którym rządzi instynkt. Stłumiony przez socjalizację i wychowanie czasem jednak dochodzi do głosu i wtedy może zrobić się niebezpiecznie. Przypominamy, bo przypomnieć zawsze warto, w jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność i nie podchodzić do psa, bo może ugryźć.

  1. Gdy nieznany nam pies jest bez właściciela. O takim zwierzęciu nie wiemy nic, co oznacza, że nie potrafimy przewidzieć jego reakcji. Ryzyko jest zbyt duże!
  2. Gdy pies jest z opiekunem, ale ten nie dał zgody na przywitanie się ze zwierzęciem i jego pogłaskanie. O zgodę pytamy bezwzględnie i równie bezwzględnie się do odpowiedzi stosujemy. Nikt nie zna psa lepiej niż jego opiekun.
  3. Gdy pies jest za ogrodzeniem. Nie wyciągamy ręki przez sztachety lub siatkę, nie próbujemy go pogłaskać. Zwierzę jest na swoim terytorium i ma za zadanie ten obszar chronić.
  4. Gdy pies śpi lub je. Gwałtownie obudzony może się przestraszyć, jedzący będzie bronił miski.
  5. Gdy jest chory, liże rany i chce być sam. Cierpiący pies jest rozdrażniony i potrzebuje spokoju.
  6. Gdy psia mama odpoczywa ze szczeniętami. Suka w obliczu zagrożenia swoich dzieci walczy jak lew. Nawet jeśli dobrze się znacie, nie podchodź, gdy wygląda na zaniepokojoną. Być może coś wzbudziło jej podejrzenia i włączyła „tryb alarmowy”.
  7. Gdy pies bawi się ulubioną zabawką. Po pierwsze – to jego skarb, po drugie – w ferworze zabawy mogą go ponieść emocje i nawet niechcący kłapnie zbyt mocno i w sposób niekontrolowany.
  8. Gdy zwierzę jest psem pracującym i właśnie jest na służbie. Takiego czworonoga nie można rozpraszać, gdy ma zadanie do wykonania.
  9. Gdy zwierzę szuka ustronnego miejsca, chce się schować i wygląda, jakby potrzebowało pobyć samo. Powody mogą być różne. Może akurat teraz nie jest w nastroju na pieszczoty?
  10. Gdy pies szczeka lub warczy. To chyba jasne, nie ma wielu tak wyraźnych sposobów na powiedzenie „nie podchodź”, niż odsłonięcie zębów i powarkiwanie.

 

 

Korzystałam z www.avma.org