Uchroń psa przed nowotworem

Szacuje się, że nowotwór jest przyczyną śmierci co drugiego psa. Niewątpliwie przyczyniają się do tego szczepienia, toksyny w środowisku i pożywieniu oraz czynniki genetyczne. Jako właściciele możemy jednak zrobić wiele, aby uchronić naszego czworonożnego przyjaciela przed tą straszną chorobą.

Źródło: Shutterstock

Stare komórki zwykle obumierają, a inne rosną i dzielą się zastępując je. Ale zdarza się, że zamiast ustąpić miejsca nowym, stare komórki dzielą się i mnożą w zupełnie niekontrolowany sposób atakując zdrowe tkanki. Z krwią lub limfą mogą również przenosić się do innych części organizmu. One właśnie nazywane są nowotworem, którego do tej pory rozróżniono około 100 rodzajów.

Nowotwory atakują tak ludzi, jak i zwierzęta – również psy, a z roku na rok odnotowuje się coraz więcej zachorowań. Obecnie, szacuje się, że na tę chorobę umiera około 50% psów, a najbardziej narażone są na niego rasy takie jak golden retriever, boksery, rottweilery, cocker spaniele, buldogi i terriery – wśród nich nowotwór jest przyczyną śmierci nawet 60% osobników, a średnia długość życia psów tych ras wynosi około 10 i pół roku. Jak podaje amerykański The National Cancer Institute w samych Stanach zjednoczonych choroba ta każdego roku diagnozowana jest u około 27 milionów psów.

Nie wiadomo dokładnie, co ma wpływ na tak duże statystyki, ale na pewno są to zanieczyszczenia środowiska  (smog, pestycydy, środki owadobójcze) ale też szczepionki i środki chemiczne dodawane do jedzenia. Istotny jest również czynnik genetyczny, co potwierdza zwiększona zachorowalność konkretnych ras.

Nowotwory atakują także zwierzęta. Źródło: Shutterstock

Jak więc możesz uchronić twojego psa przed nowotworem?
1. Unikaj pestycydów – to czynnik rakotwórczy, na którego działanie my i nasze zwierzęta jesteśmy wystawieni znacznie częściej, niż mamy tego świadomość. Możemy to ograniczyć unikając sztucznych nawozów i środków chwastobójczych oraz toksycznej chemii domowej. Wybierajmy te produkty, które nie posiadają w swoim składzie pestycydów. Skuteczne omijanie pestycydów nie jest łatwe chociażby dlatego, że współczesne rolnictwo to praktycznie sama chemia.

2. Szczepienia – wybierz dla psa tylko te, które są absolutnie niezbędne, zwłaszcza jeśli reprezentuje on rasę ze szczególnej grupy ryzyka. Każda szczepionka oddziałuje na system immunologiczny i przede wszystkim u osobników powyżej 10. roku życia może prowadzić do powstawania nowotworów.

3. Ruch – regularne ćwiczenia powodują wydzielanie endorfiny, tzw. „hormonu szczęścia”. Jak pokazują fińskie badania naukowe, najprawdopodobniej chroni on przed rakiem. Zaleca się więc zwiększenie dawki ruchu naszego pupila do co najmniej 30 minut dwa razy dziennie.

4. Odżywianie – dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych zapewnia właściwe funkcjonowanie komórek i pozwala im na regenerację. Komponuj więc psią dietę z produktów nie zawierających sztucznych barwników i konserwantów. Zadbaj też o dostarczanie pupilowi kwasów omega 3, które dostępne są w licznych suplementach (możesz dodawać je do posiłków). Suplementy mogą pomóc także w dostarczeniu psu antyoksydantów (witaminy A, C i E, luteina, selen, likopen i inne) chroniących przed niszczeniem komórek przez wolne rodniki. Sugeruje się również, że skoro u ludzi świeże owoce i warzywa zmniejszają ryzyko zachorowania na raka o 30-50%, podobny efekt może wywołać włączenie ich do psiej diety.