Twój pies - krwiodawcą?

Nie wszyscy właściciele swoich czworonożnych przyjaciół wiedzą, że ich pupil może być ratownikiem. Tak, tak! I nie musi być to bernardyn z beczułką rumu, czy labrador, który uratuje topiącego się nieszczęśnika. Pies może zostać dawcą krwi.


Źródło: shutterstock

Jakie warunki musi spełniać pies, aby oddawać krew?

 

Podobnie jak w przypadku ludzi będących krwiodawcami, zwierzak musi być zdrowy. Płeć nie ma znaczenia, a minimalny wiek to 12-15 miesięcy, maksymalnie 7 lat. Procedurę oddawania krwi zaczyna się od zważenia psa. Waga psiego krwiodawcy musi wahać się w okolicy ok. 25 kg.

Pobrana krew jest dokładnie badana - dzięki takiemu działaniu można wychwycić we wczesnym stadium wykluczyć groźne choroby.
Krew można pobierać co 3 tygodnie, a jeśli piesek jest wpisany do weterynaryjnego banku krwi, to poddawany jest zabiegowi 6 do 10 razy w ciągu roku.

 

Psie grupy krwi i przeciwciała

 

O ile u ludzi mamy tylko kilka grup krwi (A, B, AB i 0) u psów grup jest aż 8. Różnica jest jednak zasadnicza jeśli chodzi o przeciwciała - u człowieka zawsze krew musi mieć taką samą grupę i czynnik Rh, natomiast u psów przy pierwszym podaniu grupa krwi nie ma znaczenie. Przeciwciała wytworzą się bowiem dopiero po pierwszym podaniu innej grupy krwi i za kolejnym razem krew będzie musiała zostać dopasowana do tej, którą ma pies.

 

Obroże “Ratuję życie” i banki krwi

 

Banki krwi są bardzo popularne w USA, ale również coraz częściej można je spotkać w Polsce. W wielu akcjach poszukiwania krwi z pomocą przychodzi Internet. Jak znaleźć bank krwi? Najłatwiej w wyszukiwarkę wpisać "weterynaryjne banki krwi" i miasto, w którym mieszkacie.

Co może otrzymać psiak w zamian za pomoc? Dostanie obrożę “Ratuję życie”, którą z dumą może nosić. Czasami Banki Krwi oferują dla zwierzęcych donatorów bezcennej krwi bezpłatne badania i suplementy w promocyjnych cenach.