Trucizny zagrażające mruczkom

Amerykańscy dziennikarze opublikowali listę roślin, substancji i środków, które okazały się najgroźniejsze dla zdrowia i bezpieczeństwa kotów w ubiegłym roku. Warto się z nią zapoznać, aby odpowiednio zabezpieczyć swojego ulubieńca.

 

Większość kotów nie potrafi rozpoznać szkodliwych dla ich zdrowia roślin Większość kotów nie potrafi rozpoznać szkodliwych dla ich zdrowia roślin Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Spośród roślin domowych szczególnie groźne są lilie. Spożycie przez kota niewielkiego fragmentu lilii lub nawet polizanie pyłków znajdujących się na jej kwiatach może spowodować bardzo poważne problemy z nerkami i układem moczowym, a nawet sparaliżować układ nerwowy czy doprowadzić do ślepoty mruczka. 2 lata temu mieszkająca w Wielkiej Brytanii 40-letnia Sonia Barnett otrzymała z okazji walentynek bukiet składający się między innymi z lilii. Niestety nie była świadoma niebezpieczeństwa i nie zabezpieczyła go przed swoimi mruczkami. W rezultacie trzy z jej kotów doznały poważnego zatrucia i zmarły w ciągu kilku dni. Na szczęście udało się jej uratować pozostałe kociaki, które akurat nie miały bezpośredniego kontaktu z toksycznymi kwiatami.

Pierwsze objawy zatrucia liliami można zauważyć u czworonoga już po kilkunastu minutach. Mruczek zaczyna tracić apetyt, staje się osowiały i zaczyna wymiotować. Jeśli szybko nie otrzyma profesjonalnej pomocy ze strony weterynarza, jego szanse na przeżycie są minimalne. Śmierć następuje zwykle w ciągu od trzydziestu sześciu do siedemdziesięciu dwóch godzin od spożycia lilii. Inne groźne dla mruczków rośliny i kwiaty to: filodendron, narcyz, złocień, żonkil, hiacynt, jemioła, piwonia, różanecznik, rabarbar oraz wiele innych. Niebezpieczny dla kotów może być także tytoń wykorzystywany w naszym kraju najczęściej do nabijania tubek papierosowych.

Dla kota bardzo niebezpieczne są także niektóre środki chemiczne używane do czyszczenia mebli, podłóg i dywanów, prania ubrań czy mycia naczyń. Poziom toksyczności zależy od ich składu. Dlatego za każdym razem gdy stosujemy takie produkty, powinniśmy sprawdzić dokładnie czy nie zaszkodzą naszym pupilom i nie spowodują u nich poważnych zatruć lub poparzeń. Co ciekawe, równie groźne jak detergenty są niektóre środki zapobiegające kleszczom czy pchłom stosowane do ochrony psów takie jak na przykład specjalne obroże dla czworonogów oraz inne środki owadobójcze. Szczególnie niebezpieczne dla kotów są te produkty, które zawierają pyretroidy. Główne objawy zatrucia to pobudzenie, dreszcze i drgawki. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.

Posiadając w domu zwierzęta trzeba także bardzo dobrze zabezpieczyć przed nimi lekarstwa. Dla kotów niezwykle niebezpieczne są nawet popularne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe zawierające ibuprofen i naproksen. Z kolei obniżający gorączkę u ludzi paracetamol zmniejsza ilość czerwonych krwinek u mruczków, a ponadto może uszkodzić im wątrobę. Dodatkowo bardzo groźne dla kotów są coraz częściej stosowane na całym świecie leki antydepresyjne, które u zwierząt mogą uszkodzić układ nerwowy i spowodować poważne problemy z sercem. Toksyczne dla mruczków są także popularne głównie w Stanach Zjednoczonych leki na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Oczywiście czworonogi podobnie jak ludzie cechują się różnymi predyspozycjami oraz określonym stanem zdrowia. Wpływ na reakcję organizmu mruczka ma także wiek. Niektóre zwierzęta mogą być też uczulone na określone substancje, które u innych kotów nie powodują żadnych problemów ze zdrowiem. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza.

 

 

Źródło: CatChannel.com, DailyMail.co.uk