Totalna demolka - czyli szczeniak w domu

Prawie każdy szczęśliwy posiadacz szczeniaka, w mniejszym lub większym stopniu, był albo właśnie jest świadkiem zniszczeń dokonywanych przez swojego pupila. Nie musi tak być.

Źródło: Shutterstock

Szczenięce prawo

Decydując się na psiaka musimy brać pod uwagę taką możliwość, ponieważ eksploracja oralna (lizanie, gryzienie, chwytanie przedmiotów pyskiem) jest u szczeniąt zachowaniem całkowicie normalnym i zrozumiałym. Maluszki do około dwunastego tygodnia życia biorą do pyszczka wszystko, co napotkają na swojej drodze. W ten sposób poznają otaczające środowisko i zaspokajają ogromną szczenięcą ciekawość. Karanie malucha w tym okresie nie ma najmniejszego sensu, podnoszenie głosu również nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów. W takiej sytuacji po prostu zabierzmy delikatnie malcowi to, co złapał do pyszczka i zamieńmy na przedmiot przeznaczony właśnie do gryzienia np. kostka, zabawka, smakołyk. Ważne i cenne dla nas przedmioty najlepiej pochować tak, by nie były łatwo dostępne dla szczenięcia, dzięki temu unikniemy sytuacji, która będzie prowokowała pieska do podgryzania.

Wymiana uzębienia

Okres ząbkowania zdecydowanie rozgrzesza naszego szczeniaka. Kiedy około czwartego miesiąca życia mleczne zęby zostają zastąpione stałymi, maluch może odczuwać ból i silne swędzenie dziąseł czasem z towarzyszącym krwawieniem. Z tego powodu psiak może zacząć gryźć różne przedmioty,  od wykładziny po meble. Dlatego powinniśmy wyposażyć malucha w różnego rodzaju gryzaki przeznaczone specjalnie do tego celu. Inne przedmioty w domu można spryskać gorzkim preparatem. Warto udostępnić psu do swobodnego poruszania się tylko zabezpieczoną część mieszkania, resztę natomiast wyłącznie pod ścisłym nadzorem domowników. Jeżeli pomimo naszych starań szczenię i tak zaczyna gryźć  przedmioty, wypowiedzmy stanowczym głosem komendę „nie” i zwróćmy jego uwagę na kostkę, zabawkę czy inny psi gadżet, który wolno mu gryźć.