Tańczący z psami

Taniec to prawdziwa przyjemność – cudowna lekkość bytu, sposób na rozładowanie stresu, wyładowanie nagromadzonej energii oraz wyrażanie siebie. Tę przyjemność możemy dzielić również z naszym psem!

Źródło: Shutterstock

Wśród typowych i coraz szerzej propagowanych psich sportów takich jak: agility, obedience, frisbee, flyball oraz coursing, pojawiła nowa dyscyplina sportowa dla psa i jego właściciela – taniec. Angielska nazwa tej dyscypliny brzmi: Musical Canine Freestyle. Choć dla samego psa nie jest to stricte taniec, to z punktu widzenia obserwatora, całość takiego pokazu przedstawia się jako niesamowite taneczne show.

Źródło: Shutterstock

 

Muzyczne zabawy

W rzeczywistości Musical Canine Freestyle to połączenie różnych sztuczek, które pies wykonuje w rytm muzyki z pamięci lub na znak właściciela - przewodnika. Na całym świecie podchodzi się do tego sportu już całkiem poważnie i wyróżnia się nawet dwa jego typy: heelwork to music i freestyle. 

"Heelwork to music" oznacza wykonywanie przez psa różnych figur przy nodze właściciela w rytm odpowiednio dobranej muzyki. Freestyle natomiast daje dużo większą swobodę zaprezentowania pomysłowości oraz umiejętności właściciela oraz uzdolnień pupila. Pies może wykonywać dowolne figury, oddalając się od swego przewodnika i wracając do niego.

Coraz popularniejsze stają się także konkursy taneczne dla psów. Tego typu programy artystyczne, oceniane są na podobnej zasadzie jak na przykład łyżwiarstwo figurowe. Są tu figury obowiązkowe, a każdemu trikowi przyznaje się odpowiednią liczbę punktów. Ponadto oceniana jest spójność układu, posłuszeństwo psa oraz ogólna widowiskowość. Zawody takie mogą odbywać się w kilku kategoriach: indywidualnej, czyli jeden pies i jeden przewodnik, duet, gdy na dwa psy przypada dwóch przewodników, zespołowej: trzech lub więcej przewodników z psami oraz podwójnej, czyli jeden przewodnik z dwoma psami. Układ powinien trwać od 3 do 6 minut. Zabronione jest zachęcanie psa do wykonywania figur za pomocą smakołyków czy zabawek (w domu oczywiście nikt nas za taką praktykę nie zdyskwalifikuje).

Jak nauczyć psa tańczyć?

Podstawą udanego występu jest systematyczny trening. Źródło: Shutterstock

„Taniec z psami” lub bardziej popularnie – Dog dancing, to po prostu połączenie obedience i agility z muzyką. Tę sympatyczną formę sportu może trenować w zasadzie każdy pies chętny do pracy. Jest to wspaniały sposób nie tylko spędzania wolnego czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem, ale i sposób na zacieśnienie z nim więzi.

Jakie elementy tańca z psem możemy ćwiczyć w domu? Jest ich wiele: chodzenie przy nodze po prawej i po lewej stronie przewodnika, obroty wokół przewodnika, chodzenie do tyłu, piruety wokół własnej osi (kółka), chodzenie bokiem, slalom  między nogami przewodnika statycznie (ósemka), slalom między nogami podczas marszu przodem, slalom między nogami podczas marszu tyłem, skoki przez wyciągniętą nogę lub rękę, ukłon, krok hiszpański, ciuchcia, krakowiaczek, łapanie ogona, itd. Dużo też zależy od inwencji twórczej właściciela i od możliwości psa.

W Polsce dog dancing stawia dopiero pierwsze kroki. Do tej pory, nie ma u nas żadnego oficjalnego klubu „tańca z psem”, ale szkoły zajmujące się szkoleniami pozytywnymi tychże futrzaków, już złapały bakcyla i coraz częściej proponują nam lekcje dog dancingu. Na stronie jednej z psich szkół w Trójmieście możemy na przykład przeczytać: „W Polsce nie mamy regulaminu tańca z psem. Nie mamy też jak na razie żadnych konkursów. I my chcemy to zmienić! :) Poszukujemy osób, które nie tylko chcą nauczyć psa „tańca”, ale głównie takich, które chciałyby razem z nami popularyzować ten sport w Polsce. Osób, które razem z nami będą uczestniczyć w konkursach, pokazach.

Miejmy nadzieję, że takich inicjatyw będzie na terenie naszego kraju coraz więcej, a tymczasem zachęcamy do ćwiczeń „tanecznych” z pupilem we własnym zakresie.