Pierwsze dni życia szczenięcia

Kiedy mała kuleczka pojawia się na świecie jest wielką radością dla domowników. Rodzi się ślepa i głucha, a jedynym zmysłem zapoznającym ją ze światem jest węch, dzięki któremu szuka ciepła matki. Małe szczenię potrzebuje zarówno troskliwej opieki swojej mamy jaki i naszej. Pierwsze dni jego życia zawsze są decydujące.

Źródło: Shutterstock

Maluchy w ciągu pierwszych czterech godzin po urodzeniu powinny zacząć ssać sukę, aby otrzymać odpowiednią porcję siary, pierwszego mleka matki, które odpowiedzialnej za ich obecną oraz przyszłą odporność. Siara to pierwsze mleko po narodzinach. Zawiera potrzebne dla malucha przeciwciała, a także mikro i makroelementy. Matka wydziela siarę przez 48 godzin po porodzie i nasza w tym głowa, aby wszystkie szczenięta ssały ją regularnie. W liczniejszych miotach, szczególnie powyżej sześciu maluchów, jest to bardzo ważne. Zdrowy i silny piesek sam dostanie się do sutka, ten słabszy natomiast nie zawsze. Na ogół jest odpychany przez silniejsze rodzeństwo. Wtedy powinniśmy przejąć inicjatywę i przystawić szczenię do sutka. Wato zawiązać na szyjach piesków kolorowe wstążeczki, żeby nie pomylić ich między sobą. Szczenięta, szczególnie w pierwszych dniach życia, są do siebie łudząco podobne. Nasza pomoc w dostawianiu do sutka w pierwszych dniach może się okazać decydująca. W przypadku, kiedy miot jest bardzo liczny, bądź suka ma mało pokarmu, warto podjąć karmienie mlekiem zastępczym. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów mlekopodobnych. Do tego celu przyda się nam butelka ze smoczkiem lub pipeta, w przypadku szczeniąt małych ras.

Aby mleko zastępcze było skutecznym pokarmem dla naszego malucha i nie wywoływało nieprzyjemnych skutków ubocznych powinno spełniać poniższe kryteria:

  • musi być zgodne z fizjologią trawienia szczenięcia
  • musi być podawane jak naturalne, w ciepłym i czystym otoczeniu
  • jego konsystencja musi być jak najbardziej zbliżona do mleka matki

Nigdy nie podawaj szczenięciu mleka krowiego! Mleko innego gatunku zwierzęcia kompletnie nie nadaje się dla szczeniąt i powoduje rozwolnienia tragiczne w skutkach u malutkich piesków!

Szczenięta rodzą się ślepe i głuche, a swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają dzięki stymulacji językiem przez matkę. Po karmieniu suka wylizuje wszystkie maluchy po kolei, co umożliwia wypróżnianie. Szczenięta w pierwszych tygodniach życia nie są w stanie same tego zrobić, dlatego w przypadku, gdy matka traci zainteresowanie bądź jest zbyt słaba, należy przejąć jej obowiązki i masować maluchy do momentu, aż się załatwią. Taki masaż i stymulacja są niezbędne i konieczne dla prawidłowego rozwoju.

Zdrowe pieski szybko przybierają na wadze. Około dwunastego, czternastego dnia życia maluchy otwierają oczy i zaczynają słyszeć. Dlatego ich wrażenia wzrokowe i słuchowe powinny być pozytywne. W trzecim tygodniu stają się coraz bardziej ruchliwe i należy ich pilnować. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na matkę, która zmieniając pozycję ciała może niechcący uszkodzić lub przygnieść szczenię. 

W ciągu pierwszych trzech tygodni powinniśmy często dotykać szczenięta, brać je na ręce, głaskać po brzuszku. Stymulacja dotykowa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Przestrzegając kilku zasad ostrożności i bezpieczeństwa oraz bacznie obserwując rozwój maluszków możemy mieć pewność, że wyrosną na zdrowe i piękne psy.

Zobacz też artykuł o dalszym żywieniu szczeniąt.

ŹRÓDŁO: Materiały dydaktyczne Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt, Międzyborów 2009