Szampon dla psa - zrób to sam!

Kosmetyki eko to prawdziwy hit. Stosowanie ich w higienie zwierząt może być jednak kosztowne. Jednak z całą pewnością ma wiele korzyści - jesteś w 100 procentach pewny składu i tego, że nie zaszkodzisz swojemu psu. Oto dwa proste przepisy na szampony dla psa, które w kwadrans zrobisz w domu!

Źródło: Shutterstock

Szampon owsiany - do suchej, swędzącej skóry

  • 1 szklanka płatków owsianych
  • ½ szklanki sody oczyszczonej
  • 1 litr wody (ciepłej)

Płatki owsiane zmiel na mąkę (w młynku do kawy lub malakserze). Wymieszaj w misce z sodą i dodawaj wodę, aż masa dokładnie się połączy. Możesz też dodać wszystko do słoika i pomieszać jak w shakerze. Tego typu mieszankę możesz przechowywać 3 dni, tak więc dostosuj ilość do wielkości psa, bo najlepiej robić jedną porcję i zużyć ją od razu.
Przed użyciem dokładnie zmocz sierść psa. Wetrzyj szampon w sierść i jeśli to możliwe, pozostaw 5 minut. Dokładnie spłucz bieżącą wodą. Wysusz sierść i nie zapomnij o przytulaniu psa! :)
Szampon owsiany dla psa
Zdj. Emily Fazio, DIY Network

Szampon lawendowy - przeciw pchłom

  • ½ szklanki wody (najlepiej destylowanej)
  • ⅓ szklanki oliwkowego mydła w płynie (np. takiego ekologicznego lub takiego eko lawendowego)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 20 kropli olejku eterycznego (np. lawendowego, miętowego, rozmarynowego - można pomieszać)

Wlej wszystkie składniki do butelki przy pomocy lejka (może być taka z dozownikiem, po mydle w płynie) i dokładnie wymieszaj. Taką szamponową miksturę możesz przechowywać przez 6 miesięcy. Przed kolejnym użyciem - wstrząśnij.
Taki szampon będzie się pienił, dzięki użyciu mydła. 

olejek lawendowy


Olejki eteryczne w pielęgnacji psa

Olejki eteryczne w domowej roboty kosmetykach dla psów spełniają kilka funkcji. Pierwszą, która przychodzi na myśl to intensywny zapach - domowej roboty szampon będzie pachnący i zniweluje nieprzyjemną woń sierści. Drugi powód, żeby dodawać olejki, to ich właściwości odstraszające pasożyty, w tym wypadku pchły, ale również kleszcze. Do takich celów idealne będą olejki: lawendowy, rozmarynowy, miętowy. Trzecia przydatna cecha - to własności antybakteryjne i łagodzące problemy skórne. W takich problemach idealny będzie olejek z drzewa herbacianego.

Na co trzeba uważać przy stosowaniu olejków eterycznych u psów? Olejki powinny być zawsze dobrze rozcieńczone - zwłaszcza ten z drzewa herbacianego. Nie zapominajcie, że oprócz wdychania oparów pies, będzie również lizał swoją sierść. Jeśli wraz z psem mieszka z Wami kot, zachowajcie szczególną ostrożność - olejek lawendowy i z drzewa herbacianego są dla nich trujące.