Sport na luzie

Rally obedience (w skrócie Rally-O) to najmłodsza dyscyplina sportowa dla psów. Rally-O stworzone zostało przez Charlesa L. „Bud” Kramera, który pragnął sportu z „lżejszymi” zasadami, w którym chodziłoby bardziej o zabawę, a nie szwajcarską precyzję charakteryzującą obedience.

Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com

Rally-O można tłumaczyć jako „rajd posłuszeństwa”, aczkolwiek szybkość nie jest tu najważniejszym kryterium. Rally obedience łączy w sobie elementy zarówno sportowego posłuszeństwa (obedience) jak i agility, z tą różnicą, że ćwiczeń jest o wiele więcej, a zadania do wykonania są częściej zmieniane, co czyni ten sport bardziej ciekawszym od tradycyjnego, obwarowanego żelaznymi zasadami obedience. Kolejną widoczną różnicą pomiędzy rally-o a obediecne jest możliwość chwalenia i zachęcania psa od wykonywania ćwiczeń.

Wesoły rajd ze „ściągawką” na torze
Drużyna składająca się z przewodnika i psa ma za zadanie pokonać tor złożony z szeregu ćwiczeń-stacji, podobnych do tych co w obedience. Zawodnicy stają na starcie i na znak sędziego wykonują poszczególne zadania ustawione na torze,

Tor rally-o ma charaterystyczne znaki, które wskazują co w danym ćwiczeniu trzeba wykonać. Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com
oznaczone krótkimi tabliczkami informującymi o kolejności wykonywania zadań oraz zawierające opis co w danym ćwiczeniu należy zrobić. Ustawienie toru za każdym razem jest inne, dlatego podobnie jak w agility przewodnik samodzielnie przed zawodami zapoznaje się torem. Podczas „rajdu” przewodnik ma prawo chwalić psa i zachęcać go słownie do wykonywania poleceń, może wydawać komendy słowne i dawać sygnały optyczne.

Dozwolona pochwała
Wszystkie psy pracujące policyjne, ratownicze czy asystujące w trakcie wykonywania i wykonania swojej pracy są chwalone przez swoich przewodników. Pochwała jest zatem naturalną zachętą i nagrodą dla pracującego czworonoga. Dlatego też regulaminy Rally-O zezwalają na nagradzanie pochwałą psa za dobrze wykonane zadanie, a także dopingowanie go do jego wykonania. Tak jest idea rally-o sportu, który jest najbliższy codziennemu życiu z czworonożnym przyjacielem.

Kto wygrywa?
W zawodach rally-O wygrywa para (człowiek i pies), która popełni najmniej błędów. Jeśli punktacja będzie jednakowa, zwycięża para, która pokonała tor w najszybszym czasie.

W rally-o chodzi o radość płynącą ze współpracy człowieka z psem, a nie o idealne wykonywanie poleceń.

 

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Posłuszeństwo na luzie, „Mój Pies”, 2010, nr 11(230), s. 32;
Idea Rally, http://www.rally-o.pl.