Spondyloza u psów

Kręgosłup stanowi podporę ciała każdego ssaka. Od kondycji kręgosłupa zależy sprawność fizyczna, ruchliwość, a także temperament zwierzęcia. Spondyloza to jedno ze schorzeń, które nie leczone może doprowadzić do zrośnięcia się kręgów, a w konsekwencji do paraliżu.

Źródło: Shutterstock

Kręgosłup pełni wiele istotnych funkcji w organizmie każdego zwierzęcia. Stanowi podporę ciała, chroni rdzeń kręgowy, pośrednio spełnianie funkcji przyczepów dla kończyn. Jest poddawany ciągłym obciążeniom i często bywa narażony na urazy. Jego stan w dużej mierze wpływa na sprawność fizyczną zwierzęcia. Schorzenia kręgosłupa mogą doprowadzić do powstawania zaburzeń ortopedycznych i neurologicznych. Jedną z poważniejszych chorób kręgosłupa występującą u psów jest spondyloza zwana również spondyloartrozą .

Spondyloza to inaczej choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która powoduje powstawanie wyrośli kostnych zwanych osteofitami na brzusznej stronie trzonów kręgów. W zależności od stopnia rozwoju choroby może dochodzić do zniekształcenia, uszkodzenia kręgów oraz stawów kręgosłupa a nawet do zrośnięcia i całkowitego unieruchomienia sąsiadujących ze sobą kręgów.

Spondyloza dotyka najczęściej psów w średnim wieku i starszych dużych ras (dog niemiecki, rottweiler, bokser, doberman, sznaucer, seter, wyżeł, terier rosyjski, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, owczarek kaukaski). Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, z czasem  jednak towarzyszą jej dolegliwości bólowe związane z dysfunkcją odcinka kręgosłupa objętego patologią i często stanem zapalnym, który może towarzyszyć procesom zwyrodnieniowym. Do najbardziej charakterystycznych objawów spondylozy należą bóle okolicy kręgosłupa, trudności z podnoszeniem się (zwłaszcza rano i po odpoczynku), niechęć do aktywności fizycznej, zaniki mięśniowe, łukowate wygięcie kręgosłupa, ograniczona ruchomość odcinków kręgosłupa, okresowe kulawizny, niedowłady tylnych kończyn,  zaś w zaawansowanym stanie nawet paraliż.

Schorzenie diagnozowane jest na podstawie badania ortoptycznego przeprowadzonego przez lekarza weterynarii oraz zdjęć RTG. Mogą zostać zlecone również inne badania np. mające na celu wykluczenie innych chorób dających podobne objawy.

Spondyloza jest chorobą przewlekłą. Rozwija się z reguły dość powoli i jeżeli w porę zastosuje się leczenie i rehabilitację, to można znacząco spowolnić proces zwyrodnieniowy.

U psów stosuje się farmakologiczne leczenie objawowe oraz rehabilitację – mające na celu złagodzenie bólu i stanów zapalnych oraz spowolnienie postępu choroby.

Odpowiednio prowadzona zoofizjoterapia poprawi jakość życia zwierzęcia dotkniętego tym schorzeniem. W jej skład będą wchodziły zabiegi fizykalne (elektroterapia, laseroterapia ultradźwięki, termoterapia), masaż, hydroterapia oraz ćwiczenia czynne mająca na celu opóźnienia procesu usztywnienia kręgosłupa i wzmocnienie muskulatury.

Niestety pies dotknięty spondylozą będzie musiał być pod ciągłą opieką weterynaryjną i zoofizjoterapeutyczną. Z drugiej jednak strony właściwe metody leczenia i konsekwencja właściciela w  ich stosowaniu w sposób znaczący poprawią komfort życia zwierzęcia cierpiącego na tę dolegliwość.