Specyfika żywienia kotów po kastracji i sterylizacji

Zabieg sterylizacji/kastracji zmienia nie tylko temperament kota, ale całą chemię jego organizmu. Także jeśli chodzi o trawienie pokarmu. Zmiana diety jest więc koniecznością, a właściwy jej wybór uchroni kota przed nadwagą.

Źródło: fot. Jacek Wołoszczak,

Skutki uboczne zabiegu kastracji/sterylizacji

Zabieg sterylizacji czy kastracji jest głównym sposobem ograniczenia populacji zwierząt domowych. Jednak ta procedura chirurgiczna powoduje znaczne zmiany w gospodarce hormonalnej kota i stanowi główny czynnik ryzyka wystąpienia otyłości. Ważne jest więc, aby w u zwierząt, u których usunięto narządy rozrodcze, odpowiednio zmodyfikować dietę.

W badaniach klinicznych wykazano, iż zwierzęta sterylizowane/kastrowane wykazują w ciągu roku od zabiegu wzrost masy rzędu średnio 31%. Udowodniono również, iż kotki posiadają większą tendencję do przybierania na wadze po sterylizacji niż kocury (w przeciwieństwie do  sytuacji przed zabiegiem, gdzie kocury są bardziej narażone na otyłość).

Czynniki wpływające na rozwój otyłości u zwierząt kastrowanych

Dokładny mechanizm rozwoju otyłości u zwierząt kastrowanych/sterylizowanych nie został poznany, ale wychwycono kilka czynników, które na nią wpływają:

  • Wykazano spadek RER (tempo spoczynkowego metabolizmu), który był wyraźniejszy u kotek. Udowodniono, iż kocury wykastrowane potrzebują 28% mniej kalorii, zaś kotki 33%.
  • Już 3 dni po wykonaniu zabiegu dochodzi do wzrostu apetytu, który powoduje zwiększenie spożycia energii metabolicznej u kota żywionego do woli aż o 25%. Jest to wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kota.
  • Spadek poziomu hormonów rozrodczych – estrogenów i androgenów, wpływa na gospodarkę hormonalną insuliny oraz leptyny, które w organizmie odpowiadają za regulację energetyczną organizmu, gromadzenie rezerw tkanki tłuszczowej, czy uczucie głodu i sytości.

Koniecznie zmień kocią dietę

Mając na uwadze zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne kotów po sterylizacji/kastracji, ich większy apetyt, oraz często zmniejszoną aktywność fizyczną należy po zabiegu dostosować dietę do nowej sytuacji.  W badaniach wykazano, iż głównym czynnikiem, który musi ulec modyfikacji jest ilość przyjmowanej energii metabolicznej. Zapotrzebowanie energetyczne kota dorosłego w zależności od jego trybu życia, a więc ilości aktywności fizycznej wynosi 70-90 kcal/kg/dzień. Zapotrzebowanie kota sterylizowanego/kastrowanego zmniejsza się w zależności od przypadku nawet o połowę. Średnie zapotrzebowanie wykazane w badaniach klinicznych wyniosło 40-45 kcal/kg/dzień.

Dieta to nie wszystko

Jednakże zdarzyć się może, iż nawet takie ograniczenie kaloryczności posiłków nie uchroni kota przed otyłością. Istotne jest więc bardzo kontrolowanie masy ciała przed zabiegiem, jak i regularne ważenie po sterylizacji/kastracji i modyfikowanie diety w zależności od aktualnej wagi.

Nie ma jednego składnika odżywczego odpowiadającego za rozwój otyłości, ważne jest, aby dieta po sterylizacji/kastracji nadal była dietą pełnowartościową. Istotna jest więc ilość pobieranego  pokarmu. Należy więc czytać etykiety karm komercyjnych i liczbę podawanych posiłków oraz ilość karmy dostosować do wagi ciała kota, nie przekraczając zalecanych przez producenta norm. Badania kliniczne nie dowiodły także, by rodzaj otrzymywanego pokarmu ( suchy czy wilgotny) miał wpływ na rozwój otyłości. Na rynku znajdują się liczne karmy komercyjne przystosowane dla zwierząt sterylizowanych/kastrowanych.

Gotowa karma - na co zwrócić szczególną uwagę

Karma dla kotów po zabiegu sterylizacji czy kastracji powinna zawierać składniki, które zapobiegają:

    • Rozwojowi nadwagi,
    • Problemom z nerkami,
    • Chorobom wieku podeszłego.

W karmach gotowych przeznaczonych dla kotów po zabiegu powinniśmy znaleźć:

    • Zwiększony poziom białek (sprzyjają zachowaniu i rozwojowi masy mięśniowej)
    • Obniżoną zawartość fosforu – 0,6% (wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek),
    • Kompleks przeciwutleniaczy (odpowiadają za utrzymanie witalności oraz wzmocnienie stawów)

Dieta domowa

W przypadku żywienia kota karmą domową obowiązują te same zasady – najważniejsze jest ograniczenie kaloryczności posiłku, a to uzyskać można stosując się dokładnie do wytycznych dietetyka. Przygotowywane w domu jedzenie musi być pełnowartościowe, a jednocześnie niskokaloryczne. Źródłem białka i tłuszczu powinny być raczej mięsa wysokiej jakości, warto zrezygnować z podrobów. Zmniejszenie energetyczności posiłku uzyskać także można przez zwiększony udział warzyw w diecie.

Rekomendowane produkty