Socjalizacja kota

Okres socjalizacji u kotów trwa bardzo krótko, dlatego ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia kot doświadczył wielu bodźców, które pozytywnie nastawią go do świata.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

U kota okres socjalizacji jest wczesny i krótki. Trwa tylko od 2 do 7 tygodnia życia! W tym krótkim czasie, kocię odkrywa świat, a jego zdolności sensoryczne i motoryczne pozwalają mu na odbieranie już wszystkich bodźców. Okres ten nazywany jest „okresem krytycznym”. Jest to określenie jak najbardziej prawidłowe. Wszystkie stymulacje i wydarzenia, które będą miały miejsce, na tym etapie życia, zostawią trwały ślad w psychice i zachowaniu kota.

Aby kot był dobrze socjalizowany ze swoim własnym gatunkiem, musi przebywać ze swoim rodzeństwem do 7 tygodnia życia. Socjalizacja taka jest optymalna, jeśli kocię pochodzi z miotu wystarczającego licznego tzn. razem z nim kotka wychowuje jeszcze co najmniej cztery kocięta.

W trakcie wczesnych zabaw młode koty uczą się rytuałów komunikacji. Narzędzia te używane są później w ramach organizacji terytorialnej. Drapieżna zabawa stanowi integralną część kocich harców. Zabawa przedmiotami rozpoczyna się w wieku ok. siedmiu tygodni, czasem trochę później, kiedy to u kociąt rozwija się koordynacja pomiędzy wzrokiem a łapami. Jest to zdolność bardzo potrzebna, która w pełni ujawnia się, kiedy kot ma do czynienia z małymi przedmiotami. Uwagę kotów przyciągają także poruszające się obiekty, które stają się obiektem polowania. Zabawa jest bardzo ważna w rozwoju kociąt, dlatego też należy zachęcać je do tego typu aktywności.

Jeśli chodzi o socjalizację z człowiekiem, ważne jest aby kocie było codziennie dotykane i brane do rąk. Wszystko powinno przebiegać w miłej atmosferze, tak aby obecność człowieka, jego dotyk i inne zabiegi były przez kota kojarzone z czymś przyjemnym. Warto, żeby kotem zajmowała się jak największa liczba osób, a kontakty nie powinny ograniczać się jedynie do podawania jedzenia. Należy się z kotem bawić, brać go na kolana i głaskać z różną intensywnością.

Optymalny okres dla socjalizacji kota z człowiekiem to czas pomiędzy 2 a 7 tygodniem życia. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do socjalizacji wewnątrzgatunkowej, socjalizacja z człowiekiem musi być stale powtarzana. Kot pozbawiony kontaktu z ludźmi może stać się ponownie „dziki”.