Skąd wiadomo, ile pies powinien dostać pokarmu?

Jak właściwie karmić psa, żeby nie przesadzić z ilością podawanego pokarmu lub nie podawać mu za mało? Co trzeba wziąć pod uwagę i do jakich zasad się stosować, aby pupil nie miał problemów zdrowotnych? Oto kilka podpowiedzi.

Źródło: Shutterstock

Jakie surowce? Co mieszać z czym i w jakich ilościach? W jakich proporcjach? To pytania, z którymi zmierzy się każdy, kto podejmie decyzję o samodzielnym przygotowywaniu codziennej diety dla swojego psa. Wszystkie składniki/surowce, które trafią do miski psa, są źródłem różnych składników odżywczych, a ich właściwe zestawienie decyduje o końcowej jakości diety psa.

Obecność produktów niepełnowartościowych i niewskazanych w żywieniu psa wpływa  na stopień wykorzystania składników odżywczych przez organizm zwierzęcia. Podstawowym warunkiem utrzymania zdrowia psa na każdym etapie jego rozwoju jest dostosowanie zawartości wszystkich składników odżywczych, mineralnych, witaminowych i pozostałych biologicznie aktywnych składników diety do aktualnego zapotrzebowania. To zapotrzebowanie będzie się zmieniać wraz ze wzrostem szczenięcia, jego dalszym rozwojem, parametrami ciała, wynikającymi m.in. z cech rasowych oraz takimi stanami fizjologicznymi jak ciąża i laktacja. Niebagatelne znaczenie ma także forma aktywności fizycznej. Innego zapotrzebowania na składniki odżywcze wymaga pies o wysokiej aktywności fizycznej a innego mało ruchliwy „kanapowiec”.

Przy określaniu zapotrzebowania podstawowym czynnikiem, który musi być brany pod uwagę,  jest aktualna masa ciała psa. Trzeba ją uwzględniać na każdym etapie życia zwierzęcia. Odpowiedzialny właściciel psa musi albo przy okazji badań kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym, albo sam w domu ważyć psa. Takie działanie ma profilaktyczne znaczenie w kontroli rozwoju psa oraz walce z pierwszymi oznakami np. otyłości lub innych chorób metabolicznych.

Znając masę ciała psa możemy określić jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, mineralne i witaminowe zgodnie z normami, które zostały opracowane w oparciu o obserwacje psów na dietach pozbawionych lub z maksymalnym tolerowanym poziomem danego składnika odżywczego. Można więc mieć pewność, że jeżeli dieta psa będzie zawierała wszystkie składniki w zalecanych ilościach, nie będziemy obserwować u psa objawów schorzeń będących skutkiem niedoboru lub nadmiaru wybranych składników odżywczych. Właściciele, którzy zdecydowali się na wybór w żywieniu swojego psa karm suchych lub mokrych, nie muszą przejmować się bilansowaniem diety swojego podopiecznego, gdyż zrobili to za nich producenci tych karm – właściciel musi tylko ściśle przestrzegać zaleceń producenta, jaką ilość karmy podać psu do miski. Natomiast wszystkie inne modele żywienia psa przenoszą odpowiedzialność na właściciela.

Może Cię też zainteresować