Sekrety skutecznego treningu

Choć wydawałoby się, że trening czyni mistrza, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Na to, czy nasz pies nauczy się czegoś czy też nie, ma wpływ jeszcze szereg innych czynników. Oto niektóre z nich.

Źródło: Shutterstock

Dobra relacja z psem  

Jeżeli myślimy o jakimkolwiek treningu, pomyślmy czy pies w ogóle będzie chciał coś dla nas robić. Jeśli nie mamy z psem dobrej relacji – nasz kontakt bazuje tylko na zakazach i nakazach, lub też idziemy na szkolenie „by on w końcu zaczął być posłuszny”, wcale nie jest powiedziane, że nasz pies będzie chciał z nami ćwiczyć. Dobra relacja to podstawa sukcesu.

Samopoczucie psa  

Nie zawsze trening ma sens – jeśli pies źle się czuje, jest zmęczony, niewyspany lub zestresowany, jeśli jest mu zbyt gorąco lub za zimno, wówczas ćwiczenia mijają się z celem i stają się zwykłym męczeniem zwierzęcia. Nigdy nie wolno o tym zapominać.

Otoczenie w którym ćwiczymy z psem powinno być spokojne, a pies musi czuć się w nim bezpiecznie. Jeżeli nasze psie przedszkole będzie odbywać się na niewielkiej przestrzeni, głosy ćwiczących ludzi będą tworzyć przysłowiowy szum, psy będą zbyt blisko siebie a większość czasu poświęcona będzie ich wspólnej zabawie, pies zacznie kojarzyć sobie to miejsce z ekscytacją i trudno mu będzie skupić się na naszej osobie i ćwiczeniach.

Oczekiwania względem psa

Nie mogą być zbyt wygórowane. Lepiej jest powoli przechodzić do kolejnych etapów ćwiczeń, by lepiej utrwalić zdobywane nawyki i uniknąć niepowodzenia, niż gnać do przodu stresując czworonoga. Pamiętajmy, że trening zawsze powinien kończyć się sukcesem zwierzęcia.

Nasza mowa ciała 

Źródło: Shutterstock

Ponieważ dla psów nasza mowa ciała jest dużo bardziej zrozumiała niż słowa, starajmy się ograniczyć mówienie podczas treningu na tyle, na ile jest to możliwe. Słowo nagradzające oraz słowo kończące trening, a w kolejnych etapach nauki słowo – sygnał powinny w zupełności wystarczyć. Kontrolujmy swoją mowę ciała – możemy poprosić, by ktoś nagrał nas jak ćwiczymy z psem, co pomoże nam wychwycić kołyszące się nad głową psa troczki od ubrania, nasze rozedrgane ruchy rąk i niekomfortowe dla psów zbytnie nachylanie się nad nimi. Mowa ciała jest również ważna w pokazywaniu psu czego od niego oczekujemy. Pamiętajmy, że jeśli pies nie wykonuje kolejnego etapu ćwiczenia tak, jak byśmy tego oczekiwali, najprawdopodobniej oznacza to, że nie potrafiliśmy mu tego dokładnie pokazać.

Wyczucie czasu

Pies musi wiedzieć za co dokładnie jest nagradzany. Ponieważ słowo jest szybsze niż gest, dobrze jest wprowadzić do treningu krótkie hasło nagradzające psa, używać go jak tylko wykona on dane ćwiczenie, a następnie szybko wzmocnić je smakołykiem.

Nagradzanie 

Jest niezwykle ważne, zarówno słowne jak i w postaci smakołyków. Każdy z nas chętniej wykonuje różne rzeczy wiedząc że nagroda go nie minie. Psy nie są tu wyjątkiem od reguły.

Program treningu

Pamiętajmy, że trening nie jest godzinną porcją ćwiczeń. Trenować możemy kilka razy dziennie, a każda sesja może liczyć 4 – 5 mini sesji, po cztery powtórzenia każda.  Ważne jest, by po każdej mini sesji nasz pies miał kilka minut przerwy. Jeśli uczęszczamy na grupowe zajęcia socjalizacyjne zwróćmy uwagę na to, by psy – jeśli są spuszczane ze smyczy, nie bawiły się ze sobą ani a początku, ani na końcu treningu. Ponieważ zwierzęta tak jak my najlepiej zapamiętują to, co dzieje się na początku i końcu, podobne zajęcia skojarzą im się przede wszystkim z ekscytacją; trudno będzie im skupić się na nauce. Jeśli zaś trening będzie zaczynał się i kończył ćwiczeniami,  a zabawa z psami będzie jedynie jego środkowym elementem, psy zapamiętają z niego więcej niż się spodziewamy.

Porażką mogą również skończyć się próby treningu pozornie wyćwiczonej już umiejętności w nowym dla psa miejscu. Po pierwsze, zanim zaczniemy w nim zajęcia, dajmy psu poznać je choć trochę węchowo. Po drugie, ćwiczenia w nieznanym dobrze otoczeniu zawsze powinny zaczynać się „od zera” – ćwiczenie przywołania na dopiero co poznanym terenie, to dla psa coś innego niż  przywołanie go przez nas z kuchni na kanapę.

Powtarzalność

Regularność ćwiczeń oraz stopniowy wzrost poziomu rozproszenia podczas treningu są niezwykle ważne, jeśli chcemy, by pies naprawdę dobrze opanował daną umiejętność.

Odpoczynek 

Źródło: Shutterstock

Nie bez powodu mówi się, że po wytężonej nauce dobrze jest iść spać, by utrwalić nowo przyswojoną wiedzę; to naprawdę pomaga! Pamiętajmy więc, by po treningu zapewnić naszemu psu spokojny odpoczynek i możliwość relaksującego i regeneracyjnego snu, najlepiej w fazie REM.