Rodzaje modeli żywienia kotów

Wokół żywienia kotów narosło wiele mitów, powstało wiele recept na odpowiednią dietę. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, warto zgłębić nieco temat. Czym powinniśmy się sugerować, wybierając jeden ze sposobów żywienia?

Źródło: Cornstock / Thinkstock

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się żywić kota w jeden konkretny sposób, bądźmy konsekwentni. Koty preferują rutynę, zazwyczaj wolą znany pokarm niż eksperymenty kulinarne. Okres do 6-7 miesiąca życia kota jest najlepszym czasem, aby dostosować do naszego pupila odpowiedni model żywienia. W tym czasie kociaki bardzo chętnie próbują nowych smaków, a ich gust kulinarny dopiero się kształtuje. Po tym okresie trudno będzie przestawić kota na inny model żywienia. Nie tylko ze względu na jego barierę psychiczną, ale także ze względu na układ pokarmowy, który, przyzwyczajony do trawienia określonego pokarmu, może nie radzić sobie z przywyknięciem do nowych zadań.

Dotychczas najczęściej wymienianym modelem żywienia było przygotowywanie posiłków w domu, przez właściciela, z produktów przeznaczonych dla ludzi. Wymaga to jednak ogromnej wiedzy oraz znajomości organizmu naszego pupila. Pokarm przygotowany w domu powinien zawierać wszystkie niezbędne kotu składniki odżywcze, witaminy, minerały. Ponadto organizm kota funkcjonuje zupełnie inaczej niż nasz, dlatego posiłek powinien być skomponowany w oparciu o zasady żywienia kota, a nie człowieka. Podawanie codziennie kurczaka i ryżu, niestety, nie zapewni naszemu pupilowi zdrowia.

Coraz częściej właściciele decydują się zatem na stosowanie suchych karm. Jest to o tyle bezpieczne, o ile karma jest dobrej jakości, czyli zawiera odpowiednią ilość mięsa (nie zapominajmy, że kot jest mięsożercą). Ten model żywienia jest idealny dla osób nieposiadających wiedzy z zakresu kociej dietetyki, a także właścicieli zapracowanych. Producent suchej karmy najczęściej zadbał już o to, aby jego produkt zawierał wszystkie niezbędne witaminy i minerały, odpowiednio zbilansowane w stosunku do dziennej dawki karmy.

Bardzo często spotykamy się także z żywieniem kotów mokrą karmą- saszetkami, konserwami, szalkami. Do tego modelu żywienia radzimy podchodzić ostrożnie. Mokra karma składa się w 80% z wody, dorosły kot musi zjeść nawet do 4-5 saszetek dziennie, aby zaspokoić potrzeby organizmu na składniki odżywcze. Niebagatelne znaczenia ma tu także jakość karmy, podobnie jak w przypadku suchego odpowiednika. Mokre karmy to także często bomba kaloryczna! Rozsądek podpowiada, aby stosować je jedynie okazjonalnie, jako dodatek w innym wybranym modelu żywienia.

Mało znanym, ale mającym swoich zwolenników jest model żywienia oparty o system BARF. Polega on na podawaniu pupilowi wyłącznie surowych, jak najmniej przetworzonych produktów (przede wszystkim surowe mięso, kości, ale także sery, warzywa). Większą popularność system BARF zyskał w żywieniu psów. W stosunku do kotów pozostaje ciągle wiele niewiadomych. Stosowanie tego modelu jest tu raczej eksperymentalne.

Przy wyborze modelu żywienia nie kierujmy się wyłącznie naszymi preferencjami, sprawdźmy najpierw, na jaką grupę produktów nasz kot reaguje najlepiej i starajmy się dostosować model żywienia do jego organizmu. Nie jest powiedziane, że wszystkie koty powinny być żywione tym samym sposobem.

Rekomendowane produkty: 

Źródło: www.iams.com.pl
 
Źródło:
 
Źródło: www.iams.com.pl